• Search form

19.05.2020 | 13:01

Umetnost otpora pandemiji

Umetnost otpora pandemiji

Prevazilaženje posledica pandemije korona virusa u oblasti kulture i umetnosti u Srbiji tema je onlajn javne debate koju Zavod za proučavanje kulturnog razvitka (ZAPROKUL) organizuje 21. maja, uz učešće predstavnika pozorišnih, muzejskih i bibliotečkih ustanova i reprezentativnih umetničkih udruženja, u okviru inicijative ResiliArt Uneska.

U debati nazvanoj "Umetnost otpora pandemiji", koju će moderirati direktor ZAPROKUL-a dr Vuk Vukićević, najavljeni su upravnica Narodnog pozorišta u Beogradu dr Ivana Vujić, direktorka Galerije Matice srpske u Novom Sadu dr Tijana Palkovljević Bugarski, direktorka Muzeja Jugoslavije mr Neda Knežević, direktorka Biblioteke grada Beograda Jasmina Ninkov, umetnik i docent na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu mr Nikola Božović, član Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS), te muzičar i član Predsedništva Udruženja muzičkih umetnika Srbije (UMUS) Borislav Dugić.

"Namera nam je da ovom debatom rezimiramo koliko su nam kultura i umetnost značili u izolaciji tokom pandemije, u kojoj meri su muzika, filmovi, galerijski i muzejski, pozorišni programi u digitalnom obliku postali deo naše svakodnevice; koliko smo tokom prethodna dva meseca bili uživaoci kulturnih sadržaja, i da li nas je situacija podstakla da se i kreativno izrazimo i na taj način damo doprinos našem i svetskom kulturnom prostoru", naveli su organizatori, dodajući da će debatom biti sagledani odgovori stručnjaka i umetnika i na pitanja: koliko je kultura važna, prilagodljiva, da li je i koliko otporna na najveće izazove i koliko svi, zahvaljujući kulturi, "postajemo otporni u našem odgovoru na teške okolnosti".

Kao nacionalna kontakt tačka za Konvenciju o zaštiti i unapređenju raznolikosti kulturnih izraza (Unesko 2005), ZAPROKUL organizuje onlajn debatu "Umetnost otpora pandemiji" povodom obeležavanja Svetskog dana kulturne raznolikosti za dijalog i razvoj, a u okviru nedavno pokrenute inicijative ResiliArt Uneska.

Cilj inicijative ResiliArt je da, u uslovima pandemije, uključivanjem umetnika, stručnjaka u kulturi i publike, podigne svest o značaju kulture, učini vidljivim umetnike širom sveta i osigura da se njihovi glasovi čuju na nivou javnih politika, te da pomogne donosiocima odluka u razvoju novih mera i mehanizama doprinosa kulturi.

U prvoj debati ResiliArta, održanoj 15. aprila, učestvovali su generalna direktorka Uneska Odri Azule (Audrey Azoulay), njen pomoćnik za kulturu Ernesto Otone (Ottone), kompozitor, predsednik Međunarodne konferederacije društava autora i kompozitora (CISAC) i ambasador dobre volje Uneska Žan Mišel Žar (Jean Michel Jarre), autorka Jasmina Kadra (Yasmina Khadra), muzička umetnica, rediteljka dokumentarnih filmova i ambasadorka dobre volje Unesa Dija Kan (Deeyah Khan), kantautorka, potpredsednica CISAC-a i ambasadorka dobre volje Uneska Anželika Kidžo (Angélique Kidjo), ministarka kulture Hrvatske Nina Obuljen-Koržinek i filmski reditelj, scenarista i producent Luis Puenzo, predsednik INCAA.

Unesko je pozvao sve zemlje članice da se priključe projektu ResiliArt, organizovanom u formi javnih debata u onlajn prostoru, na društvenim mrežama.

Debata ZAPROKUL-a biće održana na Fejsbuk strani te ustanove 21. maja od 14 časova.

(SEEcult.org)

Dragan Papic
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.