Dani za sećanje
Radionica "Dani za sećanje" okupila je starije građane i mlade sa Vračara koji su, u saradnji sa umetnicom Nelom Milić, na primeru te centralne beogradske opštine, analizirali u kojoj meri usmene istorije i sećanja njenih stanovnika doprinose očuvanju osobenosti urbane sredine koju karakteriše specifičan gradski pejsaž, atmosfera i kultura življenja i koja se može smatrati jednim od najstarijih delova Beograda.
Prezentacija rezultata radionice, 15. decembra u Biblioteci “Petar Kočić”, obuhvata artefakte koji su prikupljeni i nastali kao rezultat razgovora, sakupljanja i zajedničkog rada učesnika radionice i koji su publikovani u okviru digitalizovanog arhiva sećanja Vračara.
Kako sećanje građana utiče na život i povezanost unutar zajednice? Kako se prošlost nastavlja i postaje deo sadašnjosti očuvanjem narativa zajednice kroz njihovo usmeno prenošenje, pisano beleženje, vizuelno komuniciranje...? Na koji način se privatne istorije i sećanja mogu učiniti prisutnim u javnom prostoru?, neka su od pitanja na koja nastoji da odgovori program “Dani za sećanje”, koji realizuje Kulturklammer.
Javna prezentacija rezultata radionice, kao i projekat u celini, usmerena je na saopštavanje i povećanje vidljivosti sećanja građana u javnosti i predstavlja pokušaj da se od zaborava otrgnu porodične kuće, značajne građevine, dvorišta i javni prostori koji čine specifičnu atmosferu vračarskih kvartova, kao i ono čime je bila ispunjena nekadašnja svakodnevica "običnog" čoveka na Vračaru ili spada u domen usmenih istorija i priča iz komšiluka.
Radionica je deo projekta “Nedelja za sećanje” koji Kulturklammer - centar za kulturne interakcije, realizuje u saradnji sa Kancelarijom za mlade Vračara, Bibliotekom "Petar Kočić" i Udruženjem penzionera Vračara, uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije i Gradske opštine Vračar.
(SEEcult.org)