• Search form

03.05.2014 | 11:56

(Ne)sloboda medija u svetu

(Ne)sloboda medija u svetu

Samo 14 odsto svetske populacije uživa u slobodi medija, pokazuje izveštaj organizacije Fridom haus (Freedom House) za 2013. godinu, tradicionalno objavljen povodom Svetskog dana slobode medija, 3. maja.

Godišnji izveštaj Fridom hausa daje sumornu sliku stanja medijskih sloboda u svetu, u kojem čak 44 odsto ljudi živi u društvima u kojima mediji nisu slobodni, a samo 14 odsto u zemljama u kojima je izveštavanje o političkim događajima adekvatno, bezbednost novinara zagarantovana, mešanje države u medijska pitanja minimalno, a štampa nije podvrgnuta neprimerenim pravnim ili ekonomskim pritiscima.

Od zemalja na Balkanu, najbolje rangirana je Slovenija, koja je na 35. mestu globalne liste i jedina je iz regiona koja spada u zemlje sa slobodnim medijima. Posle Slovenije – u grupi zemalja u kojima su medijske slobode delimično obezbeđene, našla se Srbija, koja je na 74. mestu, a slede Crna Gora na 78. mestu i Hrvatska na 83. Kosovo se našlo na 98. mestu, a Bosna i Hercegovina na 103. i Makedonija na 122.

Na vrhu liste sa ukupno 197 zemalja su Švedska, Norveška, Holandija, Finska, Belgija, Švajcarska, Luksemburg… Nemačka je na 18. mestu, a SAD su na 30.

Od zemalja Evropske unije, samo su Grčka i Italija svrstane u delimično slobodne, a najmanji broj poena dobile su, uz Hrvatsku kao novu članicu EU, i Mađarska, Rumunija i Bugarska.

Na samom dnu liste – među zemljama bez slobode medija, našle su se Severna Koreja, Turkmenista, Uzbekistan, Eritreja, Belorusija, Kuba… Kina je na 183. mestu, Rusija na 176, Ukrajina na 139.

Samo u podsaharskoj Africi zabeležen je prosečan rast medijskih sloboda.

Posebno nazadovanje slobode medija je zabeleženo u nekoliko zemalja Bliskog Istoka, uključujući Egipat, Libiju i Jordan, kao i krize medijskih sloboda u Turskoj, Ukrajini i zemlјama na istoku Afrike, kao i pogoršanog medijskog okruženja u SAD.

U SAD je, kako je navedeno, zabeležen najveći pad slobode medija u protekloj deceniji, pre svega zbog pokušaja vlasti da kontrolišu informisanje o pitanjima nacionalne bezbednosti.

Pad slobode medija u 2013. godini u svetu, kako je ocenjeno, uzrokovan je pokušajima vlada, naročito u autoritarnim državama ili polarizovanim političkim okruženjima, da kontrolišu sadržaje vesti, kao i ograničenjima za strane izveštače, objavlјivanje vesti i korišćenje društvenih mreža.

Takođe, sloboda medija ugrožena je u nekim zemljama uticajem privatnih vlasnika, pre svega onih koji imaju bliske veze sa vladama ili vladajućim partijama.

Tako su sa delimično slobodnog prešle u status neslobodnih zemalja Libija, Južni Sudan, Turska, Ukrajina i Zambija. Značajno opadanje je registrovano u Crnoj Gori, Centralnoafričkoj Republici, Egiptu, Grčkoj, Jordanu, Keniji, Mozambiku, Tanzaniji i Ugandi…

Sile kao što su Kina i Rusija nastavile su da strogo kontrolišu ključne štampane i eletronske medije, pokušavajući da uspostave kontrolu i nad blogovima ili stranim novinskim izvorima.

Fridom haus rangira zemlјe poenima od nula (najslobodnije) do 100 (najmanje slobodne), a kriterijumi su: pravno, političko i ekonomsko okruženje.

Svetski dan slobode medija, 3. maj, obeležava se širom sveta podsećanjem na ubijene, zatvorene i progonjene novinare i disidente.

Dan slobode medija obeležava se širom planete povodom usvajanja Deklaracije o slobodi i pluralizmu medija 1991. u Vindhoku, na osnovu odluke Generalne skupštine UN iz 1993.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r