• Search form

13.04.2018 | 17:35

Sporni kandidati za članove NSK, Brajović odustao

Sporni kandidati za članove NSK, Brajović odustao

Većina reprezentativnih umetničkih udruženja u oblasti književnog stvaralaštva i prevodilaštva, te pozorišne, filmske umetnosti i umetničke igre, smatra da su kandidature Živorada Ajdačića i Vladimira Logunova za članove Nacionalnog saveta za kulturu (NSK) nelegitimne i da su predložene kršenjem zakonske procedure, zbog čega apeluju na poslanike Skupštine Srbije da ih ne usvoje.

Na konferenciji za novinare koju je sedam umetničkih udruženja održalo dan nakon što je Odbor Skupštine Srbije za kulturu i informisanje potvrdio većinom glasova osporenu Zbirnu listu kandidata za članove NSK, saopšteno je i da predsednik Udruženja dramskih umetnika Srbije (UDUS) Vojislav Brajović odlučio da se povuče iz kandidature za NSK u situaciji kada se “očigledno, iz prepoznatljivih razloga, krži zakon i grubo narušava procedura kako predlaganja, tako i izbora članova NSK”.

Navodeći da je sa osećanjem časti i ponosa prihvatio kandidaturu za člana NSK, Brajović je zahvalio na ukazanom poverenju kolegama iz grupacije umetničkih udruženja i naveo da, kao predsednik UDUS-a, ostaje posvećen radu i pripremama za obeležavanje sto godina rada tog udruženja, dodeli značajnih strukovnih nagrada, rešavanju brojnih problema u vezi sa statusom samostalnih umetnika i očuvanjem profesije u celini, kao i stvaranju uslova za početak rada u novim prostorijama u Nušićevoj 25, navedeno je u saopštenju koje je pročitao glumac Nebojša Ilić.

Brajovićeva kandidatura je, kako je ocenjeno, i bila glavni razlog za to što novi sastav NSK nije izabran ni dve godine posle isteka mandata, jer nije bila po volji vladajućih struktura. Zbog toga je na udruženja vršen pritisak da dobije protivkandidata, a nakon što su dva puta potvrdila da je Brajović njihov jedini kandidat, predsednik KOO Dušan Rusalić dopunio je prvobitnu listu kandidaturom Logunova bez konsultacija sa umetničkim udruženjima za oblast pozorišne, filmske umetnosti i umetničke igre.

“Rusalić je uzurpirao pravo na odlučivanje o kandidatima i, umesto da krivično odgovara, nagrađen je članstvom u NSK”, rekao je predsednik Upravnog odbora Udruženja književnih prevodilaca Srbije (UKPS) Duško Paunković, član NSK i prvi predsednik tog tela, koji je kandidat i za člana NSK u novom sastavu.

Paunković je rekao da to što je Brajović povukao kandidaturu ne znači da “kandidat koji je nelegalan postaje legalan”.

Paunković i sam ima protivkandidata – Živorada Ajdačića, koga je predložio KOO bez konsultacija sa tri od četiri reprezentativna udruženja u oblasti književnog stvaralaštva i prevodilaštva (Srpski PEN centar, Srpsko književno društvo i UKPS), koja su tim povodom i ranije protestovala.

Budući da skupštinski Odbor za kulturu i informisanje nije uvažio stav sedam umetničkih udruženja u vezi sa kandidaturama Logunova i Ajdačića, već ih je potvrdio usvojivši Zbirnu listu kandidata, predstavnici tih reprezentativnih udruženja, kako su naveli, sada mogu samo da se nadaju da će poslanici Skupštine Srbije stati u odbranu zakonitosti na raspravi o novom sastavu NSK.

Odgovornost za novonastalu situaciju prebacili su na Rusalića, smatrajući da je zloupotrebio zakonska ovlašćenja KOO koja se odnose samo na organizovanje postupka predlaganja kandidata za članstvo u NSK, a ne i na odlučivanje o kandidatima i njihovo predlaganje.

UDUS, Udruženje filmskih umetnika, Udruženje filmskih glumaca i Udruženje baletskih umetnika Srbije (UBUS), dva puta su (2016. i 2017) odlučili da jedini kandidat za člana NSK za oblasti pozorišne, filmske umetnosti i umetničke igre bude Vojislav Brajović, o čemu su obavestili i KOO, ali i Ministarstvo kulture, koje je na osnovu dopisa ovlašćenih predlagača sačinilo Zbirnu listu i dostavilo je Odboru za kulturu i informisanje. Takođe, uoči sednice Odbora, o svemu su obavešteni i
predsednik tog tela Mirko Krlić i premijerka Ana Brnabić.

