Značaj dramske pedagogije
Razgovorom o dramskoj umetnosti u obrazovanju mladih za aktivan život u pluralnom društvu, koji je deo pratećeg programa festivala Tvrđava teatar u Smederevu, 20. jula završava se projekat IDEAL – Intercultural Drama Education And Learning (Dramska edukacija za interkulturalno učenje) koji je tokom ove i prošle godine, kroz mrežu partnerskih organizacija, sproveden u Beogradu, Nišu, Smederevu i Zrenjaninu.
Razgovor otvara pitanje značaja dramske pedagogije i umetnosti uopšte kao obrazovno-vaspitnog metoda za jačanje kohezije u raslojenom srpskom društvu, sa jasnim uvidom da je generacijama koje dolaze neophodno pružiti nove, konstruktivne modele demokratskog dijaloga i tolerancije prema drugačijem.
Kao učesnici razgovora najavljeni su nastavnici, stručnjaci i predstavnici važnih organizacija i tela iz četiri grada u Srbiji.
U okviru razgovora, biće predstavljen i Priručnik za interkulturalno učenje kroz dramu, koji je nastao kroz program IDEAL, kao podrška nastavnicima i pedagozima u praktičnom radu.
U nastavku, biće izvedena međunarodna pozorišna predstava posvećena kulturnom pluralizmu među mladima, pod nazivom “Neko – Svako, Mladi u Evropi – učenje kroz razmenu”.
Predstavu su kroz kreativni dramski proces razvili učesnici iz Francuske, Nemačke i Srbije, a proces vodi reditelj Alban Varet iz Tuluza.
Predstava projekta IDEAL biće izvedena u završnici međunarodnog ambijentalnog pozorišnog festivala Tvrđava teatar, na kojem će 20. jula svečano biti dodeljene nagrade, a Narodno pozorište iz Beograda izvešće predstavu “Staklena menažerija” u čast pobednika.
U programe projekta IDEAL za afirmaciju primene dramske pedagogije za postizanje interkulturalnog učenja bilo je uključeno gotovo 200 nastavnika, pedagoga i omladinskih lidera, a u kreativne procese više od sto mladih ljudi.
U projektu IDEAL učestvuju Bazaart iz Beograda i Tvrđava teatar i Omladinsko pozorište PATOS iz Smedereva, zatim Centar za kreativno odrastanje i multikulturalnu saradnju CEKOM i Međuopštinsko društvo za strane jezike i književnost iz Zrenjanina i Centar za razvoj civilnih resursa iz Niša, kao i francuska organizacija Rudel iz Karkasona.
Projekat IDEAL finansira Evropska unija kroz program “Podrška civilnom društvu”, a podržali su ga i Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije i Fond za otvoreno društvo.
(SEEcult.org)