Denegriju Trifunović za 2009.
Nagradu "Lazar Trifunović" za 2009. godinu dobio je likovni kritičar Jerko Denegri, dok je prošlogodišnji dobitnik tog prestižnog priznanja za kritičko pisanje o savremenoj umetničkoj sceni, Dejan Sretenović, dobio nagradu Društva istoričara umetnosti Srbije (DIUS) za najbolju autorsku izložbu u 2009. godini.
Nagradu "Lazar Trifunović" za 2009. godinu dobio je likovni kritičar Jerko Denegri, dok je prošlogodišnji dobitnik tog prestižnog priznanja za kritičko pisanje o savremenoj umetničkoj sceni, Dejan Sretenović, dobio nagradu Društva istoričara umetnosti Srbije (DIUS) za najbolju autorsku izložbu u 2009. godini.
Ješa Denegri, pofesor Moderne istorije umetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu i dugogodišnji kustos Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, dobio je nagradu “Lazar Trifunović” za kritički tekst “Simptomi srpske umetničke scene posle dvehiljadite”, koji je objavljen u prvom broju časopisa “Remont Art files”, kao i za tekstove u dopunjenom izdanju knjige “Jedna moguća istorija moderne umetnosti-Beograd kao internacionalna umetnička scena 1965-2006” (izdanje Signatura, BIGZ i MSU u Beogradu 2009).
Komisija za dodelu nagrade “Lazar Trifunović”, koja će biti svečano uručena 14. januara u galeriji Artget Kulturnog centra Beograda, navela je u obrazloženju da Denegri markira svojim tekstovima ključne izložbe i projekte ovdašnje scene, ali pre svega, kontekstualizuje savremenu srpsku umetnost u evropskim koordinatama, navodeći da najznačajniji događaj u periodu posle dvehiljadite godine jeste činjenica da je pomak u međunarodnoj kontekstualizaciji savremene srpske umetničke scene potekao od domaćih inicijativa....
Od izložbe “Konverzacija” u MSU, reforme Oktobarskog salona u međunarodnu manifestaciju i brojnih izložbi sličnog karaktera, Beograd je postao jedna od mnogih pozornica internacionalnog umetničkog okupljanja. Prema Denegriju, time je uspostavljen jedini strateški prihvatljiv model savremene srpske umetnosti u međunarodnim okvirima.
Komisiju za dodelu nagrade činili su: likovni kritičar Trećeg programa Radio Beograda Slobodan Ristić (predsednik), direktorka Umetničke galerije “Nadežda Petrović” u Čačku Milica Petronijević i profesor Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu dr Zoran Gavrić, dobitnik nagrade “Lazar Trifunović” 2005. godine.
Nagrada “Lazar Trifnović” dodeljuje se od 1993. godine, a ustanovili su je Kulturni centra Beograda, Frupa za istoriju umetnosti Filozofskog fakultet u Beogradu, Muzej savremene umetnosti i Narodni muzej u Beogradu, DIUS, ULUS, Beogradski program RTS-a i Udruženje likovnih kritičara Srbije.
Istovremeno sa uručenjem nagrade “Lazar Trifunović”, koje se tradicionalno organizuje na dan rođenja čuvenog istoričara umetnosti, likovnog kritičara i dugogodišnjeg profesora moderne umetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu Lazara Trifunovića, u Artgetu će biti uručeno i priznanje DIUS-a za najbolju autorsku izlozbu u 2009. godini, koje je dodeljeno Dejanu Sretenoviću kao kustosu izložbe “Slobodan Šijan / Oko filma”, održanu u aprilu i maju 2009. u Salonu MSUB.
Žiri DIUS-a istakao je u obrazloženju da ta izložba, iako je posvećena jednom umetniku, prevazilazi monografski okvir i značenje i uspostavlja široki dijalog sa različitim problemima, od estetičkih i egzinstencijalnih do socijalnih i političkih.
Sretenović je tu kompleksnu problematiku, kako je istaknuto, funkcionalno obrazložio sa pozicija relevantnih stajališta teorija filma i vizuelnih medija.
“Raznorodan umetnički materijal je u izložbenom prostoru organizovan na dinamičan način. Uspešno su objedinjene tematske celine, rekonstruisano vreme u kome je opus nastajao i pokazano da je ovakva umetnička praksa i dalje aktuelna i perspektivna”, istakao je žiri DIUS-a, koji su činili: profesorka na Odeljenju istorije umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu Simona Čupić, kustos Muzeja primenjene umetnosti u Beogradu Slobodan Jovanović i savetnica Narodnog muzeja u Beogradu Dragana Kovačić (predsednica).
Stručno priznanje DIUS dodeljuje se istoričarima umetnosti od 1994. godine, a ovogodišnji dobitnik Sretenović prošle godine dobio je nagradu “Lazar Trifunović” za tekst emitovan u dva nastavka na Radio Beogradu, u okviru ciklusa “Kriza originalnog i savremena umetnost”. Time je postao i prvi dobitnik tog priznanja za tekst koji nije objavljen u štampanim, već elektronskim medijima.
Nagrada DIUS-a biće takođe uručena svečano 14. januara u Artgetu, a autorka knjige “Lazar Trifunović, protagonist i antagonist jedne epohe” Vesna Kruljac (izdanje Narodnog muzeja u Beogradu, 2009), govoriće o likovnoj kritici Trifunovića.
Ljubaznošću Jugoslovenske kinoteke, biće prikazan dokumentarni film “Dijalog o kolažu” koji je prema Trifunovićevom scenariju snimljen 1965. godine.
Uoči svečanog uručenja nagrada, u Likovnoj galeriji KCB-a 13. januara biće otvorena tradicionalna izložba “Kritičari su izabrali 2010” koju je osmislila dobitnica nagrade “Lazar Trifunović” za 2006. Milanka Todić, a predstaviće projekat novosadske Jelene Jureše “What It Feels Like For a Girl”, posvećen stereotipu ženske subjektivnosti koja je pasivna i sputana raznim društvenim ograničenjima.
Reč je o projektu koji je nastajao od 2005. do 2009, a krajem prošle godine videla ga je i publika u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu.
Projekat Jelene Jureše čine fotografski portreti, propraćeni pripovednim predstavljanjem dvadesetak portretisanih žena, kojima umetnica nastavlja istraživanje odnosa posmatrača i posmatranog i problematizovanje pitanja: Šta slika govori, a šta ne?
Izložba “Kritičari su izabrali” KCB-a održava se više od četiri decenije u Likovnoj galeriji, a od 2001. je, u koncepcijskom smislu, modifikovana u autorsku izložbu laureata nagrade “Lazar Trifunović”.
Milanka Todić dobila je nagradu “Lazar Trifunović” za 2006. za knjigu “Fotografija i propaganda, 1945-1958” (JU Književna zadruga iz Banja Luke i Helikon iz Pančeva) i tekst “Nikola Vučo u zemlji ‘Andaluzijskog psa’’’, objavljen u Zborniku Katedre za istoriju moderne umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu.
Među dosadašnjim dobitnicima nagrade “Lazar Trifunović”, pored Sretenovića i Milanke Todić, su i Maja Ćirić (za 2007), Zoran Gavrić (za 2005), Darka Radosavljević, Svetlana Racanović, Branislava Anđelković, Dragica Vukadinović, Jovan Despotović, Bojana Pejić, Stevan Vuković, Jasmina Čubrilo, Branislav Dimitrijević, Lidija Merenik, Ljiljana Ćinkul i Mileta Prodanović.
Izložba “Kritičari su izabrali 2010” biće otvorena u Likovnoj galeriji KCB-a do 30. januara.
Sajt KCB-a je www.kcb.org.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)