• Search form

05.11.2019 | 09:17

Dekolonijalne mogućnosti u umetnosti

Dekolonijalne mogućnosti u umetnosti

Holandski kustos Čarls Eše, profesor i direktor Muzeja Van Abe u Ajndhovenu, predstaviće 6. novembra u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu svoje istraživanje u vezi sa pitanjem dekolonizacije i mogućnosti koje ta teorija može da ponudi ustanovama poput muzeja moderne i savremene umetnosti.

U nastavku kustoskog kursa “Šta kustosiranje može/treba da bude?”, Eše će održati predavanje “O dekolonijalnim mogućnostima”, polazeći od konkretnog primera i studije slučaja muzeja Van Abe u Ajndhovenu.

Prema rečima Ešea, dekolonijalno razmišljanje predstavlja ogroman izazov za nasleđe onoga što se ponekad naziva "Zapad", "prosvetljenje" ili čak samo "civilizacija". Sve te reči su problematične zbog sistema vrednosti koji im se pripisuje u odnosu na savremenost.

"Jednostavno rečeno, modernost je sistem verovanja kroz koji jedna ljudska grupa (beli Evropljani) može da nametne svoj autoritet širom sveta, istovremeno održavajući fikciju da su posvećeni poboljšanju ljudskog društva uopšte, a muzeji su modernost kodirana u njihov operativni sistem. Oni su sredstva pomoću kojih 'Zapad' klasifikuje šta je to (nacionalni muzeji, umetnički muzeji), a šta nije (etnografski muzeji, prirodni istorijski muzeji). Dekolonizovati ovu istoriju predstavlja dugoročan posao koji se proteže kroz generacije. Za mene, moderni i savremeni muzeji mogu korisno da doprinesu ovom procesu demodernizovanjem svojih zbirki u vremenu (povezivanjem sa predmodernom istorijom), prostorom (davanjem prednosti umetničkim delima i umetnicima koji rade i sa (de)kolonijalnim istorijama i narodima) i narativima (komplikovati jednostavni narativ modernizma nasleđenog iz Muzeja moderne umetnosti Alfreda Bara u Njujorku, sa smeštenim i hibridnim opcijama povezanim sa vašim mestima i okruzima). To znači prepričavanje priča modernizma, povezivanje savremene umetnosti sa oblicima izražavanja iz antičkog i srednjovekovnog sveta, prihvatanje specifičnosti na lokalnom i regionalnom nivou i demontiranje modernističkih normi kvaliteta, sposobnosti i stručnosti", naveo je Eše u intervjuu za SEEcult.org povodom gostovanja u Beogradu.

Eše je i profesor savremene umetnosti i kustosiranja na Univerzitetu "Central Saint Martins" u Londonu i jedan od direktora Afterall Journal and Books. Predaje na kursu "Exhibition Studies MRes" na CSM i na Akademiji "Jan van Ajk" u Mastrihtu. Između ostalog, kokustos je izložbe Le Musée Égaré u Kunsthale u Oslu 2017, Printemps de Septembre u Tuluzu 2016; Bijenala u Džakarti 2015; 31. Bijenala u Sao Paolu 2014; U3 Trijenala u Ljubljani 2011; RIWAQ bijenala u Palestini 2007. i 2009; Istanbulskog bijenala 2005; Bijenala u Gvangdžuu 2002...

Dobitnik je nagrade holandske princeze Magriet 2012. godine i CCS nagrade Bard koledža za kustosku izuzetnost 2014. godine.

Predavanje Ešea, koje počinje u 18 sati, poslednje je u seriji javnih programa kursa WCSCD u 2019. godini, koji je pokrenula i organizuje kustoskinja Biljana Ćirić.

Gostovanje Ešea podržala je ambasada Holandije u Beogradu. Ulaz je besplatan.

*Foto: WCSCD/privatna arhiva

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav