• Search form

05.06.2019 | 00:34

Everson u DKSG-u, posle MSUV-a

Everson u DKSG-u, posle MSUV-a

Američki avangardni filmski umetnik Kevin Džerom Everson (Kevin Jerome) privukao je veliku pažnju autorskim vođenjem kroz izložbu “Apstraktni ideal” u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu, a 5. juna gostovaće i u Akademskom filmskom centru Doma kulture Studentski grad u Beogradu, gde će govoriti o temama koje ga inspirišu i tehnikama koje koristi, uz prikaz delova svog opusa posvećenog istraživanju društvenih i kulturnih uslova u kojima žive američki građani afričkog porekla u 21. veku.

Brojna publika, među kojima su bili i lokalni umetnici, poput čuvenog reditelja Želimira Žilnika, iznenadila je i samog Eversona, koji je prethodno održao masterklas za studente Akademije umetnosti, a govorio je o sopstvenom pedagoškom iskustvu na Univerzitetu Virdžinija.

Autor devet celovečernjih i više od 150 kratkih filmova, prikazanih na velikim međunarodnim filmskim festivalima poput Sandensa, Toronta, Venecije, Everson gostuje u Srbiji nakon nedavne retrospektive u pariskom Centru Pompidu, iscrpnog preseka karijere 2018. godine u Harvardskom filmskom arhivu i hvaljene prezentacije filmskih radova 2017. godine u galeriji Tejt Modern u Londonu.

Kevin Džerom Everson i ataše za kulturu američke ambasade u Beogradu Majkl Bruk, MSUV, 4.6.2019. Foto: SEEcult.org

Izložba u MSUV obuhvata digitalne projekcije kratkih filmova Eversona, snimljenih na 16mm traci, kao i njegov osmočasovni magnum-opus Park Lanes koji gotovo u realnom vremenu beleži radni dan u fabrici za opremu za kuglanje u Virdžiniji, u kojoj radnici zapravo rade deset sati dnevno tokom četiri dana u nedelji, plaćeni 11 dolara na sat. Na tom području, za razliku od severa, nema organizovanih sindikata, pa ni borbe za radna prava zaposlenih. Mnoge Eversonove ključne teme i opsesije prisutne su u tom video-radu: manuelni rad kao veština; lokacije na kojima se radi; vreme i trajanje; industrijski objekti; proces...

Park Lanes u MSUV, foto: SEEcult.org

Izložba obuhvata i kratke filmove: Westinghouse One (2019), Welterweight (2018), Richland B&W (2018), Ninety-Three (2008) i Polly Two (2018), kao i seriju digitalnih printova: By Round (2017), Art and Sugar (2017) i March 1 1978 (2017).

Rođen 1965. godine u Ohaju, gde je studirao umetnost sa fokusom na fotografiju, Everson je nakon kratkog bavljenja slikarstvom i performansom tokom 1990-ih, uskoro svoju umetničku praksu oslonio na dva stuba: skulpturu i pokretne slike. Središnja tema postala mu je svakodnevica, kultura i iskustvo crnaca (prvenstveno u SAD), kao i nevidljivo i nedovoljno cenjeno umeće rada. Retrospektive njegovog opusa priređene su u Muzeju savremene umetnosti u Seulu, 2017; na Vijenalu u Beču, 2014; Festivalu Visions du Reel u Nionu, 2012; u Vitni muzeju u Njujorku, 2011... Eversonovi radovi bili su i deo Vitni bijenala 2008, 2012. i 2017, kao i Šardža bijenala 2013.

Izložba je realizovana u saradnji kustosa Grega de Kjura (Greg de Cuir) sa MSUV, uz pomoć kustoskinje tog muzeja Mirjane Dušić, kao i Centra za nove medije_kuda.org, a otvorena je do 24. juna.

(SEEcult.org)

digitalizacija, ubsm
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r