Selma Selman u Umetničkoj galeriji BiH
Međunarodno priznata bosanskohercegovačka umetnica Selma Selman predstavlja se od 23. jula u Umetničkoj galeriji Bosne i Hercegovine u Sarajevu samostalnom izložbom koja obuhvata novi ciklus radova, dosad neprikazan.
To je prva samostalna izložba Selme Selman u BiH, nakon što je izlagala širom Balkana, kao i u SAD, Italiji i Mađarskoj.
Najavljena kao centralni događaj letnjeg programa UG BiH, izložba Selme Selman rezultat je dvogodišnje saradnje te umetnice i kustoskinje Amile Ramović, a pratiće je prateći događaji usmereni na njen umetnički i aktivistički angažman, kao i na promociju društvene kohezije i integracije marginalizovanih grupa u bosanskohercegovačko društvo.
Selma Selman se u umetničkoj praksi često bavi pitanjima relevantnim za romsku zajednicu iz koje i sama potiče i u kojoj je odrasla.
Selma Selman, Self-Portrait (AEG Vampyr). Performance view, acb Gallery, Budapest, 2017. © Selma Selman. Photo: Tibor Varga Somogyi
Nakon studija slikarstva na Akademiji umetnosti Univerziteta u Banjaluci, Selma Selman završila je magistarske studije pri programu Transmedia na Sirakuza univerzitetu u SAD, a 2021. godine počela je da pohađa Rijksakademie u Amsterdamu.
Učestvovala je na mnogim značajnim internacionalnim izložbama, među kojima je i “FutuRoma” u Romskom paviljonu na 58. Venecijanskom bijenalu 2019. godine.
Dobitnica je niza međunarodnih priznanja u oblasti umetnosti, poput Young European Artist Trieste Contemporanea Award (2017).
Njeni radovi deo su umetničkih kolekcija agnès b, Horsecross Arts Collection, Muzeja savremene umetnosti Republike Srpske…
Po zatvaranju izložbe u Sarajevu, sledi velika samostalna izložba Selme Selman u Muzeju Fridericianum u Kaselu, a zatim i projekti u Nemačkoj, Mađarskoj, Hrvatskoj, San Marinu, Rumuniji, SAD u periodu 2021/2022.
U segmentima produkcije izložbe učestvuju različiti partneri i mnogi prijatelji, u saradnji sa udruženjima Akcija i Sonemus.
Samostalnu izložbu Selme Selman podržale su UN agencije u BiH, UNESCO, UNDP u BiH i Švedskoj, UNHCR i IOM, te Fond za otvoreno društvo BIH, Univerzitet u Sarajevu, Ministarstvo za sport i kulturu Kantona Sarajevo, Trust for Mutual Understanding i drugi.
Samostalna izložba Selme Selman deo je projekta “Promocija raznolikosti i inkluzije kroz promociju umetničkog i aktivističkog opusa članica i članova romske zajednice”, koji podržavaju Evropska unija i Savet Evrope kroz zajednički program “Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku 2019-2022”.
Koordinatorka izložbe je sociološkinja Hana Ćurak, a konsultantkinja u produkciji projekta je Aida Kalender, direktorka Udruženja Akcija. Kreativni tim čine art direktor Bojan Hadžihalilović, fotograf Damir Šagolj i arhiteksta postavke Sanda Popovac, te niz lokalnih radnika u oblasti umetnosti.
Posetioci Umetničke galerije BIH zamoljeni su da se, u skladu sa preporukama nadležnih, pridržavaju mera u cilju sprečavanja širenja korona virusa. Iz istog razloga svečanog otvaranja neće biti.
Izložba će biti otvorena do 1. septembra.
(SEEcult.org)