Seksualnost, starenje i smrt
Nastavljajući kritičku kontekstualizaciju zbirke Kontakt iz Beča, kustoski kolektiv WHW najavio je od 29. novembra u Zagrebu drugu epizodu serije izložbi u okviru višemesečnog projekta “Janje moje malo” posvećenog Mladenu Stilinoviću, a ovoga puta u fokusu je tema “Seksualnost, starenje i smrt” koja će biti predstavljena izložbama u Galeriji VN, Galeriji Greta i Institutu Tomislav Gotovac.
Produbljujući neke od tematskih celina predstavljenih u prvoj epizodi projekta “Janje moje malo”, nova serija izložbi fokusirana je na pitanja seksualnosti unutar privatne i javne sfere, te društvenog odnosa spram procesa starenja i smrti.
Institut Tomislav Gotovac, posvećen istraživanju, zaštiti i promociji Gotovčevog rada, deluje u stanu u kojem je umetnik proveo poslednje godine života. Institut predstavlja svojevrsnu "zatečenu" instalaciju nastalu specifičnim Gotovčevim tretiranjem nađenih i svakodnevnih predmeta i njegovim sveobuhvatnim pristupom kojem je, u maniru radikalnih umetničkih praksi 20. veka, cilj bio brisanje granica života i umetnosti. U dijalogu s Gotovčevim kontinuiranim interesovanjem za konfrontaciju s malograđanskim predrasudama i za transformativne mogućnosti tela u javnoj sferi biti izložena site-specific instalacija ruskog savremenog umetnika Nikolaja Olejnikova, člana grupe Chto Delat, te deo fotografskog ciklusa poljske umetnice Ewe Partum “Samo-identifikacija” (1980), najavili su organizatori.
Tomislav Gotovac, Udisanje zraka, 1962. foto: Ivica Hripko, Kolekcija Sarah Gotovac
Ciklus Ewe Partum, u kojem stvara začudne kompozicije umećući svoje golo telo u fotografije urbanih scena Varšave, nastavlja se u Galeriji Greta, gde će biti izložen sa radovima Mladena Stilinovića i VALIE EXPORT.
Ewa Partum, Samo-identifikacija (1980)
Teme u vezi sa pitanjima društvene uslovljenosti odnosa prema telu, rodnim stereotipima, seksualnosti, starenja i smrti, biće predstavljene u Galeriji VN radovima umetnika različitih generacija: Gete Brătescu, Anne Daučíkove, Tima Etchellsa, Tomislava Gotovca, Iona Grigorescua, Tibora Hajasa, Nikolaja Olejnikova i Artura Żmijewskog.
Tim Etchells, So Small, 2003.
Izbor radova Tomislava Gotovca, pozajmljenih iz zbirke Sarah Gotovac, u Galeriji VN uključuje i prvi put izlaganu seriju “Humor”, duhovitu i nekorektnu seriju kolaža koja ismejava sve oblike društvenih konvencija u vezi sa seksualnošću i njenom reprezentacijom.
Tomislav Gotovac, Bez naciva (Humor)
Za vreme trajanja druge epizode i dalje su otvorene izložbe iz prvog serijala sedmomesečnog projekta “Janje moje malo” u Galeriji Nova i stanu Softić.
VALIE EXPORT, Breath Text_Love Poem, 1970-1973.
Izložba u Galeriji Nova obuhvata veliki broj radova kojima su naznačene neke od tema budućih epizoda projekta, a uključuje i radove brojnih hrvatskih konceptualnih umetnika poput Tomislava Gotovca, Sanje Iveković, Vlade Marteka, Dalibora Martinisa, Gorana Petercola i Mladena Stilinovića.
Treća epizoda najavljena je od 16. decembra, a počinje novim izložbama u Galeriji Nova, stanu Softić i prostoru Pogona Jedinstvo.
Kustoskinje celokupnog projekta “Janje moje malo (Sve što vidimo moglo bi biti i drugačije)” su Što, kako i za koga/WHW, u saradnji s Kathrin Rhomberg.
Mladen Stilinović, Izvađen iz gomile, 1976.
Projekat “Janje moje malo (Sve što vidimo moglo bi biti i drugačije)” realizovan je uz podršku Erste fondacije, a dodatno su ga podržali i Austrijski kulturni forum Zagreb, Gradski ured za kulturu, obrazovanje i sport Grada Zagreba, Hrvatski audiovizualni centar, Ministarstvo kulture Hrvatske, Trust for Mutual Understanding i Zaklada Kultura nova.
(SEEcult.org)