Vizuelna kultura Balkana
Centar za vizuelnu kulturu Balkana organizuje 3. i 4. jula na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu međunarodnu konferenciju koja je tematski posvećena metodološkim i naučnim problemima i pravcima daljeg proučavanja balkanske vizuelne kulture.
U poslednjih nekoliko decenija, kako su naveli organizatori, došlo je do značajne promene u posmatranju umetnosti i kulture Balkana, pokrenute proučavanjem vizuelne kulture. Dok u balkanskim zemljama još uvek dominiraju nacionalne istoriografije, postaje sasvim jasno da društveni, politički, kulturni i umetnički okviri utiču na stvaranje svih oblika kulturnog života na celom Balkanu.
Otomansko carstvo, u kojem je živela većina balkanskih naroda, formiranje jugoslovenske države, kao i sličnost političkih sistema u Jugoistočnoj Evropi, doveli su do uspostavljanja zajedničke balkanske kulture. U tim procesima, vizuelna kultura je imala značajno mesto, jer je doprinela stvaranju privatnog i kolektivnog identiteta. Stoga predstavlja, kako je navedeno, jedno od najmoćnijih sredstava komunikacije različitih etničkih, verskih i društvenih zajednica
Na konferenciji “Vizuelna kultura Balkana” učestvuju naučnici iz Austrije, Švajcarske, Nemačke, Hrvatske, Grčke i Srbije.
(SEEcult.org)