• Search form

30.06.2019 | 12:38

Svakodnevne banalnosti

Svakodnevne banalnosti

Festival fotografije Celje Fokus, posvećen ove godine temi “Svakodnevne banalnosti”, otvoren je tokom vikenda intenzivnim programom koji je okupio umetnike i stručnjake iz regiona i ostatka Evrope, skrećući pažnju na vizuelne manifestacije različitih fenomena današnjice – od kulturnog pejzaža, preko javnog prostora, fetišizma, do kiča i samo-referentnosti, koji se redovno pojavljuju u oblasti savremene fotografije i umetnosti u 21. veku.

Ovogodišnje izdanje festivala Celje Fokus posvećeno je odnosu fotografije i vizuelne kulture prema svakodnevnim, običnim, nespektakularnim, poznatim, ali i bizarnim… situacijama.

Program je počeo otvaranjem serije izložbi, međunarodnim simpozijumom, prezentacijama i susretima, a među učesnicima su umetnice Anja Carr (Norveška), Anna Ehrenstein (Nemačka/Albanija), kolektiv Fotosfera, istoričar umetnosti i kustos Miroslav Karić iz Beograda, fotografi Martin Kollar iz Bratislave i Borut Krajnc iz Ljubljane, umetnik Davor Konjikušić iz Zagreba, istoričarka umetnosti, kritičarka i kustoskinja Sandra Križić Roban iz Zagreba, istoričarka umetnosti i kustoskinja Slađana Petrović Varagić iz Pozege, fotograf Klaus Pichler iz Beča, arhitekta, fotograf i teoretičar Peter Rauch iz Ljubljane i umetnica Sara Rman iz Ljubljane.

Izložba Klausa Pichlera “Ovo će promeniti vaš život zauvek” otvorena je u Muzeju novije istorije Celja, a obuhvata antropološku studiju dometa i uticaja new age ezoteričnih pokreta, kao i njihovih sistema verovanja. Pićler je dokumentovao i pratio fenomen ezoterizma ciji protagonisti veruju da su otkrili duhovne, političke ili pseudonaučne modele “istine”. S druge strane, ezoterizam se uglavnom doživljava kao način sticanja profita prodajom trivijalnosti koje navodno mogu da obezbede brzo, efikasno i poželjno rešenje svakodnevnih problema današnjice.

© Klaus Pichler

Martin Kollar i Borut Krajnc predstavili su se izložbom “Normalizacija” u Likovnom salonu koja je osmišljena kao svojevrsni dijalog dvojice društveno osvešćenih fotografa iz Bratislave i Ljubljane, čije su kreativne prakse posvećene analizi društvenih fenomena na odabranim lokalitetima stalno menjajućeg sveta.

“Pojedi ovo” naziv je izložbe u Raškoj galeriji na kojoj učestvuju Anja Carr, Anna Ehrenstein i Sara Rman, umetnice interdisciplinarnog pristupa čiji radovi pružaju različite perspektive na dekonstrukciju rodnih i identitetskih politika. Anja Carr, Anna Ehrenstein i Sara Rman istražuju u predstavljenim radovima kako se kič i fetiš manifestuju u svakodnevnom životu.

© Martin Kollar

Početak festivala obeležen je i simpozijumom u Slovenskom ljudskom gledališču u Celju, gde su se, osim umetnika koji učestvuju na izložbama, predstavili predavanjima i Davor Konjikušić, Sandra Križić Roban, te Miroslav Karić i Slađana Petrović Varagić, koji su govorili o kolektivnim praksama u oblasti savremene fotografije u Srbiji i na širem području nekadašnje Jugoslavije koje su nastale u periodu burnih ideoloških preokreta u poslednje tri decenije u pokušaju da nadomeste nedostatak institucionalne infrastrukture i podrške. Kolektivne akcije stoga su svedočanstvo svakodnevnog života i odnosa umetnika prema aktuelnim društveno-političkim situacijama.

Učesnici simpozijuma iz različitih perspektiva promišljaju fotografiju i druge izraze vizuelne komunikacije koji odražavaju pojave običnog, svakidašnjeg i banalnog u našoj neposrednoj okolini.

© Anna Ehrenstein

Takođe, u okviru simpozijuma je održana i prezentacija knjige kolektiva Fotosfera “Razglednice iz Slovenije” koja se na kritički i (samo)ironični način osvrće na svakodnevne motice slovenačkog urbanog i ruralnog okruženja.

Programska direktorka festivala Celje Fokus je Jasna Jernejšek, a u Programskom odboru su: Jaka Babnik, Miha Colner, Matej Gorjup i Matija Plevni.

Festivalski sajt je celjefokus.si, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

digitalizacija, narodni muzej kraljevo
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.