• Search form

02.09.2018 | 20:54

6. Festival svetske književnosti

6. Festival svetske književnosti

Festival svetske književnosti u Zagrebu i Splitu predstavlja od 2. do 8. septembra rekordan broj programa i gostiju, među kojima su najavljeni poljska književnica i ovogodišnja dobitnica međunarodne Buker nagrade Olga Tokarčuk, kao i raniji laureat tog priznanja David Grosman, te dobitnik Bukera Ričard Flanagan.

Za razliku od tri prethodna, šesti Festival svetske književnosti nema zemlju u fokusu, ali će ugostiti ukupno više od sto učesnika iz svih krajeva sveta - od susednih i drugih evropskih zemalja do daleke Australije, Južne Amerike i Afrike.

Među gostima je najavljena i jedna od najvećih francuskih književnih zvezda Frederik Begbede, te jedan od najpopularnijih pisaca skandinavskih književnosti Šveđanin Jonas Hasen Kemiri i jedan od najvažnijih portugalskih autora srednje generacije Žoze Luis Peišoto, koji će govoriti o svojim iskustvima u posetama Severnoj Koreji. Nakon više od 20 godina prvi će put u Hrvatskoj službeno nastupiti i filozofkinja koja je ostvarila izuzetnu karijeru u Francuskoj Rada Iveković. Najavljen je i meksički pisac Antonio Ortunjo, jedan od najbeskompromisnijih autora mlađe generacije, te još jedna zvezda američke i nigerijske književnosti , najmlađi autor koji je ušao u finale nagrade Man Booker Chigozie Obioma.

Tu su i brojni autori iz drugih zemalja, te domaće književne zvezde Damir Karakaš, Tea Tulić, Andrija Škare, Alojz Majetić, Julijana Matanović… U saradnji s Hrvatskim centrom PEN-a najavljeni su i pesnici, filozofi i borci za ljudska prava iz Brazila i Portugala – Francesca Cricelli, Thiago Ponce de Moraes i Barthomew Ryan.

Festivalski program u Zagrebu otvara Olga Tokarčuk, koja će predstaviti svoj monumentalni roman “Knjige Jakubove” o Poljskoj i Srednjoj Evropi, istoriji, porodici, društvu… koji je Fraktura, organizator FSK-a, objavila u prevodu Mladena Martića.

U Splitu je gost prve večeri Lordan Zafranović, a tim povodom publika ima priliku da pogleda i film “Okupacija u 26 slika” – prvi u nizu retrospektivnog programa filmova koje je snimio u plodnoj saradnji sa Mirkom Kovačem. Time će biti obeležena i 80-godišnjica rođenja i petogodišnjica smrti tog velikog pisca, a uz “Okupaciju”, reč je i o filmovima “Muke po Mati”, “Pad Italije”, “Večernja zvona”, “Ubistvo u noćnom vozu” i “Gosti i radnici”, koji će biti prikazani i u Zagrebu i u Splitu.

Program FSK-a obuhvata i nekoliko okruglih stolova posvećenih aktuelnim pitanjima kao što su pravo na priču i kultura moći u kontekstu afere #metoo, granice slobode, te generacija milenijalaca i njihove mogućnosti u savremenom svetu.

Najavljen je i dosad najbogatiji muzički program, počev od grupe Gorgona nova koja je za otvaranje zagrebačkog dela programa pripremila muzički performans posvećen Gorgoni i Josipu Vaništi.

Festival su podržali Ministarstvo kulture Hrvatske, Grad Zagreba, Goethe institut, Mađarski institut u Zagrebu, te brojne ambasade i kulturni centri zemalja iz kojih dolaze gosti, Leksikografski zavod “Miroslav Krleža” i drugi.

Programi su u bioskopu Europa, klubu Boogie, Studiju Moderne galerije "Josip Račić" i KIC u Zagrebu, te u Gradskoj knjižnici Marka Marulića i Kinoteci “Zlatna vrata” u Splitu.

Festivalski sajt je fsk.hr, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

  • 19.06.2018 | 10:00

    Cankarjev dom | Mestni muzej, Ljubljana

    SLOVENSKI IN EVROPSKI CANKAR - razstava (18.6.2018.-28.2.2019.) ob 100. obletnici smrti Ivana Cankarja

    https://www.cd-cc.si/sl/kultura/razstave/ivan-cankar-in-evropa

    06.10.2018 | 10:00

    Kibla, Maribor

    Kibla portal, Valvasorjeva 40, Maribor

    OSEBNO / PERSONAL - mednarodna skupinska razstava (5.10.2018.-8.2.2019.)

