• Search form

15.10.2012 | 15:43

Breg za razmišljanje

Breg za razmišljanje

Muzej grada Beograda predstavlja od 15. oktobra u Konaku kneginje Ljubice izložbu “Beograd na gravirama od XVI do XIX veka” sa oko 80 najznačajnijih originalnih primeraka iz zbirke gravira, uz desetak knjiga, atlasa i albuma, kao i originalnu bakroreznu ploču iz XVII veka s motivom habzburške opsade Beograda iz 1688.

Prema koncepciji Vladimira Tomića, kustosa MGB, izložba obuhvata četiri segmenta: ratne scene, planove, panorame i žanrovske scene.

Zbirka gravira MGB zasnovana je na darovima Đorđa Vajferta i Srpskog seminara Univerziteta u Beogradu, a vremenom je obogaćivana i, kako je istakao MGB, postala je pojam srpske kulturne baštine.

Nirnberg, Frankfurt na Majni, Antverpen, Augzburg, Venecija, Beč, Pariz, Rim, London i konačno, srpski Beograd, mesta su u kojima se formirala evropska predstava grada bez čije je povesti teško razumeti istoriju Podunavlja i srednje Evrope i svu složenost nicanja vizuelnog identiteta “Belog grada” ili “Brega za razmišljanje”, kako su srpsku prestonicu često zvali na Istoku.

Prema navodima MBG, pažnja koje gravire izazivaju, ne samo u stručnoj javnosti, nego i kod najšire publike, njihova istorijska, ali i likovna vrednost, a često i umetnički dometi izrade, bude uvek i iznova potrebu za dostojnim prezentovanjem zbirke.

Knjiga sadrži reprodukcije i katalošku obradu 222 gravire odabrane da predstave Beograd, ne samo likovnim vrednostima i kompleksnim istorijskim kontekstom u kojem su nastajale, već i kroz konačno razotkrivene, višeslojne velove publicističkih, autorskih i umetničkih, slobodno možemo reći avantura, koje su se vekovima plele oko “Brega za razmišljanje”. Svetske istorije, povesti ratova, veliki graverski atlasi najpoznatijih evropskih grafičkih i kartografskih radionica i izdavačkih kuća XVI do XIX veka konačno su otvoreni, dostupni u punom naučnom formatu zainteresovanoj publici, istakao je MGB.

U centralnom delu sale, gde izložba počinje ratnim scenama, na plafonskim nosačima rasvete montirana su platna koja lučno padaju ka zidovima na kojima su pričvršćena, čime se stvara asocijacija “čadora”, komandnog šatora koji se pojavljuje na mnogim predmetima izložbe.

Na izložbi će biti emitovan i 16-minutni film sa svim gravirama koje se nalaze u knjizi. Pored gravira, u scenografiji izložbe koriste se i eksponati iz zbirke oružja, koji treba da doprinesu življem sagledavanju postavke.

Otvaranjem izložbe gravira, MGB obeležava i svoj dan, 15. oktobar, koji je ponovo dočekao bez stalnog prostora.

MGB čeka preseljenje dragocenih zbirki u bivšu zgradu Vojne akademije u Resavskoj, koja mu je dodeljena 2006. godine, ali rekonstrukcija tog zdanja koja još nije počela.

Izložba će biti otvorena do 15. decembra u sali pod svodovima Konaka kneginje Ljubice.

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Mediteran
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r