• Search form

12.07.2012 | 13:22

Produkcija nagrade Mangelos

Izložba produciranih radova nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2011. godinu biće otvorena od 13. do 21. jula u galeriji Zvono u Beogradu, a predstaviće se mlade umetnice Zorica Čolić, Ivana Živić Jerković i Marina Marković.

Produkcija nagrade Mangelos

Izložba produciranih radova nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2011. godinu biće otvorena od 13. do 21. jula u galeriji Zvono u Beogradu, a predstaviće se mlade umetnice Zorica Čolić, Ivana Živić Jerković i Marina Marković.

Izložba obuhvata radove “IntervalZorice Čolić, “Otrovni stikeriIvane Živić Jerković i “Pressure meMarine Marković, dobitnice nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2011. godinu.

Nagrada “Mangelos”, pored šestonedeljnog boravka u umetničkom centru ISCP (International Studio and Curatorial Program) u Njujorku, podrazumevala je poslednjih nekoliko godina i izbor predloga za produkciju novih umetničkih radova, odnosno dodelu novčanih nagrada za njihovu realizaciju.

Video instalacija Zorice ČolićInterval” (fotodokumentacija sa snimanja video radova, 2011.) sugeriše tezu da trenutno živimo u stanju slobodnog pada - stanju potpune neizvesnosti, nestabilnosti i dezorijentisanosti.

Umetnica ukazuje da slobodan pad nosi i paradoks - ako ne postoji tlo na koje se pada, možda i nismo svesni leta. Međutim, padanje nije samo rušenje i smrt, nego je i strast i prepuštanje; možemo u njemu patiti ili uživati, može nas plašiti ili privlačiti. Tela koja slobodno padaju, prepuštaju se svetu kojem nedostaje čvrsto tlo i pokreću iznenađujući osećaj otvorenosti za slobodu koja je istovremeno zastrašujuća, potpuno deteritorijalizujuća i nepredvidiva. Transformisanjem pada u let, skok postaje i mogućnost uskakanja u vremensko-prostorni interval nadrealnog, u kojem jača potencijal subjektivnog i približava ga dubljem smislu postojanja.

Zorica Čolić, rođena 1977. godine, diplomirala je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu i magistrirala elektronske umetnosti na Sćool of Art and Design na Univerzitetu Alfred u SAD.

Svesno izbegavajući da usvoji jasno definisanu poziciju umetnika, koristi sredstva koja sežu od efemernih intervencija u javnim prostorima, preko autonomnih skulptura, videa, teksta i neonskih znakova do neumetničkih materijala, često suočavajući publiku sa zastrašujućim iskustvima koja su deo svakodnevnog života, ali o kojima se radije ne govori.

Izlagala je na brojnim samostalnim i grupnim izložbama u Srbiji, Austriji, Nemačkoj, SAD, Kini... Među njenim skorijim izložbama su: “Interval” (samostalna izložba u Galeriji Kulturnog centra Beograd), “Scenarios about Europe” (Muzej savremene umetnosti u Lajpcigu), “Brisani prostor” (Mikser festival, Beograd), “Algebra” (ITS-Z1, Ritopek), “Chopped and Streched” (Drift Station Gallery, Linkoln, Nebraska, SAD).

Ivana Živić Jerković predstavlja projekat “Otrovni stikeri” - instalaciju na kliritu sastavljenu od nalepnica za decu (stikera), nabavljenih u kineskom tržnom centru (Blok 70), kineske proizvodnje. Testiranjem uzorka stikera, koji čine taj rad, u Institutu za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” potvrđena je njihova toksičnost - sadrže znatno veću količinu ftalata od dozvoljene. Količina ftalata, utvrđena zakonom Srbije, ne sme biti veća od 0,1% u plastičnom delu igračke, a u uzorcima stikera je čak 9,4%!

Ftalati predstavljaju grupu hemijskih jedinjenja koja se najčešće koriste kao plastifikatori (supstance koje se dodaju plastici u cilju povećanja elastičnosti). Dokazano je da su ftalati povezani sa povećanjem neplodnosti kod muškaraca, kao i da su supstance koje imaju negativno dejstvo na zdravlje ljudi i radnu i životnu sredinu. Novija studija danskog endokrinologa je dokazala da ftalati utiču na smanjeno stvaranje testosterona kod novorođenih dečaka. Ftalati mogu biti i uzrok feminizacije muških beba, a dokazano je da u visokim dozama izazivaju i oštećenja jetre, bubrega i pluća. Sve je veći broj naučnih podataka ukazuje da je učestala pojava alergijskih bolesti povezana sa izloženošću ljudskog organizma različitim plastičnim, polimernim materijalima uključujući i ftalate.

Ivana Živić Jerković, rođena 1979. godine, diplomirala je 2004. na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu (odsek slikarstvo), gde je i magistrirala 2008. (takođe slikarstvo). Izlagala je na više samostalnih i grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu.

Prošlogodišnja dobitnica nagrade “Mangelos” Marina Marković predstavlja se na izložbi u Zvonu radom “Pressure me” (Stisni me), koji je nastao kao performans izveden februaru 2012. u njujorškoj galeriji RabbitHole.

“Rad čine sam akt javnog tetoviranja i telesna instalacija - tetovaža krojačkog metra vezanog oko struka u čvor na idealnoj proporciji od 60cm. ‘Pressure me’ je nastao kao pokušaj da se dekonstruiše fizički imperativ na bazičnom nivou, materijalizacijom. Žensko telo je u društvu ‘stisnuto’ standardima nametnutim izvana, koji ga deformišu do krajnjih granica. Inverznim procesom, apstaraktni standard lepog, postajući deo živog organizma, uhvaćen je u telu i primoran da se zajedno sa njim širi, deformiše, izobličava, da bi se na posletku ukinuo”, navela je Marija Ratković o tom radu Marine Marković, koja trenutno živi i radi na relaciji Njujork-Beograd.

Rođena 1983. godine, Marina Marković je diplomirala 2008. na FLU u Beogradu, u klasi prof. Dragana Jovanovića, a od 2006. redovno izlaže u zemlji i inostranstvu (Japan, SAD, Velika Britanija, Italija, Meksiko...). S grupom umetnika osnovala je nezavisnu umetničku asocijaciju Treći Beograd, u okviru koje deluje od 2010. godine.

Prošlogodišnji žiri nagrade “Mangelos”, koji je izabrao i predloge za produkcionu nagradu, činili su: istoričarka umetnosti Jasmina Čubrilo iz Beograda, umetnica Dušica Dražić, dobitnica nagrade "Mangelos" za 2010. godinu, umetnik i direktor Galerije "Dr Vinko Perčić" u Subotici Spartak Dulić, istoričarka umetnosti Slađana Petrović Varagić iz Požege, nezavisni kustos Marko Stamenković iz Vranja i istoričarka umetnosti Maja Stanković iz Beograda.

Ove godine produkciona nagrada je izostala zbog finansijske krize, a njeni dosadašnji dobitinici su, pored Zorice Čolić, Ivane Živić Jerković i Marine Marković, i Tanja Juričan, Ivana Popov, Nataša Tepavčević, Nikola Marković, Andrea Palašti, Danilo Prnjat, Marija Đorđević i Paula Muhr.

Realizaciju projekta podržali su: Fond za otvoreno društvo i Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva Srbije.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r