• Search form

16.04.2019 | 22:59

Zapaženo učešće Galerije Laufer na AIPAD-u u Njujorku

Zapaženo učešće Galerije Laufer na AIPAD-u u Njujorku

Galerija Laufer iz Beograda učestvovala je na nedavnom sajmu fotografije AIPAD u Njujorku kao prva galerija iz regiona na toj međunarodnoj prodajnoj izložbi, a tim povodom privukla je i pažnju uticajne platforme Hyperallergic koja je izdvojila radove Vesne Pavlović i Dušana Reljina.

Vesna Pavlović se, kako je naveo Hyperallergic, u seriji fotografija “Teksture socijalizma” (Fabrics of Socialism) okreće posleratnoj istoriji rodne Jugoslavije, rekontekstualizujući crno-bele arhivske slike. Projekcijama slajdova na naborima zavesa, ona iskrivljuje slike moćnih ljudi u uniformama i uznemiravajuće naoružanje.

Reč je, inače, o seriji fotografija koju je Vesna Pavlović početkom ove godine predstavila i u galeriji Artget Kulturnog centra Beograda, a tim radovima bila je i u najužem izboru za međunarodnu nagradu MAC – najveće umetničko priznanje u Irskoj i jedno od najvećih u Velikoj Britaniji. Takođe, njenom izložbom “Sites of Memory” otvorena je u maju 2018. godine Galerija Laufer u Savamali.

Među autorima sa AIPAD-a koji su privukli posebnu pažnju Hyperallergica našao se i Dušan Reljin, čije su fotografije opisane kao sam vrh hiper-digitalne estetike. Na Reljinovim fotografijama, kako je istaknuto, hologramski portreti Kejt Mos pomeraju granice klišea lepote i digitalne manipulacije. “Postoji nešto začudno poetično na ovim slikama sa gotovo neprepoznatljivim licem jednog od najvećih svetskih modela zapadnog sveta, koje se topi i nestaje. Danas, kada se u svetu dnevno konzumira milijardu sati na YouTube kanalu, fotografi kolektivno uspevaju da uhvate tajne unutrašnje svetove koje kreiramo i kuriramo kroz privatnost naših ekrana”, naveo je Hyperallergic za Reljinove radove.

Dušan Reljin, Kejt Mos

Osim Vesne Pavlović i Reljina, Galerija Laufer predstavila je na AIPAD-u i radove Bugija (Boogie), takođe autora iz Srbije, koji živi i radi u SAD. Svako od njih, kako je naveo u kustoskoj prezentaciji za AIPAD vlasnik Laufer galerije, David Laufer, etablirani je umetnik u svom polju i svo troje prepoznatljivi su po eksperimentisanju zahtevnim fotografskim formama. Takođe, svo troje predstavljeni su u prestižnim publikacijama, izlagali su u internacionalnim umetničkim institucijama i radovi im se nalaze u kolekcijama širom sveta.

Laufer je u ukazao i da su na srpskoj umetničkoj sceni nastali brojni svetski poznati likovni umetnici, kao što su Marina Abramović ili Neša Paripović. Teme koje su povezane sa nedavnom prošlošću Srbije, kako je naveo, postaju sve više relevantne širom sveta, pa su srpski umetnici stoga u avangardnoj poziciji da ponude priče iz naizgled teških situacija. Njihova dela i njihova praksa su pozivnica, a ne povlačenje, da se ti važni trenuci iskoriste i da kroz umetnost dobiju značenje, naveo je Laufer, koji je već pet godina aktivan na razvoju i strukturisanju regionalne umetničke scene i tržišta.

AIPAD je u 39. izdanju, održanom od 4. do 7. aprila, predstavio 94 galerije posvećene umetničkoj fotografiji iz celog sveta, kao i više od 30 izdavača i dilera knjiga, a ponudio je u pratećem programu i niz razgovora i promocija knjiga posvećenih fotografiji. Ukupno je, prema navodima organizatora, privukao više od 16.000 posetilaca, uključujući mnogobrojne kolekcionare i kustose nekih od najvećih svetskih muzeja i umetničkih institucija, kao što su Muzej moderne umetnosti (MoMA) i Metropoliten u Njujorku, Filadelfijski muzej umetnosti i Muzej moderne umetnosti u San Francisku, Karnegi muzej umetnosti u Picburgu, Rijksmuzej u Amsterdamu…

Pojedine galerije prodale su radove i po ceni od 140.000 dolara, poput Galerije Edvin Houk iz Nujujorka, koja zastupa umetnike kao što su Walker Evans, Mona Kuhn, Vera Lutter, Sally Mann, Vic Muniz, Matthew Pillsbury…

*Naslovna fotografija: Vesna Pavlović, Fabrics of Socialism

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.