• Search form

09.05.2012 | 12:16

U škripcu

U škripcu

Majska izložba članova ULUPUDS-a, tradicionalna godišnja smotra primenjenih umetnika i arhitekata, organizovana je ove godine na aktuelnu temu “U škripcu”, a biće otvorena 10. maja u Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu, kada će biti proglašeni i dobitnici nagrada.

Umetnički savet ULUPUDS-a se, na osnovu konkursa za 44. Majsku izložbu, odlučio za temu “U škripcu”, jer je svojevrsna paradigma aktuelne društvene stvarnosti, koja pretpostavlja određene duhovite, kritičke i kreativne izazove, a ujedno je i podsticajan ambijent koji može da stimuliše umetnost i umetnike.

Uz centralnu izložbu, na kojoj učestvuje 209 umetnika, biće upriličena i samostalna izložba skulptura, prošlogodišnje dobitnice Velike nagrade, Jasne Dulić Grujić.

Nenad Galantić

Prema rečima kustoskinje 44. Majske izložbe, istoričarke umetnosti Dijane Milašinović-Marić, koja je i autorka uvodnog teksta u katalogu, tema „U škripcu“ duboko je obeležila ovogodišnju izložbu, budući da su je sami umetnici prihvatili kao prepoznavanje stanja, situacije u kojoj već niz godina egzistiraju i stvaraju.

“Već sama reč škripac, izaziva osećaj nelagode, asocira na težak položaj, znojavu i neprijatnu poziciju kada si u okolnostima iz kojih je teško naći izlaz. Druga asocijacija na ovu reč upućuje na ljudsku, našu, životnu realnost, besperspektivnu društvenu situaciju gde se razaznaju komplikovani i nepovoljni odnosi između duboke socijalne hipokrizije, velikih egzistencijalnih problema i svega onog pokretačkog, kreativnog, talentovanog, ličnog, pozitivnog i umetničkog u stvaralaštvu!”, navela je Dijana Milašinović-Marić.

Iz asocijativnih veza ove teme, toliko prisutne i bliske čoveku u svakodnevnom životu, Umetnički savet ULUPUDS-a je prihvata kao svojevrsnu paradigmu stvarnosti, ali i (budući razaznat i imenovan) podsticajan ambijent koji može da stimuliše umetnost i umetnike. Takođe, izazov škripca, može da provocira individualnu ili organizovanu akciju i doprinese iskazivanju one daleko najpodsticajnije ljudske potrebe da kao odgovor na problem beskompromisno iskorači u umetnost, u lepotu, u prostor kreativnosti i upravo tu potraži odgovore na pitanja koja ga more, navela je kustoskinja 44. Majske izložbe.

Umetnici su na postavljenu temu odgovorili, kako je dodala, na niz različitih načina, među kojima se mogu zapaziti nekoliki pristupi, svaki utemeljen, zaokružen i celovit u svom stavu, a koji, u suštini, odražava trenutno osećanje, situaciju ili ličnu poruku.

Ujedno, primetno je i da neki stvaraoci nisu reagovali na proklamovanu temu - ona ih se ne dotiče!

“Ti umetnici slede svoju unutrašnju priču, nastavljaju sopstvenim putem ostajući u ličnom stvaralačkom svetu. Oni prikazuju radove koji su, u svetlu njima svojstvenog i doslednog, objektivno značajna postignuća koja već po sebi predstavljaju njihov odgovor na pitanje: Kako iz škripca? Za njih je to sve ono umetnički kvalitetno što su, u ovom vremenu kriza, uspeli da ostvare!”, navela je Dijana Milašinović-Marić.

Druga grupa autora na izazov teme reaguje namerno forsirajući ekstremnu reakciju, zapažanjem krajnjih rezultata stanja u škripcu - ljudi bez glava, zagađeni gradovi bez mesta za ptice, društvo zarobljeno drogom, tuga, otuđenost, beznađe, mrak, život pod pritiskom... U pitanju su radovi često ekspresivnog izraza, uhvaćene snage i trenutne spoznaje, refleksije današnjeg ubrzanog života, slike ili predstave osećajno doživljene i pune emocija.

Najviše umetnika, kako je navedeno, osetilo je temu kao pitanje na koje bi trebalo odgovoriti: Šta je u škripcu? Kako iz škripca? Njihovi odgovori izlaze iz prostora objektivne, filozofske, hipotetičke ili egzistencijalne sfere promišljanja. Tako se okreću prirodi kao majci, izvorištu, mestu gde stanuje lepota i harmonija, prostoru koji i u najtežim situacijama leči dušu i telo, ukazuju na porodicu i iskonsku upućenost muškarca ka ženi i obrnuto ili ističu ljubav kao neuništivu pokretačku silu koja vlada ljudima. Oni skloni duhovnom i filozofskom, jedinku-čoveka postavljaju u odnos prema bogu, drugom čoveku, raju i paklu, dok se neki umetnici bave analitikom ili filozofskim promišljanjima o egzistenciji i smislu opstojavanja u vremenu i univerzumu.

Iz svega, prema navodima kustoskinje, proizlazi da “umetnost u idejnom, pa i formalnom smislu zapravo NIJE u škripcu”.

“U škripcu je društvo koje nije projektovalo odgovarajući prostor, niti je jasno razaznalo važnost uloge umetnosti i umetnika u našoj sredini. Budući da savremeni čovek-umetnik živi u škripcu, kao i da je to danas osnovni model bivstvovanja, pitanje (primenjene) umetnosti mora da se iz postojeće percepcije i mesta (u muzejima) direktnije, komunikativnije i programski uključi u svakodnevni život. Da bi delovala, umetnost mora da izađe u susret čoveku na ulice, parkove, izloge, bilborde, pločnike, javne prostore, kancelarije... i stupi u otvoren interaktivni dijalog koji bi, sigurna sam, zračio nekim novim porukama, delovao snažnom pozitivnom pokretačkom energijom i doprineo građenju opšte i kulturne svesti u nas”, navela je Dijana Milašinović Marić.

Osim revijalnog pregleda recentnih radova umetnika u MPU, u Galeriji Žad (donji nivo) biće održan prateći program, kao što su prezentacije ličnih umetničkih projekata, edukativne radionice, okrugli stolovi, kritička predavanja...

Između ostalog, publika će imati priliku da se upozna sa novim prepisom "Miroslavljevog jevanđelja", jedinstvenim poduhvatom kaligrafa-prepisivača Svetozara Pajića Dijaka.Takođe, biće u prilici da se sretne sa vrsnim fotografom Dragoljubom Zamurovićem, koji će neposredno obrazlagati najnoviji foto projekat, potpuno nekomercijalan, a u vezi sa Beogradom.

Arhitekta Vladimir Lovrić će govoriti o eko arhitekturi, umetnosti i dizajnu, a najavljeno je i zvučno i multimedijalno predstavljanje Anele Takač, magistra umetnosti koja stiže iz Londona. Istoričarka umetnosti Mirjana Bajić održaće predavanje i interaktivnu diskusiju na temu brendiranja.

Među devet pratećih programa je i izložba “In memoriam”, posvećena liku i delu prerano preminule dizajnerke Dragoslave Beke Punišić.

ULUPUDS je istakao i da je, iako pripada korpusu starih nevladinih organizacija, i pored skromnih dotacija i sponzorskih priloga, uspeo da radom, znanjem i domaćinskim ponašanjem, realizuje taj zamašni i obuhvatni poduhvat više od 220 učesnika.

“Nije nam poznato da neke druge budžetske institucije kulture imaju i približno takve rezultete, a raspolažu desetostruko većim budžetima”, naveo je ULUPUDS, dodajući da je 44. Majska izložba kruna je pojedinačnih i kolektivnih napora članova tog udruženja koji žive i rade u Srbiji, ali i u dijaspori.

Izložbu će pratiti kvalitetan katalog, a uključena je i u Noć muzeja 19. maja.

Total dizajn grafičkih rešenja 44. Majske izložbe potpisuje dizajnerka Dragana Nikolić.

Glavni pokrovitelji su Opština Stari Grad, Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva Srbije i Službeni glasnik, a izložbu pomažu i Vadel, Empresa i Phoenician Arts, Mermer Art i Marmocer.

Izložba će biti otvorena do 1. juna.

Sajt ULUPUDS-a je www.ulupuds.org.rs, a MPU www.mpu.rs

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav