Trijumf novopazarskog teatra i Pakovića na 66. Sterijinom pozorju
Predstava “Ako dugo gledaš u ponor” Regionalnog pozorišta Novi Pazar, prema istoimenom romanu Enesa Halilovića, u režiji Zlatka Pakovića, trijumfovala je na 66. Sterijinom pozorju, koje je zatvoreno 26. juna u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu, a u konkurenciji za nagrade predstavilo je deset drama prema delima domaćih autora. Osim pobedničke, po broju nagrada istakla se i predstava “Kus petlić” Aleksandra Popovića, u režiji Milana Neškovića i izvođenju Narodnog pozorišta Subotica. Nagrađene su i predstave “Radio Šabac” Olge Dimitrijević, u izvođenju Šabačkog pozorišta, “Vitezovi ‘Lake male’” Andraša Urbana i Pozorišta “Deže Kostolanji” iz Subotice, te “Šindlerov lift” Kamernog teatra 55 iz Sarajeva, prema istoimenom romanu Darka Cvijetića, u režiji Kokana Mladenovića.
Žiri 66. Sterijinog pozorja, kojim je predsedavala rediteljka Snežana Trišić, dodelio je većinom glasova Sterijinu nagradu za najbolju predstavu komadu “Ako dugo gledaš u ponor”, za koju je Paković jednoglasno dobio Specijalnu Sterijinu nagradu za režiju, a nagrađeni su i Rifat Rifatović za glumačko ostvarenje, Božidar Obradinović za originalnu scensku muziku, te Anđela Marić kao najbolja mlada glumica (iz Fonda Dara Darinka Čalenić).
Pobednička predstava, prema navodima Pakovića, romansirani je oblik psihološkog istraživanja društva, na bazi studije slučaja lične istorije jedne siromašne devojčice, koja pokazuje da nasleđeni ekonomski status postaje sudbina, pripadnost klasi siromašnih – postaje prokletstvo.
Ako dugo gledaš u ponor, foto: Sterijino pozorje
Sterijina nagrada za tekst savremene drame dodeljena je Olgi Dimitrijević za predstavu “Radio Šabac”, koju je i režirala u Šabačkom pozorištu, a objedinjuje u sebi teme lokalnih relacija, socijalnih i ekonomskih transformacija poslednjih godina socijalističke Jugoslavije, i emotivnih komponenata tih procesa u življenom iskustvu ljudi – koliko samog grada i njegove okoline, toliko i bivše države, i šire. Polazište za predstavu je istorijat Radija Šabac, koji je u SFRJ, uprkos mejnstrim shvatanjima o tome šta je kič i šund, svejedno emitovao narodnu muziku, i uspo-stavio se kao najslušanija, najvoljenija i samim tim najkomercijalnija radio stanica, i dalje u vreme društvene svojine, i kakve-takve medijske kontrole nad pop-kulturnim sadržajem.
Po broju nagrada na 66. Pozorju izdvojila se predstava “Kus Petlić”, za koju je Milan Nešković jednoglasno nagrađen za režiju, za glumačka ostvarenja nagrađeni su Minja Petković – za ulogu Milje Bušatlije i Srđan Sekulić za ulogu Komnena barjaktara, dok je Sterijina nagrada za kostimografsko ostvarenje dodeljena Biljani Grgur, za scenski govor Saša Latinović, a Sterijinu nagradu za najboljeg mladog glumca (iz Fonda Dara Darinka Čalenić) dobio je Miloš Lazić – za ulogu Johana Šustera.
Glumačku nagradu dobio je i Boris Kučov za ulogu u predstavi “Vitezovi ‘Lake male’”, koja je odnela i nagradu za koreografiju Timee Filep.
Dve Sterijine nagrade odnela je i predstava “Šindlerov lift”, koja je poslednje večeri Sterijinog pozorja igrana u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu - za dramatizaciju je nagrađen Kokan Mladenović, a za scenografsko ostvarenje Adisa Vatreš Selimović.
Žiri 66. Pozorja, osim Snežane Trišić, činili su i glumci Nataša Tapušković i Mihajlo Nestororivć, dramski pisac Davor Špišić i scenograf Darko Nedeljković.
Publici 66. Sterijinog pozorja najviše se dopala predstava “Kao da kraj nije ni sasvim blizu” Maje Pelević, u režiji Nikole Zavišića i produkciji Bitef teatra, koja je izvedena van konkurencije – u okviru selekcije Druga scena (off-program).
Na drugom mestu je “Kus petlić”, na trećem “Derviš i smrt”, a na četvrtom pobednička predstava “Ako dugo gledaš u ponor”.
Sterijina nagrada za kritiku “Miodrag Kujundžić”, koju je dodelio žiri u sastavu Zoran Maksimović (predsednik), Simon Grabovac i Miroslav Stajić, jednoglasno je odlučio da to priznanje dobije Slobodan Savić za tekst “Lična odgovornost i kolektivna propast” – kritiku predstave “Gustav je kriv za sve” (prema motivima animiranog filma Gustav, koncept i režija Kokan Mladenović, Pozorište “Deže Kostolanji”, Subotica), objavljenu u časopisu Niti (2020).
Žiri Okruglog stola kritike Sterijinog pozorja, koji su činili Darinka Nikolić (predsednica), Isidora Popović i Vlatko Ilić, jednoglasno je odlučio da Sterijinu nagradu “Dejan Penčić Poljanski” za najbolju predstavu ravnopravno podele “Kus petlić” i “Vitezovi ‘Lake male’”.
Nagradu publike 66. Sterijinog pozorja za najbolju predstavu (prosečna ocena 4,63) dobilo je ostvarenje KAO DA KRAJ NIJE NI SASVIM BLIZU Maje Pelević, režija Nikola Zavišić, Bitef teatar Beograd.
Nagrada za glumačku bravuru “Zoran Radmilović” Narodnog pozorišta Timočke krajine u Zaječaru i Sterijinog pozorja, koju je dodelio žiri iu sastavu: Vladimir Đuričić (predsednik), Aleksandar Milosavljević i Aleksandar Gajin, odlučio je da to priznanje dobije Minja Peković za ulogu Milje Bušatlije u predstavi “Kus petlić”.
Žiri u sastavu Darinka Nikolić (predsednica), Teofil Pančić i Igor Burić jednoglasno je odlučio da nagradu producentske kuće “Scomediasco” za najbolju epizodu dobije Igor Greksa za ulogu Đakona Avakuma u predstavi “Kus pettić”.
(SEEcult.org)