• Search form

13.09.2023 | 16:00

Dekolonizacija postsorosevskog pejzaža

Dekolonizacija postsorosevskog pejzaža

Provokativna izložba “The Influencing Machine” o mreži centara za savremenu umetnost (SCCA) Džordža Sorosa širom postkomunističke Evrope i njenom uticaju na globalni umetnički pejzaž povod je za gostovanje kustosa Arona Moltona (Aaron Moulton) 26. septembra u Umetničkom paviljonu “Cvijeta Zuzorić”, gde će održati prezentaciju tog istraživačkog poduhvata i učestvovati u panel diskusiji sa profesorom Miškom Šuvakovićem, umetnikom Vladanom Jeremićem i kustoskinjom i umetničkom kritičarkom Majom Ćirić kao moderatorkom.

Soroseva velika finansijska prisutnost je neosporna istorijska datost u umetničko-političkoj sferi Istočne Evrope. Tragajući za dekolonizacijom, ili bar za neutralizovanjem kolonizacije, i odgovorom na pitanje kako kustoska praksa može da ponudi alternativno čitanje tog feneomana, prezentacija i diskusija skreću pažnju na istraživanje Moltona u oblasti indukovanih društveno-angažovanih praksi i društvenog inženjeringa.

Događaj u “Cvijeti" Dekolonizacija postsoroševskog pejzaža, u organizaciji platforme MCpresento u saradnji sa ULUS-om, najavljen je kao “putovanje koje će otkriti enigmu društveno angažovane umetnosti u postsorosevskoj eri”, koje će početi lucidnom prezentacijom Arona Moltona o “The Influencing Machine”, nakon čega sledi dinamična diskusija koju će moderirati kustoskinja Maja Ćirić.

Postavka izložbe The Influencing Machine, U-jazdowski, foto: Daniel Czarnocki 

“The Influencing Machine”, kako je istaknuto, više je od izložbe; to je koloplet nezavisnih istraživanja, hronika ideja i prodorna intervencija u našu političku svest. Ovo duboko iskustvo otkriva tajne porekla društveno angažovane umetnosti, evoluciju kustoske prakse i rođenje taktičkih medija kao primenjene filozofije. Projekat duboko ulazi u složenu mrežu veza koja je besprekorno sinhronizovala novonastale obrasce ponašanja širom globalnog umetničkog pejzaža.

U centru te priče leži enigmaticna mreža Sorosevih SCCA, spontana konstelacija umetničkih centara nastala širom postkomunističke Istočne Evrope tokom 90-ih godina XX veka. Poput NLO-a koji se spustio na zemlju, donela je avangardnu koncepciju “savremene umetnosti” usmerenu na izgon duhova Sovjetskog Saveza putem eliksira civilnog društva. Kao sila u borbi za demokratiju, nestala je gotovo isto tako brzo kako se pojavila, ostavljajući za sobom nasleđe koje će zauvek progoniti svet umetnosti u vidu prisilne filantropije, internacionalnih bijenala i uskog kruga kustosa.

Molton je, kako je istaknuto, hrabro postavio tu provokativnu izložbu u Centru za savremenu umetnost u dvorcu Ujazdovski u Varšavi tokom 2022. godine. Namera je bila da se pokrene dijalog o temi koja se čini skrivenom unutar globalne umetničke zajednice.

Postavka izložbe The Influencing Machine, U-jazdowski, foto: Daniel Czarnocki 

“The Influencing Machine” nije samo projekat; to je disruptivna sila koja se suprotstavlja konvencijama i izaziva naše razumevanje umetnosti i društvenog inženjeringa. Kao što umetnička industrija razobličava poreklo pop-arta, ova studija, kako je navedeno, ogoljava prave korene društveno angažovane prakse. To je istorija koja zahteva dekolonizaciju.

Molton će na predavanju razjasniti kako se njegovo istraživanje pokazalo kao filozofska osnova za izložbu, rasvetljavajući ujedno i složenosti u toj tački preseka. Osim toga, izlaganje će istražiti ulogu taktičkih medija - koliko u ometanju, toliko i u omogućavanju narativa o tom spornom pitanju, konačno izazivajući i preoblikujući moćne strukture na delu u tom procesu.

U okviru diskusije, koju će voditi Maja Ćirić, Miško Šuvaković i Vladan Jermić ponudiće svoje perspektive na Moltonovo revolucionarno istraživanje, predstavljeno i u izložbenom katalogu “The Influencing Machine: Unveiling the Procedures Manual”, koji će biti moguće nabaviti tom prilikom.

Postavka izložbe The Influencing Machine, U-jazdowski, foto: Daniel Czarnocki 

Na izložbi “The Influencing Machine” učestvovali su: Daniel Baker, Luchezar Boyadjiev, Mike Bouchet, Janos Bruckner, Chris Burden, Joshua Citarella, Nina Czegledy, Ole Dammegard, David Dees, Constant Dullaart, Dorian Electra, Jacob Broms Englom, Jakup Ferri, Ivan Fijolić, Adrian Ghenie, Ivan Grubanov, Ole Hantzschel, Jacob Hurwitz-Goodwin, Christian Jankowski, Hortensia Mi Kafchin, Corporate Kafka, Filip Kostić, The Krasnals, Zbigniew Libera, Jon McNaughton, Eva & Franco Mattes, Yerbossyn Meldibekov, Mihaela Minca, Mike Morrell, Ciprian Muresan, Lucia Nimcova, OMA/AMO, Oksana Pasaiko, Kirsten Pieroth, Post-America, Abbey Pusz, Serban Savu, Andres Serrano, Janos Sugar, Anetta Mona Chisa & Lucia Tkačova, Gulnara Kasmalieva & Muratbek Djumaliev, Jak Ritger & Clack Auden, Arsen Savadov & Georgiy Senchenko.

Hortensia Mi Kafchin, Water Clay Soros, 2019, foto: Daniel Czarnocki 

Potičući iz Los Anđelesa, Aron Molton je kustos i antropolog čije istraživanje obuhvata kreativne izraze u zajednicama pokreta New Age, globalnu umetničku scenu i propagandne poduhvate. Molton je radio kao kustos u renomiranoj Gagosian Gallery, potom kao stariji kustos u Utah Museum of Contemporary Art i kao urednik časopisa Flash Art International.

U saradnji sa suprugom, osnovao je Galerie Feinkost u Berlinu, predstavljajući umetnike iz regiona pokrivenog mrežom SCCA i mnoge koji su igrali ključne uloge u njoj.

Projekat “Unearthing The Influencing Machine” prvobitno je ustalasao svet umetnosti u Galeriji Nikodim u Bukureštu 2019. Pažljivo izrađenu najnoviju verziju objavio je Centar za savremenu umetnost Ujazdowski u Varšavi.

Gostovanje Moltona organizovano je u okviru nomadske platforme MCpresento Artists Talks, posvećene umetnicima i kustosima i njihovim praksama u oblastima transhumanizma, posthumanizma i kibernetskog kapitalizma. Gosti su do sada bili: Filip Kostić, Zorica Čolić, Dr Formalyst i Ivana Dama.

*Naslovna fotografija: Daniel Czarnocki 

(SEEcult.org)

Plakat izlozbe Svetlost i tama simbola
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r