    Jozef Suchoža (Slovaška), Nataša Prosenc Stearns (Slovenija/ZDA), Jože Slaček in Jiri Kočica (Slovenija), Jure Fingušt (Slovenija), Janez Kardelj (Slovenija), Maruša Šuštar (Slovenija), Tadej Vaukman (Slovenija), Maša Jazbec (Slovenija), Artists&Poor's (Slovenija), Radovan Kunić (Hrvaška), Boštjan Novak (Slovenija), Dragica Čadež (Slovenija), Anka Krašna (Slovenija), Selma Selman (BH/ZDA), Nikita Shalenny (Ukrajina/UA), Nataša Berk, Vlado Repnik, Simon Macuh, Petra Kapš (Slovenija), Tincuta Heinzel in Hillevi Munthe, kuratorici - Poskusi, napake, preizkušnje in napake: Attempts, Failures, Trials and Errors: Teresa Almeida (Portugalska / ZK / Švedska), Beam (Nizozemska), Shih Wei Chieh (Tajvan), Kate Sicchio (ZDA) & Camille Baker (Kanada / ZK), Renata Gaui (Brazilija / ZDA), Maria Paulina Gutiérrez (Kolumbija), Tincuta Heinzel (Romunija/Nemčija/ZK), Shary Kock (Nizozemska), Aline Martinez Santos (Brazilija/Nemčija), Afroditi Psarra (Grčija/ZDA), Annette Schmid & Veerle Pennock (Nemčija/Nizozemska), Zoran Popovici (Romunija), Natacha Roussel (Francija/Belgija), Vitalii Shupliak (Ukrajina/Poljska), Giulia Tomasello (Italija/ZK), Pauline Vierne (Francija/Nemčija), ZEST Collective (Romunija), Ebru Kurbak (Turčija/Avstrija), Mili John Tharakan (Indija/ZK), Rebecca Stewart (ZDA/ZK)

    http://www.kibla.org

    16.10.2018 | 10:00

    Muzej Paje Jovanovića, Kralja Milana 21/IV, Beograd

    POGLED IZBLIZA. ATELJE PAJE JOVANOVIĆA - izložba (15.10.2018.-26.1.2019.) povodom 115 godina od osnivanja Muzeja grada Beograda

    autor izložbe: Isidora Savić, kustoskinja Muzeja grada Beograda

    http://www.mgb.org.rs

    19.10.2018 | 10:00

    Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd

    MASINISA SELMANI (Francuska): PODELJENI SVETOVI - izložba (18.10.2018.-24.2.2019.)

    http://www.institutfrancais.rs/podeljeni-svetovi-masinise-selmanija

    19.10.2018 | 10:00

    UGM trgovina, Strossmayerjeva 6, Maribor

    TONI SOPRANO: ʹOUT TA KĒ - prodajna razstava (18.10.2018.-17.2.2019.)

    http://www.ugm.si

    07.11.2018 | 11:00

    Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd

    Dan muzeja primenjene umetnosti Beograd

    KLASIČNO I SIMBOLIČNO - PRSTENJE I MINĐUŠE OD ANTIKE DO SREDNJEG VEKA IZ KOLEKCIJE MUZEJA PRIMENJENE UMETNOSTI - izložba (6.11.2018.-31.1.2019.)

    autor izložbe i kataloga: Mila Gajić, viši kustos MPU

    konzervacija: Milan Andrić

    grafičko oblikovanje: Dušan Tkačenko

    arhitekta postavke: Miroslava Petrović Balubdžić

    muzika za izložbu: Vasil Hadžimanov

    http://mpu.rs

    08.11.2018 | 11:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    ČAROBNA MILENA - izložba Milene Pavlović Barili (7.11.2019.-31.3.2019.)

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    09.11.2018 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    NIKOLA REISER: SENZIBILNI POETA SLIKARSTVA - retrospektivna izložba (8.11.2018.-3.2.2019.)

    kustosica izložbe: Danijela Marković

    autori tekstova: Akademik Tonko Maroević, Iva Körbler, Danijela Marković

    http://gkd.hr

    10.11.2018 | 10:00

    SANU, Beograd

    MARKO ČELEBONOVIĆ (1902-1986) - izložba (9.11.2018.-30.1.2019.)

    https://www.sanu.ac.rs

    10.11.2018 | 10:00

    Gradski muzej Subotica, Trg sinagoge 3, Subotica

    ROĐENJE HUMANOIDNE ROBOTIKE: 50 GODINA CENTRA ZA ROBOTIKU INSTITUTA „MIHAJLO PUPIN“ - izložba posvećena najstarijoj laboratoriji za robotiku u Jugoistočnoj Evropi (9.11.2018.-31.1.2019.)

    autor izložbe: Ivan Stanić, kustos Muzeja nauke i tehnike - Beograd

    organizacija: Gradski muzej Subotica i Muzej nauke i tehnike - Beograd

    http://www.gradskimuzej.subotica.rs

    http://www.muzejnt.rs

Video
25.12.2018 | 18:27

VOĐENJE: Ilija Šoškić - Akcione forme

Vođenje kroz izložbu Ilije ŠoškićaAkcione forme” koja je održana istovremeno u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom