47. Majska izložba – Reč
Udruženje likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS) organizuje od 19. maja do 2. juna na više lokacija u Beogradu svoju najstariju i najznačajniju manifestaciju – Majsku izložbu, posvećenu u 47. izdanju temi “Reč”.
Tema 47. Majske izložbe, čiji će glavni program biti održan u Kući kralja Petra i Kući Đure Jakšića, shvaćena je znatno šire od pukog simbola verbalne ili tekstualne komunikacije. Reč je i simbol početka i identiteta i ide u paru sa slikom (likom), jer su obe, kako je navela kustoskinja Vesna Milanović, označene medijem božanske intervencije u svetu, idejom o ovaploćenju Logosa, te povezane s najvišim vrednostima čovečanstva i smislom lјudske egzistencije.
Izložba nudi presek novih radova članova ULUPUDS-a iz svih devet sekcija, uključujući provokativna i angažovana ostvarenja, kao i maštovite i duhovite, vedre i zabavne kreacije, bilo da su vid samokritike i šale na svoj račun ili doze optimizma u okolnostima surove realnosti, bilo okrenutosti idealima ili ušuškanom svetu intime i dečijeg carstva.
Prema rečima Vesne Milanović, pred publikom su vizuelni artefakti inspirisani rečju, strukturom, značenjem i simbolikom verbalnih ili tekstualnih sadržaja – kao ilustracije, vizuelne parafraze, metafraze, stilske igre i analogije ili “imitacije” u naročitom, rečima neuslovlјenom mediju. Toj kategoriji pridružuje se na osoben način i autorsko delo umetnice Leonore Vekić, dobitnice Velike nagrade na 46. Majskoj izložbi 2014.
Njene apstraktne “Modulacije” su iz zatvorenog galerijskog prostora iznete delom u vrt Kuće kralja Petra na Senjaku i, smišlјeno izložene dejstvu igre sunčevog svetla i senki stoletnog drveća. “Modulacije” Leonore Vekić u skladu su radovima koji u ostalim prostorima eksploatišu reč, njeno značenje, likovno-grafičku formu, koji su vizuelne aluzije na probleme komunikacije, na reči lјubavi, reči mržnje, govor tela. U tim prostorima predočavaju se reči kao slike, tipografske igrarije i ikonografije, kaligrafije i kaligrafike, dela u kojima se manipuliše tradicionalnim grafičkim simbolima, u kojima se oni preinačuju u nova, neobična i nekonvencionalna izdanja, odevaju u novo vizuelno ruho, zaogrnjuju novim značenjskim konotacijama…
Pred posmatračem se ređaju i prikazi koje s razlogom prati naziv bez reči ili su svojevrsne potvrde poznate umotvorine da slika govori više od (hilјadu) reči.
“Iako savremenik epohe čulnih senzacija i sve agresivnijih, čak nakaradnih formi opšteg spektakla koje nespremnim da se brane otuplјuju um, u prilici je da odreaguje na spekulativne osvrte na poznate ili manje poznate mitove, istine i zablude o progresu civilizacije, na osmišlјeno zavirivanje u poruke i predanja predaka, u religijske ili mistične konotacije drevnih poruka prenete u eru ubrzanog napretka tehnologije i prećutnog, gotovo nesvesnog usvajanja svojevrsne globalne postideologije koja obezličuje – u eru neslućenog usavršavanja sredstava komunikacije u kojoj progres praktično znači zamiranje komunikacije licem u lice”, navela je Vesna
Milanović povodom koncepta 47. Majske izložbe, koja će svečano biti otvorena 26. maja u Kući Đure Jakšića uz dodelu nagrada.
Osim postavki u Kući kralјa Petra na Senjaku i Kući Đure Jakšića u Skadarliji, 47. Majska izložba obuhvata i raznovrstan prateći program koji će biti realizovan i u Parobrodu i Galeriji SULUJ.
Autorka dizajna vizuelnog identiteta izložbe je Olivera Batajić Sretenović, docent FPU.
Selekcionu komisiju činili su: Vukica Mikača (predsednica), Borjana Šuvaković (arhitekta), Evica Milovanov Penezić (umetnik tekstila), Tatjana Zakić (slikar-keramičar), Đorđe Arnaut (vajar), David Vartabedijan (slikar), Anamarija Vartabedijan (grafički dizajner i slikar), Svetlana Jovičić (istoričarka umetnosti) i Maja Studen Petrović (scenograf-kostimograf).
Kao svojevrsni presek aktuelnog delovanja članova ULUPUDS-a u devet oblasti primenjenog vizuelnog stvaralaštva (arhitektura, vajarstvo, slikarstvo i grafika, tekstil i savremeno odevanje, scenografija i kostimografija, dizajn, umetnička fotografija, keramika i staklo i teorija, kritika i istorija umetnosti), Majska izložba prvi put je održana 1955. godine.
Decenijama je bila događaj revijalnog karaktera, a od 2007. godine dobila je tematski okvir.
Program 47. Majske izložbe nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org
(SEEcult.org)