I Srpski PEN centar, SKD i UKPS obavestili su Odbor za kulturu i informisanje da ih KOO nije pozvao da se uključe u postupak predlaganja kandidata i da je time  grubo narušio i proceduru, i Zakon o kulturi. Iako nepozvana, tri reprezentativna udruženja dostavila su KOO svoj predlog kandidata – Duška Paunkovića, ali je KOO to ignorisao i proglasio kandidatom Živorada Ajdačica – kandidata samo jednog (od četiri) reprezentativnog udruženja iz oblasti književnog stvaralaštva i prevodilaštva (jedinog koje je član KOO).

Srpski PEN centar SKD i UKPS posebno napominju da bi Ajdačić morao da ima podršku bar jednog udruženja koje je steklo reprezentativnost u oblasti književnog prevodilaštva, ali on to nema, a kako je rečeno, sam sebe je i diskvalifikovao kao potencijalnog zastupnika interesa književnog prevodilaštva time što je svojevremeno izjavio da književno prevodilaštvo nije umetnost.

Budući da skupštinski Odbor za kulturu i informisanje nije uvažio dostavljen stav sedam umetničkih udruženja u vezi sa kandidaturama Logunova i Ajdačića, već ih je potvrdio usvojivši Zbirnu listu kandidata, predstavnici tih reprezentativnih udruženja, kako su naveli, sada mogu samo da se nadaju da će poslanici Skupštine Srbije stati u odbranu zakonitosti na raspravi o novom sastavu NSK.

Prema rečima Aleksandre Čabraje iz UKPS, koja je i poslanica Skupštine Srbije i učestvovala je 12. aprila na sednici Odbora za kulturu i informisanje, nije iznenađena ishodom glasanja članova tog tela, jer je reč o “matrici po kojoj se sve radi”.

Čabraja je napomenula da su i poslanice Vesna Marjanović i Ana Stevanović, kao i ona sama, jasno rekle da je u pitanju kršenje zakonske procedure, ali je odgovor predstavnika vladajuće većine bio da se ne treba mešati u odnose umetničkih udruženja i da je dobro da bude više kandidata, jer je tako ceo proces navodno više demokratski.

Predstavnici umetničkih udruženja smatraju da su Ajdačić i Logunov predloženi kao protivkandidati Brajoviću i Paunkoviću zato što su po volji vladajućoj strukturi.

“Imamo posla sa ljudima koji su podobni”, rekao je predsednik Udruženja filmskih glumaca Srbije Vladan Živković, koji je učestvovao na sastancima KOO.

Posebno se osvrćući na kandidaturu Ajdačića, Živković je ocenio da je reč o “čoveku bez profesije”, koji “ništa u životu nije napravio”.

“U NSK treba da sede istaknuti umetnici i stručnjaci, a ne ljudi bez karijere!”, rekao je Živković.

Predsednik SKD Slaboljub Marković kratko je samo prokomentarisao da će “zbog narušavanja procedure i zakona, pisce u Andrićevoj zemlji predstavljati Žika Ajdačić”.

Gojko Božović iz Srpskog PEN centra rekao je da to što su dve kandidature za članstvo u NSK osporene sa stanovišta zakonitosti ne znači da neće biti usvojene u Skupštini. Naglasio je da mnoge odluke, međutim, mogu da budu donete, pa čak i sprovedene, ali ne mogu opstati u kulturnoj javnosti.

“NSK mora imati reprezentativnost i biti prihvaćen od stručne javnosti”, jer ako nastaje nasuprot stavovima umetničkih udruženja, onda se obesmišljava, rekao je Božović, dodajući da, na žalost, ima sve više primera da se institucije koje su dobro zamišljene kao savetodavna ili kontrolna tela na isti način obesmišljavaju i ostaju bez suštinskog sadržaja, a time i uticaja na kulturnu, medijsku ili drugu politiku.

“Zajedno sa drugim događajima koji ovih dana imaju stvarne i simboličke posledice, poput gradskog Konkursa za sufinansiranje projekata u kulturi, postaje jasno da je kultura došla na red – ono što se odigralo na političkoj i ekonomskoj sceni, sada se događa u kulturi”, rekao je Božović.

Predstavnici umetničkih udruženja smatraju da ne mogu bitno da utiču na dalju sudbinu izbora NSK, a nadaju se da će Skupština Srbije, kao najviši zakonodavni organ, voditi računa o poštovanju zakona.

U suprotnom, kako je rekao Paunković, dva kandidata koja nemaju legitimitet možda će imati zvanje članova NSK, ali kulturna javnost ih neće prihvatiti.

