Srbija filmska destinacija
Srbija kao poželjna filmska lokacija, s obzirom na niske produkcione troškove, obučene i kreativne profesionalce, prirodne i druge scenske kapacitete i infrastrukturu, biće promovisana na svetskom filmskom tržištu u okviru projekta “Film in Serbia” (Snimajte filmove u Srbiji) Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), koji je pompezno predstavljen 13. marta u klubu Superspace u Beogradu, a biće realizovan u saradnji s domaćim producentskim kućama i drugim akterima filmske industrije u koju se, uprkos tome što i Holivud kuburi s problemima usled globalne finansijske krize, ipak još isplati investirati.
Projekat je startovao promocijom portala FilminSerbia.com, koji bi trebalo da doprinese povratku Srbije na mesto vodeće destinacije za strane filmske produkcije i koprodukcije, kao deo šireg napora tima USAID-ovog Projekta za razvoj konkurentnosti Srbije i grupe domaćih producenata da se kapaciteti filmske industrije promovišu na svetskom tržištu, te da strane filmske produkcijske firme dobiju informacije koje su im potrebne za odluku da filmove snimaju baš u Srbiji.
Prema rečima predstavnika USAID-a, Srbija je u tom pogledu jeftinija dvadesetak odsto od konkurenata, od kojih je najveći Rumunija.
Značaj tog projekta istakao je i ministar kulture Srbije Nebojša Bradić, najavljujući podršku filmu i kroz novu zakonsku regulativu i poreske olakšice, odnosno fond za kreditiranje filmskog stvaralaštva.
Bradić je pomenuo i potrebu revitalizacije “Avala filma”, o čemu je razgovarao i početkom novembra sa predstavnicima USAID-a, kada je predočeno i da u ekspanziji američke filmske industrije na istok treba tražiti i šansu za oporavak srpske kinematografije.
O značaju projekta “Film in Serbia”, koji je već predstavljen u Kanu, a u aprilu će deset srpskih kompanija učestvovati i na sajmu filmskih lokacija u Santa Moniki u Kaliforniji, govorio je i direktor USAID-a Majkl Harvi (Michael Harvey), kao i reditelj Miloš Đukelić, koji je pozvao na udruživanje filmskih profesionalaca, podsećajući na poznatu priču o slabosti jednog i snazi mnoštva.
Portal FilminSerbia.com pružaće informacije o mogućnostima i prednostima snimanja filmova u Srbiji - produkcijskim i postprodukcijskim kućama i uslugama, lokacijama za snimanje, studijima, laboratorijama, kompanijama za iznajmljivanje opreme, kao i o realizovanim koprodukcijama, snimanju filmova koja su u toku ili su najavljena…
U okviru projekta “Film in Serbia” u planu je i osnivanje filmske komisije, prve te vrste na Balkanu, koja će objediniti sve aktivnosti u oblasti filma i obezbediti podršku filmskoj produkciji uopšte.
Prema navodima autora tog projekta, i sam Beograd postao je nova privlačna destinacija za svetsko filmsko i reklamno tržište, posebno zbog jedinstvene energije, noćnog života, boemskog vajba i bezbednih ulica. Ostatak Srbije nudi širok spektar lokacija, počev od sela i reka, do planina i šuma, a opšta arhitektura odražava i austro-ugrarske i otomanske uticaje, koji doprinose bogatstvu ponude za različite produkcije.
Poslednjih godina snimljeno je više stranih filmova u Srbiji, među kojima su “District 13 Ultimatum” (2008) Pjera Morela (Pierre), u produkciji Lika Besona (Luc Besson) i zatim “Brothers Bloom” (2007) Rajana Džonsona (Rian Johnson), sa Edrijenom Brodijem (Adrien Brody) i Rejčel Vajz (Rachel Weisz).
Poslednjih godina snimljeni su i filmovi “Einstein” (Liliana Cavani), “Hotel Meina” (Carlo Lizzani), “Caravaggio” (Angelo Longoni), “Beautiful Mind, Monet, Durer, Lautrec” (Gianfranco Baldanello), “I Figli Strappati” (Massiomo Spano), “Fade to Black” (Oliver Parker)…
Nekoliko filmova već je zakazeno za ovu godinu, uključujući “Koriolan”, rediteljski debi engleskog glumca Ralfa Fajnsa (Ralph Fiennes), koji je otvorio nedavni 37. FEST u Beogradu, kao jedna od zvezda filma “Čitač”.
Među glumcima koji su proteklih godina snimali u Srbiji su i Kristofer Voken (Christopher Walken), Bob Hoskins, Vinsent Perez (Vincent), Deni Hjuston (Danny Huston) i Dejvid Tornton (David Thornton), zvezda filma “Tamo i ovde” beogradskog reditelja Darka Lungulova, koji je premijerno prikazan na FEST-u, a u aprilu će učestvovati u takmičarskom programu Trajbeka festivala u Njujorku, koji je Robert de Niro osnovao posle terorističkih napada 11. septembra kako bi doprineo obnavljanju gradskog života.
Na strani, posebno holivudski kapital za snimanje filmova u Srbiji računa i vlasnik medijske kuće Pink Željko Mitrović, koji je nedaleko od Beograda završio veliki kompleks filmskih studija sa pratećom infrastrukturom, koji nudi usluge za filmske, televizijske i reklamne produkcije.
Najstariji filmski studio u Srbiji je “Avala Film”, koji je osnovan 1945. godine po ugledu na rimske Ćinećita (Cinecitta) studije. U "Avali" je nastalo više od 400 dokumentarnih i više od 200 domaćih i 120 internacionalnih filmskih produkcija, a iako je još u radnom stanju, neophodna je rekonstrukcija, koja se očekuje posle privatizacije.