Video poruke povodom Svetskog dana pozorišta
Svetski dan pozorišta, 27. mart, protiče u znaku video poruka glumaca širom sveta koji čitaju tradicionalnu poruku Međunarodnog teatarskog instituta (ITI), čiji je autor ovoga puta čuveni pakistanski dramaturg Šahid Nadim, suosnivač teatra Ajoka. I širom Srbije i regiona pozorišta su se priključila globalnoj proslavi svog dana, nudeći video snimke čitanja Nadimove poslanice.
Poruka povodom Svetskog dana pozorišta, biće širom sveta čitana virtuelno - umesto pred publikom uživo, a iako je napisana pre kulminacije koronavirusa u Evropi i SAD, Nadimovo uverenje da pozorište ima plemenitu ulogu da ispuni čovečanstvo energijom i pokrene ga da se izdigne iznad ambisa i više je nego aktuelno.
Pozorišta u Beogradu snimila su video poruku u kojoj Nadimov tekst "Pozorište kao Svetilište" čitaju: Nela Mihajlović (Narodno pozorište), Milica Gojković (Jugoslovensko dramsko pozorište), Damjan Kecojević (Malo pozprište Duško Radović), Uroš Jovčić (Pozorište Boško Buha), Andrija Milošević (Tetar na brdu), Jovan Popović (Pozorište lutaka Pinokio), Vladimir Aleksić (Bitef teatar), Ivan Mihailović (Atelje 212), Aleksandar Jovanović (Beogradsko dramsko), Anita Stojadinović (Teatar Vuk), Jelena Blagojević (Dadov), Branislava podrumac (Madlenianum), Tamara Aleksić (Pozorištance Puž), Mina Sovtić (Zvezdara teatar), Bojana Đurašković (Pan teatar), Milena Živanović (Pozorište na Terazijama).
I pozorišta u Srbiji snimila su poruke za publiku, pa je tako u ime Narodnog pozorišta u Nišu to učinio prvak Drame tog teatra Aleksandar Mihailović. Na Svetski dan pozorišta, niški teatar na svom onlajn repertoaru ima predstavu "Sumnjivo lice" Branislava Nušića, u režiji Saše Gabrića.
Predstave se, inače, mogu pogledati na sajtu tog teatra, a link svake od njih aktivan je 48 sati, nakon čega će biti zamenjen novom predstavom.
Srpsko narodno pozorište u Novom Sadu, koje 28. marta ulazi u 160. sezonu, poslalo je povodom Svetskog dana pozorišta poruku svog operskog ansambla koji je odlučio i bukvalno da pozorište "donese na kućne adrese". Tim povodom, SNP podseća na prošlogodišnju poruku za Svetski dan pozorišta u kojoj je kubanski režiser, dramski pisac i pozorišni pedagog Karlos Seldran rekao, između ostalog: "Ne moraš da se udaljiš niti da odeš sa mesta na kojem se nalaziš, ne moraš da trčiš niti da se pomeraš. Tamo gde postojiš ti, postoji i publika".
Dok su zavese spuštene, sve više pozorišta seli predstave u virtuelno okruženje, pokušavajući da održi duh i olakša svima period neophodne izolacije u borbi protiv koronavirusa.
Narodno pozorište u Beogradu emituje na Svetski dan pozorišta na svom YouTube kanalu balet "Hazarski rečnik - Lovci na snove" prema motivima romana Milorada Pavića, a tu predstavu, kao i ostale na onlajn repertoaru NP, moguće je videti samo u realnom vremenu emitovanja, počev od 21 sat.
Atelje 212 na svom Fejsbuk profilu nudi snimak kultnu predstavu "Radovan III" Dušana Kovačevića, u režiji Ljubomira Mucija Draškića, sa Zoranom Radmilovićem, Majom Čučković, Mirom Banjac, Milutinom Butkovićem, Taškom Načićem, Milanom Cacijem Mihailovićem i Tatjanom Beljakovom.
Jugoslovensko dramsko pozorište na svom YouTube kanalu Jugoslovenskog dramskog pozorišta u ponudi je "prva repriza" jedne od najdugovečnijih predstava tog teatra - drame "Hadersfild" Uglješe Šajtinca, u režiji Aleks Čizholm, a onlajn ostaje i 28. i 29. marta od 21 sat, nakon čega je 2. aprila najavljena onlajn premijera predstave "Bure baruta" Dejana Dukovskog, u režiji Slobodana Unkovskog.
Gradsko pozorište u Podgorici premijerno prikazuje od 20.10 sati na svom YouTube kanalu predstavu "Lukrecija iliti Ždero", u režiji Jagoša Markovića, dok recimo Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu poziva onlajn publiku da pogleda na YT kanalu 24 sata od 20 sati predstavu "Vučjak", jednu od najvažnijih drama Miroslava Krleže, u režiji Ivice Buljana.
S obzirom na nezapamćenu blokadu čitavog sveta zbog pandemije koronavirusa, ITI je povodom Svetskog dana pozorišta pozvao sve kolege da u ovom teškom trenutku dele svoje glasove ljubavi, ohrabrenja i podrške svim ljudima, kao i da iskoriste kreativnost i pozitivnu energiju da uliju svetlost u mrak…
Svetski dan pozorišta obeležava se na inicijativu Međunarodnog pozorišnog instituta od 1962. godine.
Prvi put u Helsinkiju, a zatim u Beču, na devetom kongresu ITI, tadašnji predsednik Arvi Кivimaa iz Finske predložio je da se Svetski dan pozorišta proslavlja 27. marta - na da otvaranja Teatra nacija 1962. u Parizu.
Nacionalni centri Međunarodnog pozorišnog instituta i čitava svetska pozorišna zajednica organizuju različite programe, koji počinju tradicionalnom poslanicom koju, na poziv ITI-ja, uvek piše pozorišna ličnost svetskog ugleda.
Poruka povodom Svetskog dana pozorišta prevodi se na više od 20 jezika, čita pred desetinama hiljada gledalaca u pozorištima, štampa i emituje u stotinama novina, časopisa, radio i tv stanica na svim kontinentima.
Prvu poruku za Svetski dan pozorišta napisao je Žan Кokto 1962. godine.
(SEEcult.org)