• Search form

26.02.2009 | 10:24

Sav taj crtež

Riječki Muzej moderne i savremene umetnosti (MMSU) nastavlja 26. februara izložbom “Sav taj crtež” obeležavanje dvostrukog jubileja - 60-godišnjice osnivanja i 40 godina od prvog izdanja Međunarodne izložbe originalnog crteža (1968).

Sav taj crtež

Riječki Muzej moderne i savremene umetnosti (MMSU) nastavlja 26. februara izložbom “Sav taj crtež” obeležavanje dvostrukog jubileja - 60-godišnjice osnivanja i 40 godina od prvog izdanja Međunarodne izložbe originalnog crteža (1968).

Jubilej te međunarodne izložbe povod je da, nakon gotovo pola veka izbivanja od očiju javnosti, crteži privuku pažnju publike i stručne javnosti - upozore na svoje postojanje u muzejskim spremištima, na misiju koju su ispunili i na iskazanu žilavost i opstojnost, s tendencijom zadržavanja i osvajanja novog prostora unutar vizuelne umetnosti od druge polovine prošlog veka do danas, saopštio je MMSU.

U koncepcijskom smislu, izložba “Sav taj crtež” autorke Daine Glavočić hronološki je prikaz svih do sada održanih međunarodnih izložbi crteža, s posebnim naglaskom na radove koji su nakon proteklih 17 izložbi ostali u vlasništvu Muzeja. Takođe, preko dokumentarnog pregleda događanja u vreme održavanja manifestacije, bavi se istorijskim povijesnim pregledom održavanja Međunarodne izložbe crteža, njenim rastom i ulogom koju je imala na riječkoj, državnoj i svetskoj likovnoj sceni.

Izložbom se ispituje i prepoznavanje aktuelnosti na likovnoj sceni druge polovine 20. veka, jer danas se, nakon vremenske udaljenosti od gotovo pola veka, može zaključiti da li su autori nagrađivani Gran prijem obeležili svojim stvaralačkim opusom u svojim sredinama vreme i uneli inovativne elemente u medije u kojima su radili, pa i u medij crteža.

Međunarodna izložba originalnog crteža, ugledna i poznata manifestacija, započeta je krajem 60-ih godina 20. veka, kada se bivša Jugoslavija otvorila svetu, a Rijeka kao lučki grad dokazala da se konceptom takve izložbe, sveobuhvatne (geografske) širine i raznolikosti, može proslaviti i na kulturnom, a ne samo na industrijskom planu.

Izložba je osnovana radi promocije crteža kao samostojnog umetničkoga rada, a ne tek pomoćne discipline ili pripreme za kakvo veće delo.

Crtež je shvaćen kao konačan (originalan) rad jednog namenskog procesa - što je označeno u naslovu same izložbe pojmom originalnosti.

Četiri decenije neprekidnog održavanja izložbe obeležava se kritičkom i preglednom izložbom “Sav taj crtež”, čiji je cilj preispitivanje posledica te dugotrajne manifestacije kroz istorijsko - dokumentarni prikaz dela iz fundusa MMSU, kataloga, plakata, foto i video dokumentacije svečanih otvarenja, dopunjenih člancima i reportažama iz štampe, te prikazom edukativne delatnosti tokom tih izložbi.

Uprkos različitom geografskom i nacionalnom poreklu umetnika iz 40-ak zemalja, ta se raznolikost ogleda jedino u individualnom, konceptualnom i autorskom pristupu crtežu.

Posebno je mesto dato radovima i autorima nagrađenima Gran prijem iz fundusa MMSU (Ipoustegy, Šutej, Wiktor, Bailly, Debrè, Walsh, Vrankić, Propadalo…), u kojem se čuva više od 250 crteža koji su preko otkupnih nagrada, premija i donacija, te otkupima ili darovima postali njegovo vlasništvo.

Među poznatijim i istaknutijim autorima su Richard Mortensen, Yvette de Fremondier, John Jiri, Vilaro Jorge Paez, Lucio Saffaro, Raimo Kanerva, Carlos Harle, Jean Messagier, Mort Walker, Enzo Mari, Ettore Sottsass, kao i Ordan Petlevski, Ivan Lovrenčić, Ivan Kožarić, Janez Bernik, Stojan Ćelić, Mersada Berber, Ante Kuduz, Jadranka Fatur…

Prema navodima MMSU, promene crtačke produkcije uticale su na koncepciju izložbi i njihov uticaj na crtež kao medij, pa zato posao dodatnog, usmerenog istraživanja tek počinje.

Prikaz sa pojedinih bijenalnih izložbi prati dokumentarni pregled otvarenja, važnijih događanja i publikacija, čije su autorke Milica Đilas i Diana Zrilić.

U okviru izložbe, biće organizovan i poseban nedeljni program autorki izložbe i njihovih gostiju.

Izložbu “Sav taj crtež” prati bogato izdanje dvojezičnog kataloga koji je ujedno predstavlja i izložbu autorice Ljubice Dujmović Kosovac, “(Su)Život, Izložba plakata međunarodnih izložbi crteža 1968.- 2008. godine”, koja će biti otvorena u Malom salonu od 4. do 22. marta, kao deo programa obeležavanja 40 godina riječke međunarodne izložbe.

Realizacija izložbe omogućena je sredstvima Grada Rijeke, Primorsko-goranske županije i Ministarstva kulture Hrvatske, a biće otvorena do 19. aprila.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav