U čast Anjes Varde i Mekasa
Subversive film festival u Zagrebu odaće počast rediteljki Anjes Vardi, veteranki avangarde i jednoj od začetnika francuskog novog talasa, kao i “dobrom duhu” njujorškog andergraunda i rodonačelniku žanra “dnevničkog filma” Jonasu Mekasu, koji su nedavno preminuli.
Anjes Vardi je posvećena retrospektiva na 12. Subversive film festivalu, koja donosi presek njene 60-godišnje karijere - od niza novotalasnih remek-dela do hrvatske premijere njenog poslednjeg autobiografskog dokumentarca “Varda od Agnès”, koji je premijerno prikazan na Berlinalu, gde joj je uručena i nagrada za životno delo. U svom filmskom testamentu ta vizuelna pripovedačica i žestoka protivnica svakog institucionaliziranog načina razmišljanja vodi publiku na putovanje kroz svet sopstvenih nekonvencionalnih slika.
Projekcijom tog filma u Kinu Europa, 5. maja zvanično će i biti otvoreno 12. izdanje Subversive film festivala, najavili su organizatori.
Retrospektiva Anjes Varde uključuje najranija ostvarenja te autorke koja je, prema vlastitim rečima, želela ponovno da izume film, da bude radikalna, a istovremeno da bude srećna što je žena. Tako će biti prikazan njen igrani film “La Pointe Courte” koji je realizovala bez ikakvog prethodnog iskustva i sa samo 25 godina, a koji se zbog mešanja realizma i formalizma smatra pretečom francuskoga novog talasa. Na programu je i “Lions Love (… and Lies)” (1969) kao primer njenog kontrakulturnog rada tokom “kalifornijske faze”, zatim “Bez krova i zakona” (1985) kojim uvodi u kinematografiju “film zazornosti” i za koji je nagrađena Zlatnim lavom u Veneciji.
La Pointe Courte
Biće prikazan i dokumentarni esej o alternativnim ekonomijama “Skupljači i skupljačica” (2000), čest na listama najboljih dokumentarnih filmova svih vremena, a publika će videti i njene kultne, ali i osporavane feminističke filmove “Cléo od 5 do 7” (1961), “Sreća” (1964) i “Jedna peva, druga ne” (1976).
Lions Love (… and Lies)
Jonasu Mekasu posvećen je ovogodišnji omaž program sastavljen od tri remek-dela eksperimentalnog dokumentarizma u kojima se iza naizgled slučajnosti krije pomna rekonstrukcija snimaka međusobno povezanih sećanja.
Pseudodokumentarac “Zatvor” (1964) snimljen je u gotovo ilegalnim uslovima, a tematizuje nasilje u vojnom zatvoru. Jedan od prvih andergraund filmova insistira na nemogućnosti razlikovanja fikcije i fakcije, a kritičari ga opisuju kao savremenu inkarnaciju pakla. Slede autobiografski filmovi “Walden: Dnevnici, beleške i skice” (1969) i “Izgubljeno, izgubljeno, izgubljeno” (1976), u kojima je Mekas razvio specifičan poetski stil karakterističnih, vrlo kratkih i vizuelno impresivnih kadrova, u kojima snima hronike života umetnika i emigranata, ljudi s kojima je najčešće provodio vreme.
Zatvor
12. Subversive festival biće održan od 5. do 18. maja, a okupiće više od stotinu svetskih intelektualaca, umetnika, filmaskih autora i aktivista.
Ima li Evropa budućnost ili samo sledeće faze krize Evrope imaju budućnost – pitanje je na koje će pokušati da pruži odgovor 12. Subversive, koji obuhvata Subversive filmski festival, Subversive Forum, AlterEkonomski Forum, Balkanski Forum i radionički program Vizuelne konstrukcije političkog.
Subversive festival biće održan na nekoliko lokacija uz takmičarski program za nagradu Wild Dreamer i prateći filmski program, kao i forumske programe.
(SEEcult.org)