• Search form

18.06.2012 | 12:21

Šta se dogodilo sa MSU?

Šta se dogodilo sa MSU?

Muzej savremene umetnosti u Beogradu (MSUB), zatvoren već pet godina zbog rekonstrukcije koja još nije završena, a ne zna se ni kada će, skreće pažnju na taj problem projektom “Šta se dogodilo sa Muzejem savremene umetnosti?” koji će biti predstavljen u zgradi na Ušću od 23. juna do kraja septembra.

Reč je o “neizložbi” dokumentacije, umetničkih intervencija i enterijera zgrade MSUB, prema autorskoj koncepciji Dejana Sretenovića, koji je i jedan od kustosa, pored Andreja Dolinke i Une Popović.

Učestvuju umetnici: Radoš Antonijević, Fabian Bechtle, Lazar Bodroža, Dušica Dražić, Ministarstvo prostora (Marko Aksentijević, Ivan Branisavljević, Iva Čukić, Radomir Lazović, Dobrica Veselinović), Siniša Ilić, Irena Kelečević, Karsten Konrad, Monika Lang, Jovan Mikonjić, Milorad Mladenović, Ivan Petrović, Darinka Pop-Mitić, Vahida Ramujkić & Noa Treister, Mirjana Boba Stojadinović, Saša Tkačenko, Nenad Trifunović i Stefan Unković.

Projekat “Šta se dogodilo sa Muzejem savremene umetnosti?” deklariše se kao neizložba zato što se izložbe i ne mogu praiti u nemuzeju ili defunkcionalizovanoj zgradi u kojoj ne postoje elementarni muzeološki i tehnički uslovi za izlaganje umetničkih dela. Neizložba nema formu, strukturu i arhitekturu, ona sledi zatečeno stanje zgrade i predstavlja konglomerat po izložbenom prostoru nasumično rasejanih, izjava i znakova koji na različite načine reflektuju situaciju u kojoj se institucija nalazi.

Neizložba je, prema navodima autora projekta, primereni model konceptualizacije in situ ove situacije i zamišljena je kao indukovani incident buđenja zgrade MSUB iz hibernacije, čiji je primarni cilj da pobudi pažnju i zatraži podršku umetničke, kulturne i najšire javnosti za njeno prevazilaženje.

Iako se može shvatiti kao vid protesta, alarm i apel, neizložba je prevashodno, kako je istaknuto, otvoreni diskusioni forum koji otvara niz pitanja koja se bave odnosom države i društva prema MSUB-u u aktuelnom političkom, ekonomskom, socijalnom i kulturnom kontekstu.

Postulirajući “slučaj Muzeja savremene umetnosti” kao simptomatičan, kontraspektakl neizložbe takođe služi i kao platforma za kritičko razmatranje sveopšteg stanja u kojem se nalaze muzejska infrastruktura, institucije kulture i savremena umetnička produkcija u Srbiji.

Projekat “Šta se dogodilo sa Muzejem savremene umetnosti?” čine tri segmenta.

U okviru prvog se u arhivskoj formi reprezentuju informacije, dokumenti i artefakti u vezi sa procesom rada na obnovi zgrade od njegovog početka 2002. godine do danas, uključujući hronologiju, pres-kliping, foto-dokumentaciju izvođenja građevinskih radova, projektnu dokumentaciju, građevinske elemente, komparativnu analizu stanja istorodnih muzeja u regionu...

Drugi segment čine intervencije umetnika i dizajnera koje, polazeći od zatečenog stanja MSUB kao “ruine” ili “kuće duhova” otuđene od društva, razmatraju različite aspekte prekida funkcije Muzeja kao mašine za produkciju umetnosti i znanja o umetnosti.

Treći segment neizložbe je samopokazni: enterijer muzeja - naseljen tragovima propadanja zgrade, dovršenih i prekinutih građevinskih radova, ostacima izložbene arhitekture i mobilijara, a posetiocu se nameće kao svedočanstvo zamiranja Muzeja.

Uporedo sa otvaranjem postavke u MSUB, u Uličnoj galeriji kod Bezistana na Terazijama bice otvorena izložba fotografija Ivana PetrovićaRekonstrukcija”. Fotografije su nastale 2008. godine, a dokumentuju stanje pri obnovi MSUB i mogu se čitati kao zabeleške o ljudima, radnicima unutar mesta koje im je strano, kao i o muzejskim delima u sada drugačijem, prinudnom kontekstu.

U julu 2012. navršava se pet godina od kada je zgrada MSUB zatvorena za javnost zbog radova na rekonstrukciji, adaptaciji i dogradnji koji do danas nisu okončani.

Predviđeni rok od godinu dana odavno je probijen, završena je samo prva faza (krov, podrumske prostorije, energetski blok), a naznaka kada će biti obzbeđena sredstva za nastavak radova u drugoj fazi (fasada, enterijer) i objekat priveden nameni već duže vremena nema.

Zgrada MSUB - jedan od najreprezentativnijih namenski građenih muzejskih objekata u Srbiji, koji je 1987. proglašen i za kulturno dobro - nalazi se u nefunkcionalnom stanju napuštenog gradilišta i izložena je propadanju.

Zaustavljanje obnove zdanja na Ušću dovelo je do prestanka funkcionisanja MSUB-a kao specifikovanog doma umetnosti, kao i do njegovog nestanka sa kulturne mape Beograda i Srbije. Pitanje “šta se dogodilo sa Muzejem savremene umetnosti?”, koje se u javnosti periodično postavlja, ostaje da lebdi u vazduhu bez konkretnog odgovora.

Rekonstrukcija MSUB započeta je u januaru 2008. godine, 43 godine nakon njegove izgradnje. Prema tadašnjem planu, trebalo je da bude završena za godinu dana.

Izvođački radovi na adaptaciji, rekonstrukciji i dogradnji MSUB počeli su u julu 2008. godine. Kako su tada najavili nadležni, krajem 2008. godine bilo je predviđeno da MSUB zaključi ugovor za izvođačke radove druge faze, koji bi obuhvatili zamenu fasade, elektro-instalacija, vodovoda i kanalizacije, protivprovalni i protivpožarni sistem i drugo. Završetak tih radova prvobitno je bio planiran za septembar ili oktobar 2009. godine. Ukupna vrednost radova projektovana je bila na 755 miliona dinara.

Ministar kulture, informisanja i informatičkog društva Srbije Predrag Marković izjavio je nedavno, predstavljajući rezultate rada Ministarstva kulture u protekla tri meseca, da su “u toku pripreme za nastavak radova na MSU na Ušću”. Istakao je pritom da je otvoren Legat Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića na Senjaku, koji deluje pri MSUB-u, a za čiju je izgradnju tokom 2011. godine Ministarstvo izdvojilo 29 miliona dinara.

Postavka “Šta se dogodilo sa MSU?” realizovana je uz podršku Publikuma i Meda Komerca, a biće otvorena do 30. septembra (od 10 do 18 časova, utorkom zatvoreno).

Izložba u Uličnoj galeriji traje do 6. jula, a predstavlja saradnju sa MSUB na projektu “Šta se dogodilo sa Muzejem savremene umetnosti?”.

Sajt MSUB-a je www.msub.org.rs

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav