Veličina koja ne bledi
Sudbina Srđana Aleksića iz Trebinja, koji je žrtvovao život bi bi odbranio prijatelja druge nacionalnosti, jedinstven je primer ljudskosti iz ratnog perioda 90-ih na prostoru bivše Jugoslavije, a i 26 godina kasnije njegovo herojsko delo, uprkos pokušajima negiranja u pojedinim tabloidima, upozorava na opasnosti od jačanja nacionalizma u regionu i šire.
Aleksić je preminuo 27. januara 1993. godine, šest dana nakon što je pretučen od grupe rezervista Vojske RS, posle pokušaja da odbrani Bošnjaka Alena Glavovića od njihovog nasrtaja. I sam rezervista VRS, preminuo je u 27. godini od zadobijenih povreda. Njegov otac Rade Aleksić naveo je u čitulji da je poginuo “ispunjavajući ljudsku dužnost”.
Alen Glavović izjavio je za portal SEEcult.org povodom 26-godišnjice Aleksićeve smrti da veruje da će svaki pametan i razuman čovek ceniti taj hrabri čin kao veliku žrtvu. Ujedno, iznenađen je i razočaran pisanjem nekih tabloida i iznošenjem neistina o herojskom delu Aleksića, ali je uveren da to ne može nikada da umanji njegovu veličinu i zaslugu.
Glavović je izrazio žaljenje i zbog toga što Aleksićevo rodno Trebinje, za razliku od mnogih drugih gradova u regionu, nema spomen-obeležje ili ulicu nazvanu njegovim imenom.
“Boli me što Srđan nema spomen obeležje i ulicu u svom rodnom Trebinju, a ima Beogradu, Novom Sadu, Pančevu, Sarajevu, Podgorici, Novom Pazaru... Srđan je svojom hrabrošću i ljudskošću u teškim vremenima, svojim delom, doprineo da se o Trebinju čuje i piše upravo po dobrom”, rekao je Glavović, koji živi sa porodicom u Švedskoj, a svake godine obilazi Aleksićev grob.
“Naravno, svake godine mi bude teško, pogotovo kada mu je godišnjica. Pojedinci pišu neistine, a nisu ni bili u Trebinju, niti u ratu. Srđan je dao svoj život spasavajući moj i pokazao je time da je čovek i heroj”, rekao je Glavović.
I 26 godina nakon Aleksićeve smrti, njegov herojski čin ostao je paradigma koja nedostaje u društvima srušenih sistema vrednosti u regionu.
Aleksić je, između ostalog, posthumno dobio Povelju Helsinškog komiteta za ljudska prava u BiH, 2012. godine odlikovao ga je tadašnji predsednik Srbije Boris Tadić zlatnom medaljom "Miloš Obilić" za “ispoljenu hrabrost i delo ličnog herojstva”, 2013. godine dobio je Orden časti Republike Srpske sa zlatnim zracima…
Na 23-godišnjicu smrti, 27. januara 2016. godine, Aleksić je dobio ulicu u Beogradu, tri godine nakon pokretanja građanske onlajn peticije, inicirane u okviru grupe na Fejsbuku.
Aleksićevim imenom nazvane su ulice u Sarajevu, Podgorici, Novom Sadu, Pančevu...
(SEEcult.org)