• Search form

20.02.2020 | 22:41

Digitalni Bitef teatar

Digitalni Bitef teatar

Bitef teatar dobio je digitalni onlajn arhiv, u saradnji sa Univerzitetskom bibliotekom “Svetozar Marković” u Beogradu, u kojoj je 20. februara otvorena izložba sa originalima digitalizovane građe tog pozorišta “I dalje u zaveri (sa pozorišnim duhom)”. Posetioci izložbe, kojom je 2019. obeležena 30-godišnjica Bitef teatra, mogu da vide originale plakata i fotografije svih predstava iz prve tri decenije tog pozorišta, čijom je digitalizacijom omogućeno da ti materijali postanu dostupni svim zainteresovanima na adresi digitalnibitefteatar.unilib.rs, kao i da se građa trajno sačuva.

U okviru tog projekta, čiji su inicijatori i autori mr Vesna Bogunović iz Bitef teatra i dr Adam Sofronijević, zamenik direktora UBSM, ranije je već digitalizovana građa Bitef festivala.

Adam Sofronijević je rekao da su upeli da digitalizuju ogromnu količinu materijala, te istakao značaj portala.

“Pojam trajanja danas je drugačiji od onog od pre samo deset godina. Više nije dovoljno staviti materijal na policu – fizičku ili digitalnu. Danas trajanje možemo da obezbedimo samo kroz korišćenje. Količina dostupnih sadržaja, ponude svega što se može zamisliti, postala je tolika da samo čuvanje i organizovanje, što je bio fokus biblioteka u prošlosti, više nije dovoljno. Sada je potrebna prezentacija. I to ne samo za ljude, nego što je još važnije - za robote. Materijali koje smo obradili su velikim delom mašinski čitljivi. To je nešto gde se avangardna uloga Bitefa ‘gađa’ sa avangardnom ulogom Digitalnog centra Univerzitetske biblioteke. Veliki deo onoga što je Bitef proizveo sada mogu čitati roboti, veštačka inteligencija može se obučavati na tim materijalima, koji su iz Srbije, iz srpske kulture”, rekao je Sofronijević.

I dalje u zaveri (sa pozorišnim duhom), Bitef teatar, mart 2019.

Napominjući da je digitalizacija vremenski zahtevna aktivnost, Sofronijević je rekao da će biti nastavljena da bi što više materijala Bitefa bilo na taj način dostupno i ljudima i mašinama.

Vesna Bogunović je istakla da je to prvi poklon za 31. rođendan Bitef teatra, koji se slavi 3. marta, a izrazila je nadu da će još dugo sarađivati sa UBSM.

“Ovo je iskorak. Bitef teatar je pozorište koje nema stalni ansambl i uvek je bio okrenut nezavisnoj sceni. To je bilo učinkovito, doprinelo je drugačijem kreiranju kulturne scene Beograda. Na to smo ponosni. Svi ovi ‘proizvodi’ koje smo izložili – na portalu ili analogno, fotografje, plakati, video isečci, svedoci su te plodonosne saradnje. Bilo je teških trenutaka, ali ostajali smo verni ideji Mire Trailović da budemo pozorište koje nije uobičajeno, koje je uvek korak, dva, tri ispred”, rekla je Vesna Bogunović.

Digitalni arhiv Bitef teatra podrazumeva metodološke osnove koje omogućavaju pregledanje i preuzimanje vizuelnih artefakata kroz uobičajene opcije prelistavanja, pretraživost celog teksta, pretraživanje odgovarajućih celina po rečima koje zadaje korisnik, mogućnost da se u samom tekstu pronađe pojavljivanje željenih ključnih reči, segmenta i tekstualnih celina, preuzimanje  stranica na kojima se nalaze zadate reči ili kopiranje delova teksta. Na taj način omogućeno je brzo i lako pronalaženje podataka o određenom glumcu, reditelju ili predstavi Bitef teatra.

Direktor UBSM prof. dr Aleksandar Jerkov istakao je da je reč o višegodišnjoj plodnoj saradnji jedne od najdinamičnijih institucija kulture kao što je Bitef teatar i jedne stare dame, koju odlikuju mir, staloženost, lepota knjiga, dugo pamćenje.

“Mislim da smo idealan par”, primetio je uz osmeh Jerkov, dodajuću da je taj projekat izuzetno važan za pozorište. “Pozorište ima privilegiju da vas očara u tom jednom času živog izvođenja. Zato su svi oblici pamćenja koji čuvaju taj trenutak dragocena pomoć u životu jedne teatarske kulture, dramske književnosti i svega onoga što pripada sceni”, rekao je Jerkov.

Saradnja sa UBSM je prirodna, jer “biblioteke su mesto susreta, trajanja, ne samo spremišta knjiga, već mesta na koje se oslanja jedna kultura”, naglasio je Jerkov.

Direktor Bitef teatra Miloš Latinović istakao je da su ovom saradnjom “pokazali da kulturne institucije u ovom gradu i državi uvek mogu da nađu okvir saradnje ako ima ideja i ljudi voljnih da te ideje ostvare”.

“Bitef se bavi nečim što je avangardno, ispred vremena u kojem jesmo, a Univerzitetska biblioteka je ustanova koja i to što mi grabimo napred želi da sačuva trajno. Tu smo negde na idejnom nivou našli partnerstvo, ali još više divne saradnike, ljude koji znaju svoj posao i znaju zašto ga treba obaviti”, rekao je Latinović.

Podsetivši da je pre godinu dana završena digitalizacija Bitef festivala, on je ocenio da to skraćuje vreme traganja pozorišnim autorima, teoretičarima, istraživačima.

“Da bi realizovali neki svoj projekat, tražili su ovde knjige kod nas fotografije... Sada to imamo na jednom mestu za Bitef festival. Ta prva etapa nas je ohrabrila da krenemo dalje, da digitalizujemo Bitef teatar. To je važno za nas, mislim i za UBSM, a najvažnije za našu kulturnu zajednicu da postoje takvi objedinjeni sadržaji”, rekao je Latinović.

Izložba “I dalje u zaveri (sa pozorišnim duhom)”, premijerno predstavljena u martu 2019. u Bitef teatru, povodom njegove 30-godišnjice, gostovala je u međuvremenu u Novom Sadu i Subotici, a u digitalnoj varijanti i u Parizu. U UBSM će biti otvorena do 11. marta.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r