Usamljenost, strah, iluzije
Predstava "Staklena menažerija", u režiji Ane Konstantinović, premijerno izvedena u decembru, ponovo će biti igrana u Domu omladine 24. i 25. januara, u okviru obeležavanja stogodišnjice rođenja velikog američkog dramskog pisca Tenesija Vilijamsa.
Predstava "Staklena menažerija", u režiji Ane Konstantinović, premijerno izvedena u decembru, ponovo će biti igrana u Domu omladine 24. i 25. januara, u okviru obeležavanja stogodišnjice rođenja velikog američkog dramskog pisca Tenesija Vilijamsa.
"Staklena menažerija" je prva uspešna Vilijamsova drama, a prema navodima umetničkog tima predstave, pokušao je da otkrije šta je to što i danas odzvanja u tom klasičnom delu, ulazeći u koštac sa strahovima, strastima, usamljenošću, iluzijama i željom za ljubavlju.
Predstava govori o usamljenim ljudima koji žele da osmisle svoje živote i da opstanu. Udaja, posao, putovanje, novac, prošlost - sve su to iluzije koje ih održavaju u životu, ali ih istovremeno od njega udaljavaju - udaljavaju ih od susreta sa drugim bićem. Vilijams kaže da u pozorištu želi da vidi istinu, a ne fotografsku kopiju stvarnosti. Tako i “Staklena menažerija” traga za istinom koja je uvek drugačija, uvek živa i neuhvatljiva.
U intimnoj atmosferi, predstava pokušava da dočara istinitost usamljenih likova, kao i njihovu borbu za malo ljubavi i razumevanja.
U predstavi igraju Željko Maksimović (Tom), Zinaida Dedakin (Amanda), Katarina Dimitrijević (Lora) i Miljan Prljeta (Džim).
Dramaturg i muzička saradnica je Ana Đorđević, scenografiju i kostim potpisuje Kaća Todović Krković.
Predstava će biti igrana u sali Amerikana, a ulaznice su u prodaji na Blagajni DOB-a po ceni od 500 dinara.
Predstava “Staklena menažerija” deo je projekta “Tenesi Vilijams - 100 godina posle”, kojim se obeležava vek od rođenja tog velikog dramskog pisca, autora kultnih dela kao što su i “Mačka na usijanom limenom krovu”, “Tramvaj zvani želja” i “Tetovirana ruža”.
Obeležavanje stogodišnjice rođenja Vilijamsa, počelo je u decembru otvaranjem izložbe o njegovim dramama u pozorištima u Srbiji od 1952. do 2009. godine, u kojima su učestvovali mnogi priznati dramski umetnici, među kojima su Olivera Marković, Tatjana Lukjanova, Rade Marković, Mihajlo Janketić, Vlastimir Đuza Stojiljković, Žarko Laušević, Nataša Ninković...
Vilijamsovi dramski komadi i danas su više nego aktuelni, s obzirom na situaciju po mnogo čemu sličnu onoj iz 30-ih i 40-ih godina prošlog veka, obeleženoj ekonomskom krizom, sukobima u svetu, razvojem nacionalizma i netrpeljivosti.
Projekat “Tenesi Vilijams - 100 godina posle” finansijski je podržan od američke ambasade u Beogradu i realizuje se u saradnji sa Američkim kutkom, DOB-om, Muzejem pozorišne umetnosti Srbije i Bibliotekom Grada Beograda. Izvršni producent je organizacija Eho Animato.
Sajt DOB-a je www.domomladine.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)