Prema Zakonu o kulturi, 19 članova NSK bira se iz reda uglednih i afirmisanih umetnika i stručnjaka u kulturi na period od pet godina, od čega se četiri člana biraju na predlog reprezentativnih udruženja, vodeci računa o zastupljenosti svih profila (književno stvaralaštvo i prevodilaštvo; likovne umetnosti, primenjene umetnosti, vizuelne umetnosti, dizajn i arhitektura; muzičko stvaralaštvo - kompozitori, izvođači; pozorišna umetnost, filmska umetnost i umetnička igra), pri čemu KOO organizuje postupak predlaganja.

Od osam kandidata na Zbirnoj listi za četiri člana NSK iz reda umetničkih udruženja samo Dušan Rusalić (likovne, primenjene, vizuelne umetnosti, dizajn i arhitektura), nema protivkandidata. Uz Paunkovića ili Ajdačića (književno stvaralaštvo i prevodilaštvo), Brajovića ili Logunova (pozorišna umetnost, filmska umetnost i umetnička igra), na Zbirnoj listi su i Ivan Ilić ili Srđan Hofman (muzičko stvaralaštvo - kompozitori, izvođači).

Na Zbirnoj listi su i četiri kandidata Vlade Srbije - diplomirani dramaturg Dušan Kovačević, koji je član i dosadašnjeg sastava NSK, te dr likovnih umetnosti Nikola Šuica, profesor opšte istorije Đorđe Đurić i kompozitor Svetislav Božić, zatim kandidati za četiri člana NSK koje su predložile ustanove kulture - dr Dragana Kovačić ili Vesna Bašić (predlog Narodnog muzeja u Beogradu), Aleksandar Stamatović ili Nebojša Dugalić (predlog Narodnog pozorišta u Beogradu), dr Dragana Milunović (predlog Narodne biblioteke Srbije), te Bogdana Opačić ili Bojana Subašić (predlog Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka). Jedan član NSK bira se iz oblasti zaštite kulturnog nasleđa, a na predlog Društva konzervatora Srbije, kandidati su Aleksa Ciganović i dr Biljana Đorđević. Dva člana NSK biraju se na predlog Srpske akademije nauka i umetnosti, koja je kandidovala akademike Predraga Pipera, Tibora Varadija i Ivana Jevtića, kao i dopisnog člana SANU Miodraga Markovića. Jednog člana NSK predlaže Savet Univerziteta umetnosti, a kandidat je mr Olivera Stojadinović, profesorka Fakulteta primenjene umetnosti u Beogradu. Takođe, jedan član NSK bira se na predlog Konferencije univerziteta Srbije, a kandidat je prof. dr Čedomir Vasić. Dva člana NSK biraju se kao predstavnici nacionalnih manjina, a kandidati su Karolj Viček, Vasvija Gusinac, Miroslav Jovičin i Vesna Milekić, na osnovu predloga Koordinacije nacionalnih veća nacionalnih manjina.

(SEEcult.org)

  • 03.02.2024 | 10:00

    UGM, Strossmayerjeva ulica 6, Maribor

    SPEKTER. 70 let Zbirke UGM - razstava (2.2.2024.-3.12.2025.)

    http://www.ugm.si

    21.02.2024 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    KAKO NAPREJ? - izbor del iz zbirke Arteast 2000+ in nacionalnih zbirk Moderne galerije ter posebni projekti - razstava (20.2.2024.-20.2.2025.)

    Marina Abramović

    Jurij Avakumov

    Manca Bajec

    Maja Bajević

    Walter De Maria

    Vlasta Delimar

    György Galántai

    Alla Georgieva

    Igor Grubić

    Dejan Habicht

    Jusuf Hadžifejzović

    Boštjan Hladnik

    Jenny Holzer

    Sanja Iveković

    Zofia Kulik

    Vladimir Kuprijanov

    Siniša Labrović

    Katalin Ladik

    Natalia LL

    David Maljković

    Vlado Martek

    Goranka Matić

    Slavko Matković

    Nonument Group (Martin Bricelj Baraga, Nika Grabar, Miloš Kosec, Neja Tomšič)

    Novi kolektivizem

    OHO (Iztok Geister - Plamen, Matjaž Hanžek, Naško Križnar, Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Dan Perjovschi

    Darinka Pop Mitić

    Tone Stojko

    Bálint Szombathy

    Škart

    Jane Štravs

    Slaven Tolj

    Milica Tomić

    Konstantin Zvezdočotov

    Življenja spomenikov

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3889/kako-naprej-izbor-del-iz-zbirke-arteast-20...

