• Search form

01.10.2010 | 18:24

Urbane (ne)mogućnosti

UrbanFestival, posvećen u desetom izdanju zagrebačkom Gornjem gradu - ekskluzivnom prostoru koji je aktuelizovan nedavnom zabranom javnih okupljanja u blizini zgrada glavnih državnih institucija, počeo je 1. oktobra performansom provokativnog umetnika Siniše Labrovića, koji se javno pomokrio na Markovom trgu, dajući tim činom doprinos ovogodišnjoj festivalskoj temi “(Ne)mogućnosti”.

Urbane (ne)mogućnosti

UrbanFestival, posvećen u desetom izdanju zagrebačkom Gornjem gradu - ekskluzivnom prostoru koji je aktuelizovan nedavnom zabranom javnih okupljanja u blizini zgrada glavnih državnih institucija, počeo je 1. oktobra performansom provokativnog umetnika Siniše Labrovića, koji se javno pomokrio na Markovom trgu, dajući tim činom doprinos ovogodišnjoj festivalskoj temi “(Ne)mogućnosti”.

Performans “Obeležavanje na Trgu sv. Marka” započeo je okupljanjem u kuli Lotrščak, nakon čega je Labrović sa publikom krenuo prema Markovom trgu, gde se pomokrio okrećući se oko svoje ose.

Autorski tim UrbanFestivala u potpunosti je podržao Labrovićev rad, smatrajući da je takav “animalni gest upravo odraz načina na koji vladajuće strukture tretiraju javnost”.

Program desetog UrbanFestivala, koji obuhvata izložbe, performanse, akcije, instalacije, intervencije, koncerte, okrugle stolove i filmske projekcije, bio je poznat već neko vreme, osim detalja Labrovićevog performansa, a prema navodima festivalskog autorskog tima, uvrstili su ga iako i sami nisu znali sadržaj.

“Labrović je predložio da mu se ukaže potpuno poverenje u pogledu otvaranja festivala, čime je autorski tim izgubio kontrolu nad delom festivalskog programa”, saopštili su organizatori, navodeći da su tim umetničko-kustoskim eksperimentom na još jednom nivou tematizovani nadzor i kontrola koji su i ovogodišnja tema UrbanFestivala X - (ne)mogućnosti.

Prema Labrovićevoj eksplikaciji performansa, na Gornjem gradu, prostoru velike simboličke, kulturne i istorijske važnosti, koji je i centar političke moći, s obzirom da se tu nalaze Sabor, Vlada i Ustavni sud Hrvatske, prirodno je povećano prisustvo policije i veći broj nadzornih kamera, kao i izostanak urbanih događanja i svakodnevne živosti. Ekskluzivnost tog prostora pojačana je i Zakonom o zabrani javnih okupljanja najmanje sto metara od državnih objekata - popularno zvanim zakonom o zabrani okupljanja na Markovom trgu.

Performans “Obeležavanje na Trgu svetog Marka” pripremio je za otvaranje UrbanFestivala zbog dobre volje da ekskluzivitet Gornjeg grada omekša, zbog ustrajne nade da će pojačati osećaj i svest da državne institucije i vlasti pripadaju svakome, ali i zbog platonske ljubavi i dubokog poštovanja prema svim institucijama na i oko Trga sv. Marka, kao i zbog nežne želje da prostor Gornjeg grada učini domaćim za UrbanFestival.

Labrović je nedavno otvorio i festival Zagrebi! - samoproglašenjem za novog ministra kulture Hrvatske, nakon što se aktuelni ministar Božo Biškupić, koga je izazvao na bokserski meč, nije pojavio u improvizovanom ringu na Trgu kralja Tomislava. Dvodnevni festivalski program, započet istorijskim mečom koji se nije dogodio, organizovan je pod sloganom “Kultura je pod kožom, zagrebite!”

Program UrbanFestivala nastavlja se 2. oktobra akcijom Grupe 4 “Vrt na kotačima”, performansom Verice Kovačevske “Power tower” i dokumentarističkom izložbom “(Ne)mogućnosti” u kuli Lotrščak autorskog tima UF X koja povezuje gornjogradske lokacije na kojima su smeštene umetničke intervencije festivala sa arhivom u nastajanju koji je razvijan tokom istraživanja problematike Gornjeg grada.

Izložba kontekstualizuje novonastale radove, otkriva njihove veze s društvenom, istorijskom i aktuelnom političkom situacijom. Umesto fiksiranih narativa, arhiv ostaje otvoren, a posetioci su pozvani da ha dopune i komentarišu.

Program UrbanFestivala obuhvata do 7. oktobra i instalaciju “Piknik(akcija” grupe 4, okrugli sto “Istorija u muzeju, muzej u istoriji - od barokne palate do garaže”, participativni performans Nives Sertić i Sonje Pregrad “Gledati nije dovoljno”, nastupe Le Zbora i Davora Sanvincentija, kao i projekcije “Crnog filma” (1971) reditelja Želimira Žilnika iz Srbije i britanskog filmskog autora Williama Rabana “About now MMX” (2010).

Za vreme festivala biće predstavljeno i nekoliko instalacija (Ana Elizabet, Grupa 4, Philippe van Wolputte).

UrbanFestival je međunarodni multimedijalni festival savremene umetnosti u javnim gradskim prostorima čija je temeljna intencija infiltracija umetničke delatnosti u urbani život, intenziviranje komunikacije urbanog stanovništva s gradom i gradskom infrastrukturom.

Osnovan 2001. godine, UrbanFestival se kroz tematske fokuse, izbor programa, ali i specifične organizacione oblike i eksperimentisanje, bavi pitanjima javnosti, a posebno javnog prostora. Istupanjem izvan zaštićenih zidova galerija i teatara, nastoji da proširi područje delovanja i animira javne prostore kao prostore su-postojanja, konfrontacije različitih pogleda, pa i mogućih antagonizama.

Poimanje grada kao prostora koji postoji nezavisno od objekata i praksi koji su u njega ugrađeni, kao mesta koje reguliše svakodnevnicu, odnosno grada kao izraza i sredstva državne moći ili surovog interesa kapitala, organizatori UrbanFestivala zamenili su političkim poimanjem grada kao mesta koje uvek i nanovo proizvode prakse njegovih građana.

Format UrbanFestivala podrazumijeva produkciju novih radova ili prilagođavanje postojećih lokalnom kontekstu.

Ostvareni projekti izmiču tradicionalnim formalnim i disciplinarnim klasifikacijama - neguju se multimedijalnost, multidisciplinarnost i interdisciplinarnost, preklapanje vizuelnih, muzičkih i scenskih, kao i umetnosti i urbanizma, arhitekture, dizajna, sociologije i drugih društveno-humanističkih disciplina, u cilju holističkog, inovativnog i višeslojnog pristupa problematici.

Sajt UrbanFestivala je www.urbanfestival.hr, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r