Sećanje na Ahmadulinu
Slavna sovjetska i ruska pesnikinja Bela (Izabela) Ahatovna Ahmadulina (1937-2010), koja je pisala i prozu i prevodila, imala bi danas 75 godina, a tim povodom su se na njeno stvaralaštvo osvrnuli mediji širom bivšeg SSSR-a. U Odesi je tim povodom ustanovljena i međunarodna književna nagrada nazvana njenim imenom, namenjena pesnicima iz Rusije, Ukrajine, Transnistrije, Belorusije, SAD i Kanade.
Slavna sovjetska i ruska pesnikinja Bela (Izabela) Ahatovna Ahmadulina (1937-2010), koja je pisala i prozu i prevodila, imala bi danas 75 godina, a tim povodom su se na njeno stvaralaštvo osvrnuli mediji širom bivšeg SSSR-a.
U Odesi je tim povodom ustanovljena i međunarodna književna nagrada nazvana njenim imenom, namenjena pesnicima iz Rusije, Ukrajine, Transnistrije, Belorusije, SAD i Kanade.
Rođena 10. aprila 1937. godine od majke rusko-italijanskog porekla, prevodioca u KGB-u, i oca Tatarina, zamenika ministra, Bela Ahmadulina je počela da piše poeziju još u školskoj klupi.
Studije književnosti završila je 1960. godine, a prva pesnička zbirka, “Struna”, objavljena joj je 1962. Zatim su usledile knjige poezije “Jeza” (1968), “Časovi muzike” (1970), “Stihovi” (1975), “Mećava” i “Sveća” (1977), “Tajna” (1983), “Bašta” (1989), za koju je dobila Državnu nagradu SSSR-a...
Ahmadulina se proslavila i filmskim ulogama - 1964. igrala je novinarku u filmu Vasilija Šukšina “Živeo takav momak”, a 1970. se pojavila filmu “Sport, sport, sport”.
Godine 1970. posetila je Gruziju i od tada je ta zemlja počela da zauzima posebno mesto u njenom stvaralaštvu. Prevodila je N. Baratašvilija, G. Tabidzea, I. Abašidzea i druge znamenite gruzijske autore.
Učestvovala je 1979. godine u stvaranju disidentskog poetskog almanaha “Metropol”, a učestvovala je i na mnogim svetskim poetskim festivalima, među kojima je i Međunardni praznik poezije u Kuala-Lumpuru (1988).
Pisala je o mnogim pesnicima savremenicima, kao i o poeziji A.S. Puškina i M.J. Ljermontova.
U knjizi-almanahu “Autori veka”, objavljenoj 2006. godine, posvećen joj je poseban odeljak.
Poslednjih godina pred smrt teško je bolovala i gotovo oslepela.
Preminula je 29. novembra 2010. godine u kolima hitne pomoći, na putu za bolnicu.
Komemorativni skup povodom smrti Ahmaduline organizovan je u Domu književnika u Moskvi, na kojem je ruski ministar kulture Aleksandar Avdejev istakao njen doprinos kazivanju istine o Rusiji. Saučešće njenoj porodici i prijateljima izrazio je i predsednik Rusije Dmitrij Medvedev.
Ahmadulina je bila članica Udruženja ruskih pisaca, Ruskog PEN centra i više drugih organizacija, kao i počasna članica Ameriške akademije umetnosti i književnosti.
B. Rakočević