Raskadriravanje stvarnosti
Izložba Igora Grubića “Raskadriravanje stvarnosti” u Galeriji ateljeu Dado na Cetinju obuhvata tri rada tog hrvatskog multimedijalnog umetnika nastala između 2008. i 2015. godine - opsežnu fotografsku instalaciju “366 rituala osobađanja”, video “Kapitalizam sledi socijalizam”, te eksperimentalno-dokumentarni film “Spomenik”.
Grubićevi radovi, kako je naveo istoričar umetnosti Dejan Sretenović iz Beograda, formiraju se malim gestovima oko proizvodnje vidljivosti i osetljivosti za događaje, stanja i procese u društvu, ostvarujući puni intenzitet doživljaja dela kao estetskog čina figuracije otpora. Prizori koje pred gledaoce postavlja umetnik formiraju mrežu različitih odnosa – pitanja društvene i političke stvarnosti, zatim kolektivne memorije i zbilje (post)tranzicione sadašnjosti, dodala je autorka teksta za katalog Branka Benčić.
Fotografska instalacija “366 rituala oslobađanja” predstavlja poligon u okviru kojeg se istražuju poetske i političke mogućnosti kritike i emancipacije. Obeležavajući 40. godišnjicu revolucionarne 1968, “366 rituala oslobađanja” realizuje se kao niz svakodnevnih rituala, odnosno mikropolitičkih akcija i intervencija koje je Grubić izvodio gotovo svakodnevno tokom 2008. i 2009. godine.
Video rad “Kapitalizam sledi socijalizam” formiran je kao eksperimentalni dokumentarac u kontekstu koji blisko komunicira sa formatom cine-tracts – kratkom i direktnom filmskom formom, svojevrsnim mikro-filmovima.
U filmu “Spomenik”, za koji je dobio ranije ove godine T-HT nagradu, Grubić sagledava spomenike iz NOB-a specifičnom optikom. U njemu se vreme rasteže i usporava, čime se produžava vremenska dimenzija slike na ekranu, a projekcija postaje poetska kontemplacija o stanju spomenika.
Grubić kao multimedijalni umetnik deluje od početka 90-ih. Njegov rad obuhvata umetničke intervencije u javnom prostoru, fotografiju i video radove. Od 2000. godine radi kao producent i autor dokumentaraca, televizijskih reportaža i društveno-angažovanih reklama.
Izlagao je, između ostalog, na Manifesta 4 u Frankfurtu; Tirana bijenalu 2; 50. Oktobarskom salonu u Beogradu; 11. Istanbulskom bijenalu; 4. Fotofestivalu u Majnhajmu; Manifesta 9 u Genku; Sweet Dew - since 1980 na Kvangdžu bijenalu; Zero Tolerance u Moma PS1 u Njujorku, na 5. Solunskom bijenalu…
Izložba “Raskadriravanje stvarnosti” na Cetinju, čija je kustoskinja Mirjana Dabović-Pejović, biće otvorena od 20. maja do 15. juna, u organizaciji Narodnog muzeja Crne Gore.
Narodni muzej povodom Evropske noći muzeja predstavlja ispred Ateljea Dado i reprodukcije radova velikana crnogorske likovne umetnosti, koji se većinom nalaze u stalnoj postavci Umetničkog muzeja u Vladinom domu.
(SEEcult.org)