Skymusic preuzima Belgrade Beer Fest, bendovima isplata duga
Više desetina domaćih rok bendova, koji su ostali bez honorara za prošlogodišnje učešće na Belgrade Beer Festu (BBF), dobiće zaostale zarade od novog organizatora te manifestacije - kompanije Skymusic, koja je preuzela brend tog najmasovnijeg festivala u Beogradu nakon što je Beogradska kulturna mreža (BKM) došla gotovo do bankrota.
Posle medijske objave da su ostali bez isplaćenih honorara za učešće na BBF 2021, koja je izazvala burne reakcije na društvenim mrežama, predstavnici Skymusic i zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić saopštili su 29. marta da će bendovima biti isplaćeni honorari, a osigurana je i budućnost BBF-a, pa će dobiti i snažniju, dugoročnu podršku gradskih vlasti, na osnovu preciznijeg definisanja međusobnih prava i obaveza.
Kompanija Skymusic, koja je pojedinačno i najveći poverilac BKM – budući da joj to preduzeće duguje više od 55 miliona dinara, odlučila je da isplati zaostale honorare muzičarima kako naredno izdanje BBF-a, koje će ona i organizovati uz podršku gradskih vlasti, ne bi bilo obeleženo negativnom energijom – kako je rekao osnivač i direktor te kuće Milenko Škarić.
Prema rečima direktora BKM Vladice Radevića, većinski vlasnik tog privrednog društva, trenutno je u “katastrofalnoj finansijskoj situaciji koja vuče na bankrot, a dugovi su u milionima evra”.
Ostalo je nejasno, i pored više pitanja novinara, kako je nastao toliki dug, i ko je tačno za to odgovoran.
Radević je konstatovao da je pandemija najviše pogodila upravo muzičke izvođače i organizatore događaja, ali je istakao da je BKM uspela da održi Belgrade Beer Fest u “dobroj želji da publici pruži zabavu, ali i podršku domaćim izvođačima”.
Bendovi koji su nastupili ostali su, međutim, bez honorara, jer su nastupili finansijski problemi u BKM.
“Radili smo najbolje što smo mogli u datim okolnostima, ali nastupili su finansijski problemi u firmi”, rekao je Radević, dodajući da su pokušavali da reše tu situaciju već mesecima, a u “jednom trenutku je postalo apsolutno jasno da preostali deo honorara izvođača neće biti isplaćen”.
Kao direktor BKM, kako je naveo, razmišljao je o više opcija, uključujući i to da se obrati Škariću, jer je Skymusic “najveći pojedinačni poverilac” BKM, a i kao najveća firma u oblasti industrije zabave na ovim prostorima ima kapacitet da iznese probleme u vezi sa sudbinom Beer Festa.
Slično je rekao i programski menadžer BBF i buking agent svih bendova Dragan Novičić, navodeći da je normativ da se honorari ne isplaćuju pre nastupa. Mesec-dva posle Beer Festa 2021, međutim, BKM je prestala da uplaćuje ostatak novca, a izostao je i bilo kakav odgovor vlasnika šta će se desiti.
“Zatišje je već nekoliko meseci, nismo znali da Skymusic preuzima BBF. Škarić nas je kontaktirao i zaista dobrom voljom pokušava da reši zaostale dugove”, rekao je Novičić, koji takođe nije mogao da pruži konkretniji odgovor o tome kako je došlo do te situacije uopšte. “Zaista ne znam. Prethodni vlasnik je upao u finansijske probleme i jednostavno nema ga”, dodao je Novičić.
Skymusic će, kako je više puta naglasio direktor te kompanije, u potpunosti isplatiti honorare svih muzičkih izvođača, a reč je o 62 benda i iznosu od ukupno oko šest miliona dinara.
Škarić je pozvao sve izvođače da se jave radi isplate zaostalih honorara.
“Pojedinačno ćemo napraviti ugovore i u potpunosti ih isplatiti”, naglasio je direktor Skymusic, koji je za preuzimanje brenda BBF, dobio i podršku Grada Beograda, koji godinama već podržava tu manifestaciju.
Škarić je dodao da mu je žao zbog toga što su “bendovi doživeli situaciju da moraju medijski da se bore, jer pandemija je zaista najstrašnije uticala na muzičku industriju”.
