• Search form

14.05.2014 | 19:11

Alternativna stvarnost

Alternativna stvarnost

Najstarija i najveća konvencija naučne fantastike u Jugoistočnoj Europi, 36. SFeraKon, ove godine je u znaku alternativne stvarnosti.

SFeraKon počinje 16. maja na Fakultetu elektrotehnike i računarstva (FER) u Zagrebu, koji će, kao i svake godine, okupirati više od hiljadu ljubitelja naučne fantastike i srodnih žanrova koji će imati priliku provesti vikend slušajući raznovrsna i zabavna predavanja, učestvijući na zanimljivim radionicama i pokazujući znanje u kvizovima i igraonicama.

Počasni gost 36. SFeraKona je britanski pisac naučne fantastike Kris Beket (Chris Beckett), diplomirani socijalni radnik i psiholog koji piše o nesrećnim, disfunkcionalnim, a ponekad i nasilnim, te incestuoznim porodicama.

Za roman “Dark Eden” dobio je 2012. prestižnu žanrovsku nagradu “Arthur C. Clarke”.

“Volim slobodu koja mi dozvoljava da izmišljam stvari i igram se s idejama. Kada već izmišljaš likove, zašto ne izmisliti i novi svet? To je ono što mi odgovara”, kaže Beket o pisanju naučne fantastike.

Tema alternativne stvarnosti, draga naučnoj fantastici i srodnim žanrovima od samih početaka, danas je nešto što naučnici ozbiljno istražuju.

SFeraKon, koji tradicionalno spaja zabavu i nauku, ove godine će podsetiti malo mlađe posetioce na sve što su o paralelnim svetovima i alternativnoj povesti pisali SF klasici. Novinar Tomislav Hrastovčak pričaće o filmskim alternativnim svetovima, pisac Marko Fančović o ratovima kao ishodištu drugačije istorije, a fizičar Dario Hrupec o paralelnim svetovima koje dopušta fizika.

Centralni događaj SFeraKona biće 17. maja svečana dodela nagrade Sfera za najbolje domaće žanrovsko delo objavljeno u protekloj godini u nizu kategorija, kao i nagrada Sferica, koje će dobiti više od 50 dece iz osnovnih i srednjih škola koji su učestvovali na konkursu za najbolje literarne i likovne radove dece i mladih. Na konkurs je iz Hrvatske pristiglo više od 1.600 radova.

Ovogodišnji dobitnici nagrade Sfera su David Kelečić u za “Dječak i mora” (minijatura), Irena Hartmann za “Lutke” (kratka priča), Tomica Šćavina za “Povratak genija” (roman), Nataša Govedić za “Mrežir, zemlja mačaka i zmajeva” (roman za decu), Rafaela Božić za “Distopija i jezik: distopijski roman kroz oko lingvostilistike” (teorija) i Predrag Ličina za kratki film “Teleport Zovko”.

Nagrada Sfera dodeljuje se od 1981. godine, a ustanovilo ju je društvo za naučnu fantastiku SFera, u svrhu popularizacije žanra i podsticanja hrvatskih autora.

Društvo SFera već 37 godina deluje kao udruženje koje promoviše fantastiku i naučnu fantastiku u Hrvatskoj, te podstiče domaće SF stvaralaštvo, između ostalog i kroz konvenciju SferaKon.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r