Trubači na kraju BELDOCS-a
Filmom “Zemlja trubača”, posvećenim Dragačevskom saboru u Guči, 30. aprila u Domu omladine završava se šesti Međunarodni festival dokumentarnog filma BELDOCS, koji će tom prilikom dodeliti i nagrade za najbolja domaća i strana ostvarenja.
Srpsko-američki film “Zemlja trubača”, čiju režiju potpisuje Meerkat Media Collective, govori o snazi muzike da predstavi identitete ljudi, ujedini zajednice i prevaziđe političke granice.
Priča se odvija iza kulisa glasnog i šarenolikog trubačkog spektakla, oslikavajući raznolikost romskih uličnih muzičara, srpskih majstora trube i predanih američkih entuzijasta, čiji se životi i snovi isprepliću tokom jedne nezaboravne nedelje takmičenja u Guči, mestu sa nešto više od 2.000 stanovnika i oko pola miliona gostiju tokom saborskih dana.
Uoči završnog filma i dodele nagrada, u DOB-u će biti prikazani i domaći filmovi “Kumanovska bitka” Petra Petrovića, “Vrata Srbije - Mojsinjska Sveta gora” Marka Dabića, te “Do skorog viđenja” i “Šestra strana Pentagona” legendarnog francuskog reditelja Krisa Markera, kome je priređen omaž program.
Završnog dana BELDOCS-a u Dvorani Kulturnog centra Beograda na programu su domaći filmovi “Valter” Andreja Aćina i “Kosma” Sonje Blagojević koji kroz rad istoimene mreže pet srpskih radio stanica na Kosovu govori o ljudima koji kreiraju informatičku svest svojih korisnika i hrabrošću i posvećenošću pomeraju granice profesije.
Biće prikazan i film “Pusi Rajot - Pank moliva”, priča o članicama ruske pank grupe koje su završile u zatvoru posle antivladinog performansa u najvećoj moskovskoj sabornoj crkvi 2011. Ruski dokumentarista Maksim Pozdorovkin, u saradnji s britanskim filmskim autorom Majkom Lernerom, priča kako je naivan akt protesta tri mlade devojke zaokupio pažnju ruske javnosti i postao snažno prepoznat slučaj zloupotrebe ljudskih prava u svom radikalnom obliku.
Za kraj programa u DKC-u odabran je norveško-indijsko-danski film “Gulabi Gang” Nishthe Jain o siromašnim Indijkama ujedinjenim u borbi protiv rodnog, kastinskog i društvenog nasilja.
Film se bavi nasiljem prema ženama i poniženjem koje trpe u okviru porodice u savremenom indijskom društvu, izgrađenom na tradicionalnom kastinskom sistemu. Glavna protagonistkinja, mlada Sampat Pal sa severa Indije, formira grupu istomišljenica Gulabi Gang kako bi obučila i organizovala žene da se suprostave potlačenom položaju i odbrane se. Obučene u roze sarije, noseći u rukama štapove, grupa je izrasla u pokret koji broji na hiljade članica. Film dokumentuje njihovu istrajnsot i uspešnost u razrešavanju mnogobrojnih porodičnih konflikata.
Gledaoci u bioskopu “Fontana” imaju priliku da pogledaju filmove “Više od meda” Markusa Imhoofa, “Glas iz Beograda” Valentine Delić, te “Poslednji dani ovde” Demiana Fenton Don Argotta, dok su na programu u DKSG-u, uz tri filma Krisa Markera (Pošto vam kažemo da je moguće, Ambasada i 2084), “Više od meda” Markusa Imhoofa i domaći “Dragan Wende” Dragana von Petrovica, Lene Müller i Vuka Maksimoviča, koji je prikazan i prve večeri BELDOCS-a u Sava centru.
BELDOCS je otvoren filmom “Jugoslavija, kako je ideologija pokretala naše kolektivno telo” Marte Popivode, a prikazao je više od 30 ostvarenja u takmičarskim i ostalim programima.
Prošle godine, na jubilarnom, petom BELDOCS-u, najboljim domaćim filmovima proglašeni su ravnopravno “Pismo ocu” Srđana Keče i “Biba struja” Dušana Čavića i Dušana Šaponje.
“Pismo ocu” dobio je i nagradu za najbolji film na BELDOCS-u odlukom žirija srpskog ogranka međunarodne federacije filmskih kritičara FIPRESCI, dok je žiri FIPRESCI Srbija proglasio najboljim “Pećinu zaboravljenih snova” Vernera Hercoga o praistorijskim crtežima na jugu Francuske, a nagradu za najbolji film u međunarodnoj konkurenciji dodelio je filmu “Najmanje mesto na svetu” Tatiana Hueza.
(SEEcult.org)