• Search form

19.01.2018 | 13:45

Uništena Openhajmova skulptura

Uništena Openhajmova skulptura

Skulptura američkog umetnika Denisa Openhajma (Dennis Oppenheim) “Chamber” u Busanu u Južnoj Koreji uništena je odlukom gradskih vlasti, na osnovu ocene da “nema umetničku vrednost”.

Openhajmova skulptura, kako su navele gradske vlasti, bila je u lošem stanju i predstavlja je ruglo, preneo je Artforum.

Reč je o jednom od poslednjih radova Openhajma (1938-2011), naručenom za Busan bijenale 2010. godine.

Postavljena kao stalan rad u javnom prostoru – na gradskoj plaži, Openhajmova skulptura omogućavala je interakciju publike, koja je mogla da prolazi kroz raznobojne delove tog rada velikih dimenzija, napravljenog od metala i plastike.

Delovi skulpture su vremenom zarđali, a rad je dodatno oštećen za vreme uragana 2016.

Gradski zvaničnici saopštili su da su dobijali telefonske pozive građana koji su tražili da se ukloni skulptura, jer se pretvara u ruglo.

Gradske vlasti nisu, međutim, obavestile ljude koji vode brigu o Openhajmovoj zaostavštini da će skulptura biti uklonjena.

Predstavnik Busan bijenala izjavio je da lokalne vlasti imaju vlasništvo nad tim radom, jer su platile realizaciju projekta, koji je koštao oko 775.000 dolara. Iako naslednici Openhajma imaju autorska prava, gradske vlasti Busana odlučile su da postupe prema sopstvenom nahođenju, smatrajući da je skulptura “Chamber” bezvredna.

“Kada su članovi Odbora Bijenala došli da obiđu skulpturu pre godinu dana, rekli su da izgleda ružno”, rekla je predstavnica gradskih vlasti, koje su to shvatile kao aludiranje da bi skulpturu trebalo srušiti. “Iako nismo razgovarali o tome sa (Openhajmovom) porodicom, jasno je bilo da nema umetničku vrednost, zbog čega smo odlučili da je sklonimo”, dodala je Ham Šim-Jeoung za lokalni list.

Ejmi Plamb Openhajm, umetnikova partnerka, koja je na čelu njegove zaostavštine, izjavila je za Hyperallergic da je upravo čula za uništenje tog rada i da je odmah pisala direktoru Busan bijenala da se moraju složiti da takav postupak predstavlja loš presedan u odnosu na umetničko delo u javnom prostoru. “Kao predstavnica zaostavštine Denisa Openhajma, moje pravo i dužnost je da zaštitim sve radove i njima pripadajuća prava zarad dobrobiti njegovog legata i svih koji poseduju njegova dela”, dodala je Ejmi Plamb Openhajm koja je obišla skulpturu “Chamber” 2015, nakon čega je pisala organizatorima Busan bijenala da je primetila da pojedini delovi počinju da rđaju.

Predstavnici Bijenala odgovorili su joj da će tražiti od lokalnih vlasti da brzo reaguju, dodala je ona.

Restauracija se, međutim, nikada nije dogodila, već su gradski zvaničnici poslali 11. decembra radnike da uklone skulpturu.

O uklanjanju Openhajmovog rada saznalo se tek ovih dana.

Sam Openhajm nikada nije video tu svoju skulpturu, koju su u potpunosti proizveli pojedinci i južnokorejske kompanije na licu mesta.

Skulptura je svečano otkrivena u martu 2011. godine, dva meseca nakon Openhajmove smrti.

“Denis Openhajm je bio duboko vezan za korejsku kulturu i društvo. Radio je nekoliko projekata, počev od Olimpijskog parka 1988. u Seulu. Na emotivnom nivou, ova vest dolazi u nezgodno vreme, budući da bi njegov 80. rođendan bio 21. januara 2018”, dodala je Ejmi Plamb.

*Foto: busanbiennale.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r