• Search form

27.02.2019 | 14:02

Radovi sa 41. JLK u Beogradu

Radovi sa 41. JLK u Beogradu

Izložba 41. saziva Jalovičke likovne kolonije (JLK) biće otvorena 4. marta u Kući kralja Petra u Beogradu, a predstaviće radove više od deset domaćih i stranih umetnika, koje su selektovali Katinka Tabakaru (Catinca Tabacaru) i Branislav Nikolić.

Na izložbi učestvuju: Marija Ćalić, Sanja Latinović i Grupa 04, Anssi Taulu, Jelena Micić, Justin Orvis Steimer, Rachel Monosov, Ana Vujović, Stevan Kojić, Capucine Gros, Branko Banić i sam Branislav Nikolić, beogradski umetnik koji vodi umetnički program JLK od 2002. godine.

Lokalna zajednica u Jaloviku, kako je navela koselektorka Katinka Tabakaru, bila je deo svakodnevnice i ključni učesnik u izvođenju radova 41. saziva JLK, održanog na leto 2018.

“Ne postoji linija razdvajanja između umetnika i ljudi koji ga okružuju. Svi sedimo oko iste vatre, pijemo iz iste flaše i delimo cigarete i priče. Jedan čovek je čak poznavao mog oca davnih dana kada je živeo u Bukureštu. Mali je svet, pomislim, i nasmejem se na pomisao da su stotine umetnika delile ovaj prostor sa istom ovom zajednicom proteklih 41 godinu”, navela je Katinka Tabakaru, kustoskinja rumunskog porekla, koja je osnivač istoimene galerije u Njujorku, te jedan od osnivača CTG Kolektiva.

Boravak u Jaloviku, ona je uporedila sa rezidencijama koje CTG Kolektiv organizuje u Zimbabveu.

“Mejlovi su zaboravljeni, baterije mobilnih telefona se ispraznile, i ne mogu da odolim poređenju ove divne izlacije sa rezidencijalnim programom koji mi kao CTG Kolektiv organizujemo u Zimbabveu svake godine. I tamo kao i ovde zajednica je ključna za naš doživljaj, isto kao što je to i miris dima na našoj garderobi svakog jutra. I tamo kao i ovde svi smo jednaki, bilo da ste umetnik, šaman ili stočar. U ovakvoj atmosferi razmene nastaju prava saradnja, empatija, ideje i rasprave. Komercijalni svet umetnosti bledi, otvara se prostor za koncepte i čudnovate želje”, navela je Katinka Tabakaru.

Prema njenim rečima, potreba za takvim mestom, koje bi pružalo podršku umetnicima, čini se sve značajnija kako globalni svet umetnosti iz dana u dan biva sve bučniji i ograničavajući u svojim zahtevima za slavom i finansijskim uspehom.

“Ovde se može pronaći prostor za autentičnost, eksperimentisanje, pa čak i za grešku”, dodala je Katinka Tabakaru.

Jalovička likovna kolonija osnovana je 1978. godine u posavsko-tamnavskom selu Jalovik, čiji je Dom kulture namenski adaptiran za potrebe te manifestacije.

Usponu JLK i njenom velikom ugledu doprinela je čitava plejada domaćih i stranih umetnika koji su do sada učestvovali, a dolazili su iz Japana, Švedske, Francuske, Italije, Amerike, Španije, Egipta, Finske, Rusije, Nemačke, Urugvaja, Holandije...

Selektori programa ranije su bili Kosta Bogdanović (od 1985. do 2002), te Stevan Stanić (1975-1985) i osnivači JLK Zoran Simić i Milovan Šujić Šule.

Jalovička likovna kolonija, ima i sopstvenu galeriju, čiji fundus obuhvata na desetine vajarskih dela velikog i galerijskog fromata (kamen, terakota, drvo), kao i više od 300 slika, te mnoštvo crteza, grafika, pastela, fotografija i video radova.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r