“Sramota je i zaista tužno i žalosno da najveća manifestacija ne isplati svoje izvođače”, ponovio je Škarić, koji je uveren da će Belgrade Beer Fest ubuduće biti “bolji i veći nego do sada”, a naredni će biti održan od 18. do 21. avgusta na Ušću.
Na pitanje novinara koji je interes Skymusica da isplaćuje dugove BKM, Škarić je rekao da bi, s obzirom da je njegova kompanija prihvatila da preuzme organizaciju Beer Festa, bilo jako loše da se uđe sa negativnom energijom u novu sezonu te manifestacije. “Jako je važno da se na manifestaciju gleda pozitivnim duhom”, rekao je Škarić, koji je naveo i da Skymusic nema uvid u poslovanje BKM, već zna samo koliko je dugovanje prema njima i bendovima.
“Po predlogu BKM i njihovog direktora, mi smo napravili ugovor o preuzimanju brenda, a koja je sudbina BKM zaista ne znamo”, rekao je Škarić, čija kompanija nije učestvovala do sada u organizovanju Beer Festa - kako je više puta naglašeno.
Goran Vesić je istakao da je Belgrade Beer Fest “šesta najmasovnija manifestacija te vrste u čitavom svetu po broju ljudi koji dolaze”, zbog čega je se “nijedan grad ne bi odrekao”.
Beer Fest je za Beograd, kako je rekao, najznačajnija manifestacija u oblasti kulture, s obzirom na promociju turizma i samog grada.
Vesić je rekao da gradske vlasti podržavaju BBF kao i svaku drugu manifestaciju koja omogućava promociju kulturne i muzičke scene i privlači veliki broj turista. Grad se stoga, kako je dodao, posebno trudio da održi sve manifestacije u kulturi i za vreme pandemije korona virusa.
“Iza nas su dve teške godine za ivent industriju, koja je najviše pogođena pandemijom. Grad se sve vreme pandemije trudio da očuva sve beogradske manifestacije. Održane su sve, osim Sajma knjiga, jer izdavači nisu želeli da sa održi, a mi smo i na to bili spremni u kakvom god formatu. Nismo želeli da odustanemo ni od jedne manifestacije. Recimo, prošle godine je Beogradski džez festival bio jedini takav festival koji je održan u Evropi. Fest je bio jedini filmski festival u Evropi koji je održan. Ja sam ponosan zbog toga jer smo se trudili da pomognemo ovoj industriji koja je najviše bila pogođena”, rekao je Vesić i naglasio da će Grad Beograd nastaviti da podržava BBF i da će pronaći način da još čvršće stane iza tog festivala.
Napominjući da BBF postoji od 2003. godine i da su se prvi put pojavili problemi, Vesić je rekao da gradske vlasti nemaju uvid u poslovanje organizatora, jer Grad ne daje novac, već pruža logističku podršku. Ipak, podrška će ubuduće biti preciznije definisana.
“Posle ovih problema u koje je upao dosadašnji organizator festivala, Grad će ubuduće dugoročnim ugovorom jasnije definisati svoje obaveze”, rekao je Vesić i posebno zahvalio Škariću za to što je prihvatio da preuzme BBF i izbavi ga od sudbine gašenja, kao i da isplati “dugove koji nisu njegovi”, a odnose se na ljude koji “žive od muzike”.
Muzičar Vladimir Đurić Đura (Đura i mornari) iskoristio je priliku da iz publike zahvali Skymusicu i Vesiću zbog novog razvoja situacije, jer je BBF “neverovatno značajan” festival za Srbiju, a bendovi koji su učestvovali su “kulturno blago Srbije”.
Vesić je, inače, najavio podršku gradskih vlasti domaćoj muzičkoj sceni i ustupanjem nekoliko starih kotlarnica i toplana.
Reč je o prostoru od više hiljada kvadratnih metara, a prema rečima Vesića, gradske vlasti su odlučile da budu prenamenjene za kulturu. Odluka o izmenama urbanističkog plana u tom pogledu doneta je na sednici Skupštine grada sredinom februara.
Stare kotlarnice biće, kako je rekao, neka vrsta muzičkog inkubatora i, uz pomoć Grada i zainteresovanih kompanija, predstavljaće pomoć mladim bendovima, ali i drugim umetnicima - kao što su to nekada bili Studentski kulturni centar ili Dom omladine.
(SEEcult.org)