CBGB na Trajbeka
Dokumentarni film o tužnoj sudbini kultnog njujorškog kluba Si-Bi-Dži-Bi (CBGB) “Burning Down the House: The Story of CBGB” imao je svetsku premijeru 25. aprila na Trajbeka festivalu, kojoj su prisustvovali i neki od protagonista, poput Markija Ramonea i Debi Hari (Deborah Harry).
Dokumentarni film o tužnoj sudbini kultnog njujorškog kluba Si-Bi-Dži-Bi (CBGB) “Burning Down the House: The Story of CBGB” imao je svetsku premijeru 25. aprila na Trajbeka festivalu, kojoj su prisustvovali i neki od protagonista, poput Markija Ramonea i Debi Hari (Deborah Harry).
U filmu o legendarnom klubu, koji je režirala Mendi Stajn (Mandy Stein), pojavljuju se i osnivač CBGB-ja, sada već pokojni Hili Kristal (Hilly), Sting, Ričard Hel (Richard Hell) i Peti Smit (Patti Smith), kraljica panka čijim je koncertom CBGB i zatvoren u oktobru 2006. godine, nakon bezuspešne sudske borbe s vlasnicima zgrade.
Film prikazuje kako se klub, koji je Kristal zamislio kao mesto za “kantri blugras bluz” pretvorio u centar kreativnosti generacija pankera i rokera, ali i kako je doživeo poraz u borbi za opstanak.
Stajnova, koja je prošle godine prikazala na Trajbeka festivalu film o Ramonsima (The Ramones) “Too Tough to Die”, sada je predstavila istoriju i uticaj kluba u kojem su prve zagrižene obožavaoce i sledbenike stekli i sami Ramonsi, kao i niz drugih legendi (Talking Heads, Television, Bad Brains, The Ramones...), pa i sama Peti Smit koja će nastupiti ove godine na Exit festivalu u Novom Sadu, a rezidenturom 1975. u CBGB-ju je i obezbedila prvi ugovor - za čuveni album “Horses”.
Organizatori Trajbeka festivala istakli su da film o CBGB-ju nije samo oda tom klubu, već celokupnoj energiji i kreativnosti koja je rođena u njemu.
CBGB je zatvoren zato što Kristal više nije mogao da priušti 65.000 dolara mesečno za rentu za klupski prostor, koji je otvorio u decembru 1973. godine, nazvavši ga skraćenicom muzike koju je hteo da promoviše (country bluegras blues).
Mali klub postao je uskoro, međutim, legendaran po sasvim drugoj vrsti muzike. Za jedan dolar bilo je moguće prisustvovati koncertima tada još nedovoljno poznatih bendova, koji su kasnije postali velike zvezde američkog panka i novog talasa.
U CBGB-ju su nastupali, između ostalih, i Angus Jang (Young), Agnostik Front, Džem (The Jam), Džoan Džet (Joan Jett), Niko (Nico), Polis (The Police), Šem Siksti Najn (Sham 69), kao i niz umetnika, među kojima i Endi Vorhol (Andy Warhol).
Prema procenama nekih muzičkih novinara, u CBGB-ju se za 33 godine pojavilo na sceni oko 50.000 bendova.
Posle četvorogodišnje sudske bitke, organizacija BRC (Bowery Residents Committee), koja je vlasnik zgrade, odbila je da obnovi Kristalu dozvolu za zakup. CBGB je par godina ranije dobio od BRC-a upozorenje pred iseljenje, a Kristal je, uz podršku koalicije “Save CBGB” pokušao da isposluje dogovor, pozivajući u pomoć i guvernera države Njujork Džordža Patakija (George) i njujorškog gradonačelnika Majkla Blumberga (Mićael Bloomberg), kao i članove gradskog parlamenta.
Sam Blumberg takođe je nazvao CBGB “velikom njujorškom institucijom” i ponudio učešće u pregovorima radi pronalaženja alternativnog mesta za taj klub.
Posle neuspešne borbe, u okviru koje je u održan krajem avgusta 2006. i veliki koncert za spas CBGBja, Kristal je saopštio da se klub zvanično zatvara u oktobru 2006. godine, te da nema više odlaganja, novih ročišta i žalbi.
Sajt CBGB-ja je www.cbgb.com
(SEEcult.org)