• Search form

15.10.2016 | 11:48

I nemoć i želja za promenom

I nemoć i želja za promenom

Predstava “Rosmersholm” Henrika Ibzena, u režiji Ane Konstantinović i Ivana Baletića, savremena i aktuelna drama koja otkriva mehanizme medijske i političke manipulacije u demokratskom i kapitalističkom društvu, biće premijerno izvedena 15. oktobra na Novoj sceni Beogradskog dramskog pozorišta, a dva dana kasnije u Domu kulture “Studentski grad”, koji je jedan od koproducenata.

U dramatizaciji Tamare Baračkov, drama “Rosmersholm” se, prema navodima reditelja, može posmatrati kao precizna kritička analiza savremenih društvenih i političko-ekonomskih prilika, te njihovog razarajućeg uticaja na pojedinca i njegov humanistički ideal promene. Govori o smrti politike i velikoj ličnoj borbi za ideale, istražujući osećanje kolektivne apatije, beznađa i nepripadanja.

Za Ibzena je revolucija jalova tvorevina, a svaki politički sistem duboko iskvaren. Jedina moguća promena je, prema njegovom mišljenju, ona koja je totalna, a istinski pobunjenik beskompromisni individualac.

Predstava govori o Johanesu Rosmeru, bivšem pastoru i potomku ugledne porodice Rosmera, koji odlučuje da prekine sa dosadašnjim životom i započne borbu za liberalne ideje i bolje društvo. U toj borbi partner mu je Rebeka Vest koja je i donela talas novih ideja na Rosmersholm. Odbijajući da se priklone jednoj političkoj opciji, uvereni da su partije zatrovane ličnom koristi, oni postaju neprijatelji okruga i meta političkih spletki i manipulacija, što na kraju dovodi i do njihovog preispitivanja na najličnijem planu.

Koliko je naše osećanje nemoći prepreka za bilo kakvo društveno delovanje? Da li i dalje postoje idealisti i kako danas na njih gledamo? Da li je zaista naivno verovati da pojedinac ima kontrolu i mogućnost promene? Da li smo u našoj borbi odustali prerano? I pre svega, zašto se osećamo nemoćno? To su neka od pitanja koja postavljaju reditelji dramom “Rosmersholm”.

Napisana u 19. veku, Ibzenova drama je u savremenoj interpretaciji istraživana kroz multimedijalna sredstva – video koji je istovremeno lik i prostor, songove Borisa Mladenovića (Jarboli), kao i citate Henrija Dejvida Toroa, Dejvida Grejbera, Žaka Ransijera i drugih.

Kroz dve vrste komentara – lične osvrte dvoje glumaca koji traže svoje mesto u predstavi, kao i kroz songove, ispunjene snažnim osećanjem izgubljenosti, apatije, ali i skrivene nade u bolji svet, reditelji su, kako su naveli, pokušali da otvore polemiku na teme nemoći i želje za promenom.

Predstava je nastala kao koprodukcija udruženja Eho animato, BDP-a, DKSG-a i udruženja Kulturmobil i Peripetija, a igraju Jovan Belobrković (Johanes Rosmer), Milica Stefanović (Rebeka Vest), Ivan Đorđević (Rektor Krol), Bojan Žirović (Ulrik Brendel), Nebojša Đorđević (Pader Mortensgerd), Andrijana Oliverić (Gospođica Helset), Željko Maksimović (Željko) i Katarina Dimitrijević (Katarina).

Scenografkinja je Višnja Vujović, kostimografkinja Slađana Perić Santrač, a autor video rada Stevan Lung.

Projekat je jedan od deset pobednika konkursa Centrifuga/Klub Superste za 2015. u okviru programa Superste.net, a podržali su ga Ministarstvo kulture i informisanja Srbije i Realab laboratorija.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r