Remont Art Files
Nova publikacija nezavisne umetničke asocijacije “Remont art Files” objedinjuje njena dosadašnja dva ključna izdanja - Godišnji katalog galerije i “Remont Art Magazin”, a sadrži izbor tekstova eminentnih domaćih istoričara umetnosti, kustosa i art kritičara, kao i portfolia umetnika. Budući da delovanje asocijacije Remont karakteriše, između ostalog, i kontinuirano preispitivanje i traganje za novim modelima rada i komunikacije sa stručnom i širom javnošću, i “Remont Art Files” je rezultat potrage za novim formama delovanja.
Nova publikacija nezavisne umetničke asocijacije “Remont art Files” objedinjuje njena dosadašnja dva ključna izdanja - Godišnji katalog galerije i “Remont Art Magazin”, a sadrži izbor tekstova eminentnih domaćih istoričara umetnosti, kustosa i art kritičara, kao i portfolia umetnika.
Budući da delovanje asocijacije Remont karakteriše, između ostalog, i kontinuirano preispitivanje i traganje za novim modelima rada i komunikacije sa stručnom i širom javnošću, i “Remont Art Files” je rezultat potrage za novim formama delovanja.
Prema navodima Remonta, s obzirom da su njena dva najvažnija štampana izdanja došla do stadijuma da zahtevaju koncepcijske promene, ukazala se potreba za transformacijom. Obzirom da oba izdanja imaju dosta toga zajedničkog, nametnula se ideja o njihovom povezivanju u jednu publikaciju kojom bi se, iz šireg ugla, predstavila neka od ključnih dešavanja i pojava na savremenoj srpskoj umetničkoj sceni.
Objedinjavanjem dve publikacije u formalnom smislu se zaokružuje priča o dva najznačajnija produkta štampane izdavačke delatnosti Remont, dok u koncepcijskom to predstavlja jedan novi, sadržajniji nivo praćenja, beleženja, dokumentovanja, promovisanja recentnih umetničkih praksi u Srbiji.
Prvo izdanje publikacije “Remont Art Files” je, pored pregleda aktivnosti Remonta, posvećeno i promociji umetničkih projekata i reprezentativnih kritičara različitih generacija koji aktivno prate scenu. Fokus je na lokalnoj art sceni u prvom redu iz razloga što je evidentan nedostatak domaćih stručnih publikacija koje ozbiljnije tretiraju pitanja savremenog likovnog stvaralaštva.
Segment sa tekstovima istoričara umetnosti, kustosa i kritičara - profesora Jerka Denegrija, Stevana Vukovića i Maje Ćirić, pored opštih tekstova koji se tiču nekih aspekata prezentacije i funkcionisanja savremene srpske umetničke scene, obuhvata i odabrane tekstove posvećene radu po jednog domaćeg umetnika.
Denegri je u tekstu “Simptomi srpske umetničke scene posle 2000-te” dao viđenje ključnih karakteristika, međunarodne kontekstualiizacije lokalnih artističkih praksi poslednjih deset godina, dok je u kritičarskom tekstu prokemonetarisao stvaralački angažman i jedan od poslednjih radova Živka Grozdanića.
Vuković u tekstu “Pesimizam intelekta, optimizam volje - Institucionalna kritika u Srbiji i nedostatak njenih organskih referenci” problematizuje čitav niz aspekata složenog odnosa društva, politike, kulture, pozicije umetnika u srpskom društvu druge polovine 90-ih i nakon demokratskih promena, dok se Maja Ćirić pozabavila analizom i istrazivanjem konstrukcije Drugog u savremenim umetničkim praksama na Balkanu, sa osvrtom na velike evropske izložbe sa balkanskom tematikom (U potrazi za Balkanijom, Krv i Med - budućnost je na Balkanu, U gudurama Balkana).
Za kritičarski tekst odlučila se za obrazloženje za dodelu nagrade “Mangelos” mladoj beogradskoj umetnici Katarini Zdjelar, koja će predstavljati Srbiju na 53. Bijenalu u Veneciji, pored Zorana Todorovića. Ćirićeva se pritom fokusirala na autentičan i dosledan pristup tematici koju ta autorka istražuje.
“Remont Art Files” sadrži i portfolie recentnijih ostvarenja umetnika mlađe i srednje generacije Aleksandra Jestrovića - Jamezdina i Uroša Đurića. Projekti “Darkness”, “Tunel” i “Trash” Aleksandra Jestrovića, kao i “Paralelni život” Đurića, obrađeni kroz umetničke stejtmente, kritičarske tekstove i reprodukcije, obezbeđujući podbroniji i seriozniji uvid u rad tih autora.
“Remont Art Files” može se za sada nabaviti u galeriji Remont u tržnom centru na Trgu republike.
Sajt Remonta je www.remont.net
(SEEcult.org)