• Search form

19.10.2009 | 10:59

Žalba Ustavnom sudu povodom Povorke ponosa

Grupa članova nekadašnjeg Organizacionog odbora Povorke ponosa u Beogradu podnela je žalbu Ustavnom sudu Srbije povodom neodržavanja te manifestacije 20. septembra, a najavljena je i predstavka Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.

Žalba Ustavnom sudu povodom Povorke ponosa

Grupa članova nekadašnjeg Organizacionog odbora Povorke ponosa u Beogradu podnela je žalbu Ustavnom sudu Srbije povodom neodržavanja te manifestacije 20. septembra, a najavljena je i predstavka Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.

Ustavna žalba Ustavnom sudu podneta je zbog “zabrane Povorke ponosa” kako bi se osporilo rešenje kojim je Direkcija policije Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije naložila organizatorima da premeste skup iz centra Beograda na Ušće, kao i zbog propuštanja državnih organa da učine sve što je u njihovoj moći da spreče nasilje nad učesnicima Povorke ponosa i obezbede ostvarivanje elementarnog ustavnog prava na slobodno javno okupljanje.

Uprkos tome što će podnositelji žalbe ubrzo podneti predstavku i Evropskom sudu za ljudska prava, jer za to ne postoje proceduralne prepreke, šansa je data i domaćem pravosuđu da ispravi nepravdu, naveli su u saopštenju članovi bivšeg Organizacionog odbora Povorke ponosa Dragana Vučković, Dušan Kosanović, Majda Puača, Marija Savić i Milica Đorđević.

Osnovni cilj Ustavne žalbe je zaštita prava na mirno okupljanje, odnosno odbrana manjinskih prava naročito u slučajevima kada su ona veoma ugrožena i kada se manjini otvoreno preti nasiljem kao što je to bilo u slučaju gej, lezbejske i transrodne populacije.

Namera podnositelja žalbe je i da ukaže na nedopustivo ograničavanje prava na slobodno okupljanje svih diskriminisanih grupa koja to budu želela da učine - radnika, pripadnika romske nacionalnosti, žena ili bilo koje grupe lica koja mirnim protestom želi da izrazi politički stav.

Takođe, ukoliko Ustavni sud ili sud u Strazburu utvrde pravo na naknadu nematerijalne štete - podnositelji žalbe će celokupan iznos donirati u dobrotvorne svrhe.

Podnositelje Ustavne žalbe zastupa Beogradski centar za ljudska prava.

Povorka ponosa, pod sloganom "Vreme je za ravnopravnost", zabranjena je zbog "visokih bezbednosnih rizika", a rešenje o zabrani organizatorima, kako su naveli, uručio je premijer Vlade Srbije Mirko Cvetković samo 24 sata pre nego što je skup trebalo da počne na platou ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu.

Otkazivanje Povorke ponosa izazvalo je polemiku o javnosti o sposobnosti države da se izbori sa nasiljem, posebno nakon saopštenja nadležnih da ne bi mogli da garantuju bezbednost učesnicima tog skupa u centru grada i predloga da se izmesti na Ušće, što su oni odbili.

Predstavnici Organizacionog odbora Povorke ponosa ocenili su tada da je “Srbija pala na ispitu”, ali i da je “pobednik LGBT zajednica”.

Istovremeno, izrazili su očekivanje da će tužilaštvo i pravosudni organi, na temelju podrške dobijene od predsednika Srbije, premijera i nekih ministara, krenuti da procesuiraju slučajeve pretnji i nasilja.., jer će tek tada biti moguće reći da je Srbija zemlja koja poštuje zakone, a ne princip nasilja.

Podršku Povorci ponosa izrazile su mnogobrojne javne ličnosti i umetnici, nevladine organizacije, organizatori povorki ponosa iz regiona, kao i ambasade pojedinih evropskih zemalja, uključujući Švedsku - u ime predsedavajuće EU.

Sajt Povorke ponosa je www.belgradpride.rs

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav