• Search form

08.09.2011 | 13:43

18 godina Metelkove

Autonomni kulturni centar Metelkova u nekadašnjoj kasarni bivše JNA proslavlja od 8. do 10. septembra 18 godina postojanja, tokom kojih je uspeo da se izbori za opstanak i odoli pokušajima zatvaranja, odnosno zabranama, finansijskim kaznama i rušenjima pojedinih objekata, postavši jedna od najupečatljivijih lokacija na kulturnoj sceni Ljubljane, pa i svojevrsna turistička atrakcija koju ne treba zaobići.

18 godina Metelkove

Autonomni kulturni centar Metelkova u nekadašnjoj kasarni bivše JNA proslavlja od 8. do 10. septembra 18 godina postojanja, tokom kojih je uspeo da se izbori za opstanak i odoli pokušajima zatvaranja, odnosno zabranama, finansijskim kaznama i rušenjima pojedinih objekata, postavši jedna od najupečatljivijih lokacija na kulturnoj sceni Ljubljane, pa i svojevrsna turistička atrakcija koju ne treba zaobići.

AKC Metelkova obeležava punoletstvo raznovrsnim programom organizacija sa nezavisne kulturne scene, a u samoj završnici će biti izveden tradicionalni performans u znak sećanja na preskakanje ograde pre 18 godina, koje je označilo početak zauzimanja tadašnje kasarne.

AKC Metelkova obeležava punoletstvo raznovrsnim programom aktera nezavisne kulturne scene, a u samoj završnici će biti izveden tradicionalni performans u znak sećanja na preskakanje ograde pre 18 godina, koje je označilo početak zauzimanja tadašnje kasarne.

Povodom jubileja, SCCA-Ljubljana predstavlja projekat “Reči u prostoru, prostor u rečima”, koji obuhvata izložbu, instalacije, performans, projekcije i otvorene umetničke studije, a učestvuju umetnici Marko A. Kovačič, Tomaž Furlan, Neven Korda, Ida Hiršenfelder i Andrej Pezelj, te Ksenija Čerče, Dejan Habicht, David Kareyan, Damijan Kracina, Zoran Srdić Janežič, Alenka Pirman i Marija Mojca Pungerčar, koji predstavljaju radove na izložbi u Projektnoj sobi SCCA-Ljubljana.

Projekat obuhvata i prezentaciju publikacija i onlajn projekata SCCA-Ljubljana, a osmislili su ga Barbara Borčić, Dušan Dovč, Ida Hiršenfelder i Saša Nabergoj.

Program povodom jubileja obuhvata i video projekcije “Paralelni svetovi 6”, u produkciji Zavoda Zank, KUD Mreža i SCCA-Ljubljana, zatim “Arapski bazar” u dvorištu ispred kluba Jalla Jallo, radionički program rukotvorina, kao i radionicu crtanja, animacije i štampe u kojoj učestvuju Bruno Tolić, Igor Hofbauer i Goran Zmajić (Hrvatska), Mileta Mijatović (Srbija) i Johanna Marcadé (Francuska).

Među učesnicima je i legendarni Marko Brecelj (ex Buldožer), doajen slovenačke alternative scene, a u muzičkom programu nastupiće, između ostalih, i Nulla Osta, Pasmaters iz Hrvatske, Dogsholylife iz SAD, slovenački pank bend The International Rock'n'roll Circus, NI iz Austrije, Mark McCabe iz Velike Britanije, Klopka za pionira iz Srbije…

Program obuhvata i izložbu “Deset godina anarhizma kod nas”, koja obuhvata fotografije, plakate i druge dokumente o anarhističkim aktivnostima u Sloveniji u poslednjih deset godina.

Sindikat umetnika Metelkova Mesta takođe se predstavlja izložbom, a posetioci mogu da vide i ambijentalnu postavku “Belatehnika & Beladona”.

Organizovana su i predavanja, promocije knjiga i projekcije dokumentarnih filmova, DJ nastupi, plesne predstave, kao i program za decu i Škratovom vrtu.

Proslava jubileja obuhvata i “Šengensku kuhinju” u klubu Gromka, a ulaz na sve događaje je besplatan.

AKC Metelkova osnovan je 1993. godine, a preživeo je nekoliko pokušaja vlasti da ga ukinu, posebno 90-ih godina, kada je bilo najviše udara zbog neregulisanog pravnog statusa tog nezavisnog kulturnog centra u kojem su delovale brojne organizacije i pojedinci.

Metelkova je u međuvremenu postala kulturno-sociološki fenomen u Ljubljani, često poznatiji u svetu i od same države, a danas je i gotovo nezaobilazno stecište turista, zainteresovanih da vide epicentar ljubljanske kreativnosti.

Sajt Metelkove je http://metelkovamesto.org, a program povodom jubileja nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r