Trilogija o Romanovima
Dokumentarna filmska trilogija o sudbini Romanovih počela je da se prikazuje u Rusiji povodom 400-godišnjice od dolaska te dinastije na vlast.
Prvi deo filmske trilogije “Naslednici. Sudbina dinastije Romanovih” posvećen je “istoriji bolesti” te dinastije, koja je izazvala njenu prvu krizu.
Prema mišljenju Pjotra Romanova, autora tog dokumentarca i voditelja popularne TV emisije “Orezno, istorija!”, u dinastiji ruskih careva Romanovih za 300 godina njene vladavine Rusijom, bilo je i reformatora i konzervativaca, ljudi koji su iskreno voleli Rusiju, ali i onih koji su je još iskrenije mrzeli, krunisanih radoholičara, ali i neradnika, pragmatičara i mistika, talentovanih istoričara i poeta. “Na početku 20. veka nije se mogao naći vladar koji bi bio sposoban da u rukama zadrži carsko žezlo”, naveo je autor te dokumentarne trilogije.
“Ove godine različitim povodima snimljeno je više filmova o carskoj dinastiji, što je možda kod gledalaca izazvalo i prezasićenost. Otuda mi predlažemo nešto sasvim drugo. U našoj trilogiji nema ni glanca, ni mitologije, niti bilo kakvog pokušaja da našu istorijsku prljavštinu sakrijemo ispod tepiha. Što se desilo, desilo se”, naveo je autor tog serijala.
Režiser filma Aleksandar Kiseljov izjavio je da je jedan od najsnažnijih, a istovremeno i najprijatnijih utisaka sa snimanja bio je rad u Špiselburgu, Holmogorju i u Antonijevsko-Sijskom manastiru pod Arhangelskom.
“Snažno zato što te tamo skoro svaki kamen vraća u to vreme. A prijatno je saznanje da smo mi bili jedina filmska ekipa koja je posetila ova mesta i snimala ih, za razliku od kolega sa ‘velikih’ TV kanala čija noga ovde nije ni kročila”, naveo je Kiseljov.
Trilogija se završava filmskom pričom o ulozi inostranog faktora u sudbini “ruskog carizma”.
Cela 2013. godina u Rusiji bila je posvećena 400-godišnjem jubileju dinastije Romanovih - proslavljan je 11. jul 1613. kada je na carski presto stupio Mihail Fjodorovič Romanov, rodonačelnik te dinastije.
Branko Rakočević