Selestina premijerno u Budvi
Predstava “Selestina” Fernanda de Rohasa, u režiji Milana Neškovića, srednjovekovna priča prilagođena savremenom dobu u kojem materijalno ima prednost nad svim ostalim, biće premijerno izvedena 18. jula na 33. festivalu “Grad teatar” u Budvi, koji je koproducent te drame sa Jugoslovenskim dramskim pozorištem iz Beograda.
Roman “Selestina” pisan je isključivo u dijalogu, a iako je široj javnosti nepoznat, smatra se jednim od najvećih dela španske književnosti, zbog čega Neškoviću i bio izazov da ga postavi na scenu.
“S jedne strane, želeli smo da ostanemo verni duhu Španije, a sa druge, da taj srednjovekovni svet transponujemo u savremeno doba. Sam roman otvara niz mogućnosti za savremeno čitanje, ali i niz ograničenja. Naša Selestina je priča o svetu u kom materijalno ima prednost nad svim ostalim, o svetu instant zadovoljstava, o svetu u kom su empatija i iskrene emocije odavno prevaziđena stvar ili ih ironično poseduju oni od kojih to najmanje očekujemo”, naveo je Nešković u programu predstave.
Selestina, foto: JDP
Glavna junakinja Selestina, ostarela, prepredena svodnica, predstavnica je sveta u kojem je novac glavni vladar i vrhovni bog, sveta prepunog lažnih moralista, koristoljubivaca, sveta bez ljubavi i empatije. Selestina yna u kakvom svetu živi i snalazi se u njemu najbolje što može. Ona pomaže mladom, beskrupuloznom bogatašu Kalistu da dođe do Malibeje, devojke iz ugledne i bogate porodice, u koju se on navodno zaljubio. Ova naizgled bezazlena i komična igra se polako pretvara u tragediju, u kojoj svi stradaju na svoj način.
Selestina, foto: Slaven Vilus
Prema rečima Neškovića, podnaslov romana - tragikomedija o Kalistu i Melibeji bila je polazna tačka.
“Poigravali smo se stilovima komedije, iz kojih se polako rađa tragedija. Ispostavilo se da je granica tanka, što govori dosta o nama samima, i o svetu u kojem živimo, koji je istovremeno i tragičan i komičan, samo je pitanje iz kog ugla posmatramo”, naveo je Nešković.
Naslovnu ulogu igra Nataša Ninković, a ostalu glumačku ekipu čine: Nikola Rakočević, Marta Bjelica, Nikola Šurbanović, Emir Ćatović, Ljubomir Bandović, Anđelika Simić, Katarina Žutić i Maja Stojanović.
Selestina, foto: Slaven Vilus
Adaptaciju romana je uradila Maja Todorović, koja je i dramaturg predstave. Scenografkinja je Jasmina Holbus, kostimografkinja Biljana Grgur, koreografkinja Ista Stepanov, a kompozitor Vladimir Pejković.
Ekipa predstave Selestina na konferenciji za novinare u Budvi, foto: Grad teatar
Dramski program 33. festivala “Grad teatar” obuhvata 19 predstava, a osmišljen je na temu pozorišta u vremenu surovosti. I predstava “Selestina” prati glavnu festivalsku ideju kao “komedija sa tragičnim krajem” i pričom napisanom u XV veku koja donosi motive i zaključke koji se tiču i ljudi u XXI veku.
JDP je sa “Gradom teatrom” uradio do sada sedam koprodukcija, počev od predstave "Lažni car Šćepan Mali" Petra Petrovića Njegoša, u režiji Dejana Mijača 1993. godine, preko Šekspirovog komada "Troil i Kresida", takođe u režiji Mijača (1994), koji je potpisao i predstavu "Leons i Lena" Georga Bihnera (1998), te Šekspirovog "Hamleta", u režiji Dušana Jovanovića, nastalog u saradnji sa sarajevskim MESS-om (2005). U koprodukciji JDP-a i "Grada teatra" nastale su i predstave "Don Krsto" autorke i rediteljke Vide Ognjenović (2007), "Rasprava" Pjera d'Mariva, u režiji Aleksandrua Dariea (2009), do "Višnjika" Antona Pavloviča Čehova, u režiji Mijača (2011).
Reprizna izvođenja “Selestine” u Budvi su 19, 20. i 21 jula, a beogradska premijera biće održana 6. oktobra na Sceni “Ljuba Tadić”.
Sajt festivala "Grad teatar" je gradteatar.me, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
*Naslovna fotografija (Nataša Ninković): Slaven Vilus
(SEEcult.org)