• Search form

20.10.2010 | 12:41

Zagrebački Interface u Bitefu

Plesna predstava “Interface” Zagrebačkog plesnog ansambla (ZPA) i Zagrebačkog kazališta mladih (ZeKaeM), u koreografiji Snježane Abramović Milković, gostuje 23. oktobra u Bitef teatru u Beogradu, koji je veliki deo nove sezone posvetio plesnoj umetnosti.

Predstava “Interface” premijerno je izvedena 14. septembra povodom 40 godina delovanja ZPA, a za polazišnu tačku istraživanja uzima odnos virtuelnog i realnog u našem iskustvu savremenosti.

Zagrebački Interface u Bitefu

Plesna predstava “Interface” Zagrebačkog plesnog ansambla (ZPA) i Zagrebačkog kazališta mladih (ZeKaeM), u koreografiji Snježane Abramović Milković, gostuje 23. oktobra u Bitef teatru u Beogradu, koji je veliki deo nove sezone posvetio plesnoj umetnosti.

Predstava “Interface” premijerno je izvedena 14. septembra povodom 40 godina delovanja ZPA, a za polazišnu tačku istraživanja uzima odnos virtuelnog i realnog u našem iskustvu savremenosti.

Ukazujući da je granica našeg iskustva virtuelnog i realnog sve poroznija, a iskustvo realnosti vrlo lako može postati ultimativnom iluzijom, “Interface” preuzima svetove kompjuterskih igara, njihov grafizam i funkcije, baveći se načinom na koji iskustvo virtuelnog afirmira nove potencijale razmišljanja o našim identitetima: poželjnim, fetišističkim, lažnim; mnoštvu identiteta kojima smo naseljeni, naveo je dramaturg Saša Božić.

Prema njegovim rečima, ako sledimo misao Gillesa Deleuzea, virtuelno ne treba suprotstavljati realnom, već aktuelnom, dok je realno suprotstavljeno mogućem. U tom smislu “Interface” propituje šta iskustvo virtuelnog donosi plesu, prvenstveno senzornom, perceptivnom pozorišnom činu.

Koreografija je osmišljena kao niz naoko nepovezanih susreta, koincidencija i interakcija u beskonačnoj struji prolaza, ali te interakcije, slučajno ili ne, formiraju događaje u našim životima.

Dramaturgija komada počiva na ideji da percepcija svakodnevnog postaje virtualizovana u našem unutrašnjem iskustvu, potrebi da stvaramo male narative ne bi li pobegli od haotičnosti i svakodnevice. Plesni materijal kreiran je preuzimanjem i stilizacijom načina kretanja likova iz kompjuterskih igara, a plesači na taj način oblikuju nove telesne identitete, iako na kraju ne slede razvoj tih likova.

“Interface” je četvrta celovečernja koreografija Snježane Abramović Mlković, velika ansambl predstava za osam plesača (Sara Barbieri, Petra Ćelfi, Darija Doždor, Elvis Hodžić, Zrinka Lukčec, Aleksandra Mišić, Martina Nevistić, Ognjen Vučinić).

Poreklo zvukova u predstavi “Interface” seže od vinilnog šuma i pucketanja, antiknog generatora zvuka i neshvaćenih mikro simfonija, do raznih terenskih snimaka iz vlastite arhive (Sven Jakir: dekodirani glas) i ponešto tuđih (Mario Rizzi: “Vukovar Soundscapes”). Eksterni materijali uključuju džez standard “These foolish things” u interpretaciji Elle Fitzgerald, fragmente glazbe Lullyja i Leoncavalla, Vivaldijevo “Proljeće”, “Valse Sentimentale” Čajkovskog u izvedbi Clare Rockmore, te kratki fragment zajedničkog neobjavljenog sešna s gitaristom Draganom Pajićem Pajom u klubu Mama, u koji je Laboš naknadno intervenisao na perkusijama.

Scenografkinja je Iva Matija Bitanga, a kostimografkinja Emina Tataragić.

Koreografkinja predstave “Interface” Snježana Abramović Milković je i umetnička voditeljka ZPA, koji je za 40 godina delovanja stekao i svetsku reputaciju, stvorivši veliki broj plesača i plesnih stručnjaka koji uspešno deluju u zemlji i inostranstvu.

ZPA je i pokretač Festivala plesa i neverbalnog teatra Svetvinčenat, jedinog letnjeg plesnog festivala u Hrvatskoj, a njegovi najnoviji projekti, kako je saopštio, odražavaju želju za uključivanjem u procese razmene veština i znanja kroz partnerske odnose sa beskompromisnim umetnicima iz evropskog kulturnog konteksta.

ZPA učestvovao je na svim važnijim festivalima u zemlji i svetu, kao što su Muzički biennale, Dani hrvatske glazbe, Dubrovačke ljetne igre, Međunarodni đečji festival, Šibenik, Tjedan suvremenog plesa, Splitsko ljeto, Zadarsko ljeto.., a sarađuje i gostuje u velikim pozorišnim kućama u zemlji i svetu.

Ansambl ZPA sarađivao je s renomiranim hrvatskim i priznatim stranim koreografima i pedagozima (Kilina Cremona, Norio Yoshida, Martin Sonderkamp, Juan Carlos Garcia, Bebeto Cidra, Emilio Gutierrez, Alexey Taran, Francesco Scavetta, Alexis Eupierre, Martine Pisani, Sahar Azimi), podižući nivo produkcija i uključujući ih u širi evropski sistem.

Za poseban doprinos razvoju hrvatskog teatra dobio je nagrade hrvatskog glumišta u kategoriji najbolje koreografije i najbolje plesačice 2004. godine, najboljeg plesača i scenografije 2006, te najbolje produkcije za 2008. godinu.

Sajt Bitefa teatra je www.bitef.rs, ZeKaeM-a www.zekaem.hr, a ZPA www.zagrebackiplesniansambl.hr

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r