28. Čukarički likovni salon
Čukarički likovni salon, koji Galerija ‘73 organizuje od 24. januara, ove godine vraća se prvobitnoj zamisli, pa više niej autorska izložba, već je organizovan kao pregled najnovijih dostignuća umetnika koji su životom, stvaranjem, rođenjem ili na neki drugi način povezani sa beogradskom opštinom Čukarica.
Učesnici 28. Čukaričkog likovnog salona su: Mile Jelesijević, Branimir Karanović, Nemanja Lađić, Mina Rakidžić, Aleksandar Đurić, Dimitrije Pecić, Petar Radlović, Miodrag Miško Pavlović, Srba Travanov, Predrag Ferdo Mikalački, Gordana Ivetić, Milan Kulić, Savo Peković, Dragan Čolaković Šilja, Žarko Bjelica, Nikola Vukosavljević, Vesna Knežević, Radomir Knežević, Ivan Pavić, Olivera Gavrić Pavić, Milica Stevanović, Vlastimir Mikić Volcano, Ivana Vidić, Aleksandrija Ajduković, Marko Kalezić, Nadežda Markovski, Dragan Stanković, Miodrag Stanković i Nina Stanković, Renata Trifković, Veljko Vujačić, Bogdan Vukosavljević, Boris Zečević, Igor Stepančić, Miodrag Dimitrijević, Nikola Kolja Milunović i Željka Momirov.
Prikaz umetnosti na Čukarici bio bi na 28. Salonu širi da su se odazvali svi pozvani autori. Ipak, kako je navela Ljubica Miljković, i ovaj uzorak pruža “dovoljno za sagledavanje umetnosti na njenoj razuđenoj teritoriji, istovremeno u Srbiji i svetu”.
28. Salon nudi 36 eksponata, koji upućuju u estetska i poetska opredeljenja umetnika različitih generacija, koji su vrlo aktivni u likovnom životu Beograda i Srbije. Većina je ovenčana prestižnim nagradama i priznanjima. Pojedini su likovni pedagozi, nekadašnji ili aktuelni profesori na fakultetima likovnih umetnosti u Beogradu, Novom Sadu i Trebinju.
Aleksandrija Ajduković
Izložbu čini 12 slika, jedan mozaik, osam skulptura, dva crteža, četiri grafike, šest digitalnih printova, asamblaž, dve instalacije i video rad, koji pokazuju svestranost autora zainteresovanih za tradicionalne discipline, ali i onih koji tragaju unutar proširenih medija i ne odriču se likovnosti.
Dimitrije Pecić
Beogradska opština Čukarica nekada je teritorijalno pripadala ataru sela Žarkovo, poznatom i po slikaru Dušanu Vlajiću po kojem se zove ulica na Julinom brdu, nedaleko od one sa imenom akademika Mihaila Valtrovića, upravnika Narodnog muzeja, zaslužnog za utemeljenje i razvoj savremene muzeologije u Srbiji. Banovo brdo, središte Čukarice, dobilo je ime po Matiji Banu, književniku, političaru i ocu prve žene slikara rođene u Srbiji. Njegova ćerka Poleksija, udajom za Stevu Todorovića – značajnog srpskog slikara i osnivača prve slikarske škole u Beogradu, ne samo da je promenila prezime, nego i svoj talenat podredila muževljevom. Za razliku od oca i supruga, ona nema ulicu sa svojim imenom na Čukarici.
Željka Momirov
Nekada radničko naselje, Čukarica ima i malu ulicu (spaja Požešku i Gogoljevu), koja nosi ime velike srpske slikarke Nadežde Petrović, koja je početkom XX veka uradila vrlo značajna dela u Košutnjaku, Adi i, posebno, i Resniku.
Gostoprimstvo Cukarice svojevremeno je isprovao i Igor Vasiljev, sin ruskih emigranata, darovit slikar koji je prvi sebi sagradio atelje na Adi Ciganliji i obrađivao motive sa Save, iz Košutnjaka i Žarkova, a Galerija '73 mu se odužila retrospektivnom izložbom. Sada u ateljeima na Adi, kao i onima na kraju ulice Mira Popare, rade umetnici koji su žitelji drugih beogradskih opština.
Osim umetnika, i mnogi istoričari umetnosti potekli su ili živeli na Čukarici.
Izložba će biti otvorena u Galeriji ’73 do 12. januara 2016.
(SEEcult.org)