    11.04.2024 | 10:00

    Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana

    OD KORZETA DO ŽAKETA - Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850-1950 - razstava (10.4.2024.-23.2.2025.)

    https://mgml.si/sl/mestni-muzej

    19.04.2024 | 10:00

    RITAM FRANCUSKE KULTURE 2024 (18.4.-8.12.2024.)

    PROGRAM

    http://www.institutfrancais.rs

    24.05.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    OZVEZDJA MNOGOTERIH ŽELJA: OB VZHODNEM OBZORJU - razstava (23.5.-24.11.2024.)

    Ala Younis

    Alia Farid

    Basim Magdy

    Essa Grayeb

    Free Palestine Poster Project

    KURS (Miloš Miletić & Mirjana Radovanović)

    Larry Achiampong

    Mona Rouhana Benyamin

    Nika Autor

    Laboratorij zbirke umetnosti neuvrščenih držav (Omar Bsoul, Kareem Dabbah, Inji Efflatoun, Mamdouh Kashlan, Choukri Mesli, Khudhair Shakirji)

    kustosinji: Bojana Piškur (Moderna galerija) in Angelina Radaković (The Mosaic Rooms)

    organizacija: Moderna galerija, The Mosaic Rooms London

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3931/ozvezdja-mnogoterih-zelja-ob-vzhodnem-obzo...

    22.06.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    10. TRIENALE SODOBNE UMETNOSTI - U3: PROTI TOKU ČASA (21.6.-17.11.2024.)

    Nika Autor

    Jaka Babnik

    Nataša Berk

    Viktor Bernik

    Maxime Berthou &  Mark Požlep

    Martin Bricelj Baraga

    Jasmina Cibic

    Ana Čavić

    Lana Čmajčanin

    DNLM

    Aleksandra Domanović

    name:

    Vadim Fishkin

    Jošt Franko

    Tomaž Furlan

    Ištvan Išt Huzjan

    Sanela Jahić

    Staš Kleindienst

    Andrea Knezović

    Polonca Lovšin

    The Nonument Group

    Gala Alica

    Marjetica Potrč

    Tobias Putrih

    Tjaša Rener

    Peter Rauch

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Luka Savić

    Maja Smrekar

    Robertina Šebjanič

    Andrej Škufca

    Igor Štromajer

    Apolonija Šušteršič

    Ulay

    Tao G. Vrhovec Sambolec

    Matej Andraž Vogrinčič

    Nana Wolke

    Neja Zorzut

    Kustos: Tevž Logar

    https://www.mg-lj.si/si

    12.07.2024 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ADRIANA MARAŽ (1931-2015): RETROSPEKTIVA - razstava (11.7.-10.11.2024.)

    kustosinji razstave: mag. Breda Škrjanec in dr. Nadja Zgonik

    oblikovanje razstave: Mina Fina

    http://www.mglc-lj.si

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Ciklus izložbi: Umetnost i ličnost - skulptorke iz kolekcije MSU

    MAGIČNOST DREVNOG - VENIJA VUČINIĆ TURINSKI (1934, Kolašin) - izložba (5.9.-23.11.2024.)

    autorka: dr Rajka Bošković

    https://www.msub.org.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg Srpskih Junaka 2, Banja Luka

    NEW ERA: UMJETNIČKI DISKURSI O DRUŠTVENIM I KLIMATSKIM PROMJENAMA - grupna intermedijska izložba (5.9.-5.11.2024.)

    Igor Bošnjak

    Isidora Branković

    Jovan Došenović

    Dejan Marković

    Marija Marković

    Danilo Milovanović DNLM

    Bojan Mrđenović

    Helena Tahir

    Nikola Tomić

    Adrien Ujhazi

    Umjetnička grupa diSTRUKTURA

    Umjetnička grupa PLATEAURESIDUE

    Kustosi izložbe: Mladen Banjac (MSURS), Miha Colner (GBJ), dr Sanja Kojić Mladenov (MSUV)

    organizacija: Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Muzej savremene umetnosti Vojvodine iz Novog Sada i Galerija Božidar Jakac - Muzej moderne i savremene umjetnosti iz Kostanjevice na Krki

    http://msurs.net

    11.09.2024 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    MISTERIJ MAJSTORA FORTEZZE - EUROPSKA BAŠTINA ŠIBENSKOGA GRAVERA - izložba (10.9.-10.11.2024.)

    Autorice izložbe: Marina Lambaša, Flora Turner Vučetić

    Organizacija izložbe: Galerija Klovićevi dvori i Muzej grada Šibenika

    Kustosice izložbe: Jasmina Bavoljak, Marina Lambaša

    Likovni postav izložbe: Dinko Uglešić

    https://gkd.hr

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.