• Search form

28.11.2011 | 18:18

Barbar Project u Roterdamu

Barbar Project u Roterdamu

Barbar Projekat (Barbar project), muzički trio koji čine makedonska umetnica i vokalna solistkinja Aleksandra Popovska, gitarista Zoli Sos (Soos) i violončelista Bence Husar (Huzcar) nastupiće 1. decembra na manifestaciji Dan svetske muzike u Roterdamu, koju organizuje Muzički centar Holandije, najveća drzavna institucija koja se bavi promocijom i arhiviranjem muzičke kulture u Holandiji i svetu.

Barbar Projekat nastupiće sa još 20-ak umetnika i umetničkih grupa, među kojima su JWO’s Maghreb Jazz, Mohammed Ahaddaf Quartet (miks flamenka i džeza), Parne Gadje (muzika Roma iz Srbije, Grcke i Makedonije), Neco Novellas ( muzika iz Mozambika), Sufitronics (indijska dens muzika sa elektronikom i videom), Alberto Caicedo (muzika iz Kolumbije), Göksel Yilmaz Ensemble (turska i arapska muzika) i KiT (muzika iz Kurosaa).

Barbar Projekat formiran je 2008. godine i od tada je nastupao na razlicitim holandskim kulturnim manifestacijama u Amsterdamu, Hagu, Hilversumu, Levardenu, Ajndhovenu.

Aleksandra Popovska rođena je i odrasla u Lebanu u Srbiji, a muzičku akademiju završila je u Skoplju. Specijalističke studije završila je u Holandiji, gde živi i radi poslednjih šest godina.

Poznata kao pevačica kvarteta Dragana Dautovskog, Aleksandra je muzičar-istraživač koji koristi glas kao instrument za umetničko izražavanje.

Od početka karijere ne ograničava se muzičkim žanrovima i njen glas i muzika mogu se čuti i u popularnoj, rokenrol muzici, muzici inspirisanoj makedonskim tradicionalnim pesmama, u pozorišnim pretstavama, dokumentarnim filmovima, kao i u savremenim muzičkim formama (audio-vizualnim instalacijama, muzičkom teatru, improvizacijama sa elektronikom uživo...).

Nastupala je u više od 20 zemalja (Nemačkoj, Francuskoj, Holandiji, Americi, Australiji, Italiji...), na više od 20 festivala (Roterdamski operski dani, Fabrika Evropa, Istočni susedi, Ohridsko leto, Festival Maribor, Sarajevska zima, Grad teatar Budva...) i sarađivala sa velikim brojem umetnika na različitim umetničkim i kulturno-obrazovnim projektima.

Učestvovala je i u snimanju više od 20 albuma u različitim muzičkim žanrovima.

Članica je sastava Dragan Dautovski kvartet od 2000. godine, Projekta Barbar od 2008. i grupe “Il Faut Manger” od 2009.

Poslednje dve godine nastupala je i kao solo izvođač po pozivu festivala Big Bang iz Belgije, koji se bavi kreiranjem nove i avanturističke muzike za decu a održava se u operama šest evropskih gradova - Briselu, Gentu, Lisabonu, Budimpešti, Lilu i Antverpenu.

Zoli Soos je profesionalni gitarista, bubnjar i kompozitor. Poreklom iz Mađarske, odrastao je u Holandiji u porodici muzičara. Član je bendova Vinsky Project i Zorita. U njegovoj muzici mogu se čuti uticaji balkanske i istočno-evropske muzike, progresivnog roka iz 70-ih godina 20. veka i uticaji Stravinskog.

Bence Husar je violončelista mađarskog porekla, koji radi i živi u Holandiji. Studirao je klasičnu i savremenu muziku, a nastupao je sa različitim kamernim sastavima: Lunapark ansamblom, Karsu Donmez bendom, projektom Vinsky, sa Lámpa piano triom.

Dan svetske muzike održava se drugi put u Roterdamu, a cilj je da prikaže raznovrsnost holandske muzičke scene.

Muzički centar Holandije organizuje ga u saradnji sa Podium Grounds, Rotterdam Media Commissie, World Music Forum Nederland, MixedWorldMusic i najpoznatijim klubom koji neguje vorld muziku “RASA” iz Utrehta.

Učesnici su izabrani u konkurenciji od 200 grupa.

Kriterijumi pri izboru bili su da grupa nudi celovečernji program koji može da bude predstavljen na pozorišnoj ili festivalskoj sceni, da članovi grupe žive i rade u Holandiji, da se profesionalno bave muzikom, da aktivno nastupaju i da je njihov rad inspirisan tradicionalnom muzikom.

Žiri su činili holandski muzički stručnjaci: programski urednik festivala Metro 54 i umetničkog centra Tolhaustin (Tolhuistuin) Amal Alhag (Amal Alhaag), umetnička direktorka Flamenko Bijenala Ernestina of Nort (Ernestina of Noort), programski urednik pozorišta Regent (The Regent) Saskia Tornkvist (Törnqvist), umetnički direktor festivala “Music meeting” Vim Vesterveld (Wim Westerveld), programski urednik festivala “Global Culture” u Mastrihtu Žak Rajners (Jacques Reiners) i pisac i predsedavajući komisije Pablo Kabenda (Cabenda).

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r