• Search form

15.03.2019 | 17:01

Američko-srpska saradnja u kulturi

Američko-srpska saradnja u kulturi

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić i ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević odvojeno su razgovarali 15. marta sa pomoćnicom američkog državnog sekretara za obrazovanje i kulturu Mari Rojs o mogućnostima unapređenja saradnje dve zemlje u oblasti kulture, ali i obrazovanja.

Ana Brnabić istakla je da važnost posete Mari Rojs zbog fokusa na oblasti koje Srbija smatra ključnim za celovitu transformaciju društva.

“Srbija investira mnogo u reforme u oblasti kulture i obrazovanja”, izjavila je premijerka, dodajući da je, pored intenziviranja političkog dijaloga na najvišem nivou sa SAD, za Srbiju značajno i proširenje saradnje kroz konkretne projekte, naročito u oblastima koje su od prioritetnog značaja, kao što su obrazovanje, kultura, digitalizacija i IT sektor.

Premijerka je, kako je saopšteno, predložila intenziviranje rezidencijalnih programa za umetnike, kao i saradnju domaćih i američkih institucija kulture. Ističući da su za Srbiju investicije iz SAD veoma važne, Ana Brnabić upoznala je Mari Rojs i sa brojnim projektima u kulturi koji se realizuju u saradnji sa američkim partnerima.

Foto: srbija.gov.rs

Vukosavljević i Mari Rojs, kako je saopštilo Ministarstvo kulture, složili su se da buduća saradnja prvenstveno treba da bude usmerena na oblast zaštite kulturnog nasleđa, ali i da postoji dodatni prostor za razmenu sadržaja u oblasti savremenog stvralaštva.

Vukosavljević je istakao da postoje saradnja i kontakti ustanova i umetnika iz dve zemlje i da Ministarstvo “snažno ohrabruje” uspostavljanje direktne saradnje ustanova kulture.

Sagovornici su, kako je saopšteno, ocenili i da operacija “Haljard” odnosno “Vazdušni most” - istorijski događaj spasavanja više od 500 američkih pilota tokom Drugog svetskog rata u Pranjanima u Zapadnoj Srbiji, nosi snažnu poruku bliskosti i govori o delikatnim okolnostima koje su povezale dva naroda u zajedničkoj borbi protiv nacizma. Taj čin potvrdio je da dva naroda neguju iste vrednosti i tokom razgovora razmotrena je mogućnost da se ustanovi priznanje koje bi se dodeljivalo pripadnicima srpskog i američkog naroda za dostignuća u kulturno-prosvetnoj saradnji.

Kada je medijska scena u pitanju, Vukosavljević je ocenio da se ostvarivanje medijskih sloboda u Srbiji “temelji na jasnim i demokratskim zakonskim okvirima”, te da će usvajanjem nove Medijske strategije, koje se očekuje uskoro i u čijoj su izradi učestvovala sva relevantna medijska udruženja, očekuje unapređenje regulatornog okvira u oblasti informisanja. Vukosavljević je napomenuo da se ne slaže sa nekim delovima izveštaja određenih međunarodnih organizacija koji se odnose na stanje medijske scene u Srbiji, ali da Ministarstvo ulaže napore u okviru svojih nadležnosti da se kreira što bolje okruženje za nesmetan rad medija, navedeno je u saopštenju posle sastanka, kojem su prisustvovali američki ambasador u Srbiji Kajl Skat i šef odeljenja za medije i kulturu Tim Standaert.

Mari Rojs je ocenila da je dosadašnja saradnja u oblasti kulture i obrazovanja Srbije i SAD veoma uspešna i da je dobra osnova za dalji razvoj i nove projekte. Istakla je programe razmene i stipendiranja studenata i eksperata, jer doprinose boljem međusobnom razumevanju, ukidanju stereotipa i stvaraju uslove za bolju komunikaciju.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r