• Search form

09.12.2019 | 21:37

Šta će biti posle?

Šta će biti posle?

Izložbom radova mladih vizuelnih umetnika “Šta će biti posle?”, 9. decembra u galerijskom prostoru Inicijative mladih za ljudska prava u Beogradu počeo je šesti Hartefakt festival, koji je ove godine posvećen promociji i edukaciji mladih, sagledavanju različitih uglova u borbi za ravnopravnost polova, kao i pronalaženju uzroka za inertnost i motivaciji za delanje.

Sloganom šestog izdanja svog festivala, Hartefakt fond, kako je rekla članica Upravnog odbora Jelena Milašinović, “ne preispituje samo prošlost već i budućnost”. “Taj način je ono po čemu ga prepoznajemo i ono što sledimo, a to je - govoreći istinu i stvarajući prostor za međusobno razumevanje”, rekla je Jelena Milašinović.

Izložbu je otvorio profesor Fakulteta likovnih umetnosti Mrđan Bajić, koji je istakao potrebu stalnog propitivanja, jer tako može doći ido promena na bolje.

“Šta će biti posle? Tehnički POSLE počinje upravo SADA. Ako je sadašnje PRE ovako zbrkano, onda je verovatno minimum: otvarati platforme govora generacijama koje tek dolaze i čiju budućnost dosta ležerno usisavamo. Zato ih moramo čuti i u trenutku kad tek formiraju svoj glas jer oni su ravnopravni. I više od toga”, rekao je Bajić i zahvalio Hartefakt festivalu što je “omogućio ovakvu ekseprimentalnu platformu na kojoj studenti FLU vidljivo kreću sa propitivanjem”.

“Bogdan i Andrej o sećanju i detinjstvu; Kaća o neizvesnosti ličnog prostora; Anasatasija kroz dekonstrukciju istorijskih mitova, a Konstantinos kroz rekonstrukciju tradicionalnosti. Senka, opet i ponovo, o ovdašnjem dugom putovanju u Jevropu, Alesija i Aleksandar o religioznim tabuima koji su svuda oko nas; Saša o mogućnostima komunikacije, Lazar o konforom uspavanom razumu; Tom, Teodora i Lola o potrazi za značenjem umetnosti”, rekao je Bajić predstavljajući studentske radove.

Bajić je naglasio da bez propitivanja nikada neće ni biti odgovora.

“Toliko toga i PRE i POSLE van je naših mogućnosti da zaista uradimo – ali uvek postoji ubeđenje – da radeći ono što možemo da uradimo po malo menjamo i ono što nam je nedostupno da promenimo”, poručio je Bajić.

U okviru šestog HFestivala, do 15. decembra biće izvedene dve predstave, a uz edukativni program, biće proglašen i pobednik/ica regionalnog konkursa za najbolji savremeni angažovani dramski tekst.

U okviru pozorišnog dela programa, HFestival predstavlja 10. decembra u Bitef teatru novu predstavu Hotela Kazalište Bulić iz Hrvatske “Kurlani”. Postavljanjem antologijske trilogije pisca Mirka Božića o životu u Dalmatinskoj Zagori na scenu, Senka Bulić ukazuje na posledice koje ukorenjeno nebavljenje ljudskim pravima ima na sadašnjost i na neravnopravnost u kojoj živimo. Uz Senku Bulić, u predstavi igraju i Frano Mašković, Nadia Cvitanović, Jure Radnić, Anđela Ramljak i Paško Vukasović.

Hotel Kazalište Bulić, Kurlani

Za 13. decembar najavljena je i nova produkcija Hartefakt fonda “Ujka Vanja”, nastala u koprodukciji sa Narodnim pozorištem Sterija u Vršcu, u režiji Andreja Nosova koji u toj novoj verziji Čehovljevog klasika traži odgovor na pitanje zašto nešto nismo uradli, a ne osuđuje nas za ono što već jesmo. Ulazak u dubine ljudskog (ne)delanja, omogućio je autorskom timu, u kojem je i dramaturškinja Mina Ćirić, da pred publiku iznese savremeno i sveže čitanje poznatog Čehovljevog dela. U predstavi igraju: Nemanja Oliverić (Ujka Vanja), Branko Cvejić (Serebrajakov), Katarina Marković (Jelena Andrejevna), Mina Obradović (Sonja), Stefan Bundalo (Astrov), Monika Boldovina Bugle (Marina), Dojna Andrejević Petrović (Marija Vasiljevna) i Jovan Jelisavčić (Teljegin).

Predstava će biti igrana na sceni Narodnog pozorišta Sterija u Vršcu, gde je nedavno i premijerno izvedena na otvaranju 27. Vršačke pozorišne jeseni. Izvođenje predstave pratiće i otvaranje izložbe fotografija Ružice Milovanović “Svakodnevni život//Ujka Vanje”, koja prikazuje proces rada na toj predstavi - od čitajućih proba, preko istraživačkog dela (provođenja nekoliko dana na imanju u Vršcu), do samog izvođenja.

HFestival obuhvata i edukativne programe koji su specijalno namenjeni mladima, pa će tako 10. i 11. decembra festivalska publika i šira stručna javnost moći da prisustvuju Future Epics simpozijumu “Od lokalnog do evropskog nasleđa”, tokom kojeg će predavači Dragan Ristić Kal i Slavimir Stojanović Futro govoriti o različitim aspektima lokalne umetnosti i njenom uticaju, te o razmeni sa kulturama drugih evropskih naroda.

Tokom tri dana HFestivala biće organizovan i još jedan u nizu NEW masterklas programa, koji je fokusiran na muzičare i kompozitore. Mentorka programa je kompozitorka Vanesa Lan, koja će sa učesnicima raditi na proširenju znanja u oblasti komponovanja za pozorište i performans, kao i na kreiranju ličnog izvođačkog stila. Rezultati trodnevne radionice široj publici biće predstavljeni 13. decembra u formi šoukejsa, tokom koga će polaznici održati koncert na kojem će izvesti kompoziciju Vanese Lan “Objects of Ritual”.

Ujka Vanja

Kao važan deo šestog festivala, organizatori su najavili i direktno učešće mlađe populacije u realizovanju konkretnih programa, čime se doprinosi povećanju vidljivosti i promociji novih generacija stvaralaca i društveno odgovornih ljudi. Tako će 12. decembra od 17 časova, u okviru projekta Public, Hartefakt fond organizovati live snimanje podkasta “Frejminizam:. Dvojica sagovornika – basista benda Vizelj Aleksa Nedić i student psihologije Univerziteta u Beogradu Boris Borojević komentarisaće senzacionalističke naslove i pompezne diskriminatorne članke koji se mogu naći u žutoj štampi. Publika će imati priliku da čuje diskusiju o toj temi kojoj se, barem na prvi pogled, ne pristupa iz uobičajne feminističke vizure.

Za 14. decembar najavljeno je i proglašenje pobednika ovogodišnjeg, osmog Konkursa za najbolji savremeni angažovani dramski tekst, tokom kojeg će biti izvedeno i režirano javno čitanje pobedničke drame.Članice žirija su: glumica Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu Nina Violić (predsednica), dramska književnica Tanja Šljivar i dramska književnica i redovna profesorka na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu Biljana Srbljanović, koje su tokom procesa selekcije žirirale drame pristiglih iz svih delova zemlje i regiona.

Poslednji festivalski dan, 15. decembar, proći će u znaku zatvaranja izložbe “Šta će biti posle”.

Hartefakt fond, inače, obeležava deceniju rada, tokom kojih je, kako je podsetila Jelena Milašinović, dobijeno više od 50 nagrada za predstave, a dodeljeno je više od 150 grantova mladim ljudima.

“Svakako je kruna uspeha što je Hartefaktu preneta čast da organizuje najznačajniji evropski Festival nove drame, čija je tradicija preneta Hartefaktu u junu. Tu je i regionalni konkurs za savremenu dramu, koji je organizovan osmi put, a rezultati će biti poznati u toku Hfestivala”, rekla je Jelena Milašinović, ističući da je “jedan od najvećih uspeha Hartefakta broj mladih ljudi” kojima je ta fondacija “dala šansu za profesionalni razvoj i broj ljudi koji vole Hartefakt”.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r