Crtež kao maternji jezik
Umetnica Ivana Ivković predstavlja se od 18. decembra u galeriji Eugster II Belgrade izložbom “Mother Tongue” (Maternji jezik) kojom, posle višegodišnje pauze, ponovo izlaže samostalno crtež kao medij.
Umetnica uranja u lične tokove naučenih i nenaučenih životnih lekcija, a u tom procesu sabiranja utisaka i obračunavanja, između ostalog, opipava moguć put za dalje. Taj terapijski postupak, kako je navedeno u pratećem tekstu, otvoren je i ka posmatraču koji zapravo kroz intimni prikaz određenog stanja u ogledalu samog crteža može prepoznati i sopstvene putanje. Crtež kod Ivane Ivković nije predložak ili skica za druge umetničke radove i izvođenja, već ga vidimo kao čin i kao dejstvovanje, kao najautentičniji i najdirektniji izraz emocionalnih i misaonih tokova, presek stanja. U tom smislu on može biti ključ za razumevanje i drugih radova, prostornih instalacija i performansa.
Kao što i naziv izložbe sugeriše, crtež predstavlja osnovu njenog umetničkog promišljanja - njen maternji jezik.
Ivana Ivković, rođena 1979. u Beogradu, diplomirala je slikarstvo i magistrirala crtež na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, gde je trenutno na doktorskim studijama u oblasti slikarstva.
Od 2002. godine izlagala je na više samostalnih izložbi u Srbiji, Austriji, Nemačkoj, Libanu, Italiji, Španiji, SAD, Turskoj, Danskoj, Kanadi i Indiji, a učestvovala je i na nekoliko značajnih grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu.
Tri puta je bila finalistkinja Politikine nagrade za najuspešniju izložbu (2007, 2010 i 2019. godine).
Dobitnica je stipendije KulturKontakta iz Beča 2008, Residency Unlimited organizacije iz Njujorka 2012, Casa dell Arte stipendije u Bodrumu 2013, kao i stipendije grada Linca za 2014, te stipendije Ministarstva kulture Kvebeka u Montrealu, stipendije Beirut Art Residency iz Libana, kao i nekolicine drugih programa. Njeni radovi se nalaze u Telenor kolekciji savremene srpske umetnosti, u kolekciji Muzeja grada Beograda, kao i u nekoliko značajnih privatnih kolekcija u Njujorku, Bazelu, Lisabonu i Turskoj.
(SEEcult.org)