Šnajder: Poslušna pozorišta
Hrvatski dramski pisac Slobodan Šnajder, nedavni dobitnik priznanja za najbolji neobjavljeni tekst sa prostora bivše Jugoslavije inspirisan delom i životom Danila Kiša, smatra da su pozorišta danas poslušnici vlasti, te da u društvima u tranziciji vladaju mnogo suptilniji vidovi kontrole nego ranije. U intervjuu za beogradsku “Politiku”, Šnajder je rekao da hrvatski teatar u svom današnjem “liku i delu” predstavlja “kuću afektivne i afektirane poslušnosti! Uvek uz vlast, uvek k nozi!”.
Hrvatski dramski pisac Slobodan Šnajder, nedavni dobitnik priznanja za najbolji neobjavljeni tekst sa prostora bivše Jugoslavije inspirisan delom i životom Danila Kiša, smatra da su pozorišta danas poslušnici vlasti, te da u društvima u tranziciji vladaju mnogo suptilniji vidovi kontrole nego ranije.
U intervjuu za beogradsku “Politiku”, Šnajder je rekao da hrvatski teatar u svom današnjem “liku i delu” predstavlja “kuću afektivne i afektirane poslušnosti! Uvek uz vlast, uvek k nozi!”.
Navodeći da sumnja da je u Srbiji drugačije, osim ako se pod vlašću ne misli baš Ministarstvo unutrašnjih poslova, Šnajder je rekao da u tranzicionom društvu postoje mnogo suptilniji vidovi kontrole.
“Podsećam: Gospođa Smrt u mojem mirakulu poslata je od strane Korporacije; Samsinu železaru kupuje tajkun za jednu kunu. I umetnici se danas kupuju na placu, kao mrkve”, rekao je Šnajder, koji je nedavno dobio za dramu “Enciklopediju izgubljenog vremena” priznanje za najbolji neobjavljeni tekst inspirisan delom i životom Kiša, na osnovu konkursa Kraljevskog pozorišta Zetski dom sa Cetinja.
Povodom izbora novog hrvatskog predsednika Ive Josipovića, koji se uklapa u matricu junaka njegovih ranijih drama posvećenih umetnicima u vrtlogu vremena, politike, ideologije.., Šnajder je, na pitanje kakav dramski obrt očekuje, rekao da ne bi da vrača, jer je Josipović tek pristigao, dodajući da se u Hrvatskoj sada oseća neko olakšanje, budući da je izabran gotovo plebiscitarno.
“Ljudi se više ne daju soliti kao pre. Josipović je za sebe rekao da je na vreme pojmio kako, eto, on, koji komponuje, nije Mocart. Pa šta? I jedan Salijeri zna o komponovanju nesravnjivo više nego bilo koji ‘narodni umetnik’ koji gusla na jednoj žici do belog usijanja: uglavnom u Ja-duru. Takvih smo imali i previše”, rekao je Šnajder.
Prema njegovim rečima, predsednik države isto tako mora složiti nekakvu kompoziciju od vrlo raznorodnih delova, pri čemu je “dobro poznavati kontrapunkt, znati kako se prave akordi, a takođe znati čemu služi metronom”.
(SEEcult.org)